Головна / Новини / Політика / Рада ухвалила історичний закон про українську мову: що це значить

Рада ухвалила історичний закон про українську мову: що це значить

У четвер, 25 квітня, Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроект №5670-д “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

За відповідний документ проголосували 278 народних депутатів. Голосування почалося зі слів спікера парламенту Андер Парубія “Слава Україні!”

Рада ухвалила історичний закон про українську мову: що це значитьУхвалений закон, який пережив 2 тис. правок, встановлює такі норми використання української мови:

  • вона стає обов’язковою для використання в публічному просторі;