Головна / Новини / Суспільство / 8 помилок, через які ми досі віримо, що дельфінарії – чудова розвага

8 помилок, через які ми досі віримо, що дельфінарії – чудова розвага

Середня тривалість життя дельфінів в дикій природі – 20-30 років, в дельфінарії ці показники скорочуються як мінімум удвічі. А деякі тварини здатні жити в басейні усього лише декілька років. Не афішуючи те, що відбувається, загиблих замінюють іншими, “новими”. Адже вважається, що шоу неодмінно повинно тривати. Низка країн законодавчо заборонила діяльність дельфінаріїв, а в інших схожі розваги вважаються нормою. Але частенько глядачі просто не розуміють, що насправді ховається “за кулісами” таких атракціонів.

Ми вирішили розібратися, якими уявленнями зазвичай керуються відвідувачі, яким переконанням реклами і дресирувальників вірять. І зіставили це з тим, що насправді відповідає життю дельфінів, білух, косаток та інших мешканців схожих розважальних закладів. Можливо, немало фактів здадуться вам такими, що шокують.

Міф №1: Дельфіни посміхаються, значить, задоволеніЦе твердження відноситься здебільшого до дельфінів-афалін, які найчастіше зустрічаються в програмах розважальних шоу. Проте їх “посмішка” не що інше, як анатомічна будова щелеп, що створює ілюзію постійно веселої і доброзичливої істоти.

Насправді дельфіни не люблять розважати глядачів. Вони “посміхаються” і коли задоволені, і коли нестерпно погано себе почувають. Вони просто не вміють виглядати нещасними.

Міф №2: Тварини доброзичливі і мружаться від радості

Виразки на шкірі. Зверніть увагу на вкриту виразками шкіру біля правого грудного плавника Ули.

Для дезинфекції басейнів зазвичай використовуються різні хімікати, що містять хлор. Потрапляючи у воду і взаємодіючи з продуктами життєдіяльності морських мешканців, вони перетворюються на з’єднання, які отруюють тварин, призводять до різних захворювань і зниження імунітету.

Якщо концентрація хлору занадто висока, вода роз’їдає мешканцям басейну очі. Тварини в прямому сенсі сліпнуть. Ось чому часто дельфіни, наприклад, плавають із закритими очима, й іноді здається, що вони просто мружаться від радості. Проте склад хімікатів може бути і недостатнім саме для боротьби з шкідливими бактеріями, тоді шкіра тварин покривається ранами, що не гояться.

Міф № 3: Дельфіни спокійні та неагресивні

Багато хто чув про те, що дельфіни рухаються за допомогою ехолокації. В маленьких басейнах відбивання сонарних хвиль від стін здатне серйозно позначитися на психіці тварини. Якщо додати до цього гучну музику виступу, крики і оплески, а також сукупність інших чинників утримання дельфінів у неволі, то стане очевидно, що жителі басейнів перебувають у постійному стресі.

Дельфіни – дикі тварини, їх поведінка може бути непередбачуваною. Під загрозою знаходяться не лише вони самі та тренери, але й глядачі шоу. Ось чому дуже часто в дельфінаріях використовуються антидепресанти і транквілізатори для тварин. Але і вони не завжди рятують від періодичних атак.Міф № 4: Тварини плавають в просторих басейнах

В природі дельфіни і косатки пропливають близько 160 км в день і занурюються на велику глибину. Якими відносно великими не здавалися б штучні водойми навіть у великих океанаріумах, у них тварини отримують доступ всього лише менше, ніж до 1 % простору, який в нормі потрібен їм для нормального існування в природному середовищі. Для таких допитливих і розумних істот резервуар не передбачає ніяких дослідницьких стимулів.

В результаті тварини вимушені “гуляти” у басейні, що відгукнеться розвитком так званої стереотипної поведінки. Безглузді рухи, що повторюються, і “ритуали” призводять до різних психологічних проблем у дельфінів. Частими є випадки, коли вони починають самі собі наносити каліцтва.

Міф №5: Це розумні ссавці, тому вони легко виконують трюки

Багаторічні наукові дослідження підтвердили, що мозок дельфінів дійсно має дуже непросту будову. У тварин присутнє самопізнання, вони мають дивовижні когнітивні здібності. Розумність і складна поведінка дельфінів – це не міф.

Проте виконання трюків в океанаріумах грунтується на харчовій мотивації. Зазвичай денна їжа розбивається на декілька порцій залежно від кількості виступів або тренувань, і тварини перед ними завжди виводяться трохи голодними. Іншими словами, вони розуміють, що якщо не виконають програму, то просто залишаться без їжі. До речі, її якість нерідко залишає бажати кращого, коли мешканців басейнів годують замороженою і тому мертвою рибою, якою у природному середовищі вони не харчуються.

Читайте також  Більше 100 грн за пачку: вже у 2019-му в Україні злетять ціни на сигарети

Міф №6: В океанаріумах і дельфінаріях тварини почувають себе як удома

У дикій природі дельфіни велику частину часу і енергії витрачають на пошуки і підтримання стосунків. Вони живуть великими групами, сім’ями. Соціалізація – невід’ємна частина повноцінного життя для них. Утримання дельфінів у закритому просторі з декількома іншими тваринами подібне до поселення людини у кімнату з незнайомцями, з якими її змушують взаємодіяти. Вимушена самотність руйнує психіку тварини.

Дресирувальник, який готував дельфінів для зйомок популярного серіалу Flipper, грунтовно переглянув свої погляди на утримання тварин в неволі після того, як один із підопічних помер від стресу прямо в нього на руках. Такі випадки, коли колишні тренери стають на захист тварин і виступають проти їх вилову і комерційної експлуатації, нерідкісні. Саме вони частенько допомагають дізнатися більше деталей про те, як живеться дельфінам у неволі.

Міф №7: Пересувні дельфінарії роблять доступним знайомство з дикою природою для багатьох людей

Як уже згадувалось, жоден навіть найбільший резервуар не здатний відтворити для тварин природні умови життя. У випадку з пересувними дельфінаріями це має ще більшу актуальність, і як наслідок – більший стрес і шкода для тварин. При кожному переїзді вони знаходяться у темних баках в середньому 5-8 днів.Габарити таких баків для транспортувань зазвичай не надто перевищують розмір самої тварини. І в схожих ємностях вони частенько знаходяться не поодинці, а по 2-3 особини одночасно.

Цікаво, що й по відношенню до людини ризик для здоров’я при відвідуванні саме пересувного дельфінарію також збільшується. Мікрофлора тварин в неволі особливо небезпечна для людини. Бактерії і збудники захворювань легко можуть передаватися через дотик, наприклад, при фотографуванні з твариною, або навіть через бризки води (якість якої в пересувних дельфінаріях значно гірша) при спостереженні за виступом із перших рядів.

Міф №8: Дельфіни – справжні цілителі

Частенько дельфінотерапія включає в себе плавання з тваринами, іноді й різні розвивальні вправи. Схожа програма розрахована як мінімум на декілька сеансів. Дельфінарії активно займаються просуванням і рекламою цієї послуги, особливо для дітей, що потребують лікування. Нерідко запис здійснюється на півроку вперед.

Дослідження, що говорять про користь дельфінотерапії, зазвичай не враховують, що ефект від неї якщо і є, то є короткочасним і подібний плацебо. Найчастіше він пов’язаний зі збудженням, викликаним поїздкою, новим оточенням, підвищеною увагою і очікуваннями, дією тієї ж ілюзії посмішки і доброзичливості. Одним з контраргументів проти дельфінотерапії також являються часті випадки атаки людей дельфінами під час такого заняття.

Існує чимало документальних кінострічок, що розкривають таємниці цього бізнесу. Наприклад, фільм The Cove (“Бухта”), який отримав “Оскар”. Проте навіть після їх перегляду знаходяться ті, хто стверджує, що якщо і випустити всіх тварин на свободу, то вони згодом загинуть.

Тому нічого не зміниться, якщо люди продовжуватимуть відвідувати дельфінарії і океанаріуми. Незважаючи на ризики, адаптація китоподібних після неволі до їх природного середовища реальна, хоча насправді важка і вимагає багато зусиль і часу. Ймовірно, все-таки не варто шукати виправдань, купуючи квиток на подібний атракціон. Поділіться статтею з тими, хто ще не знає про це.

А ви бували коли-небудь в дельфінаріях? Хотіли б відвідати схожий заклад ще раз після прочитаного?

Залиште свій коментар


Loading...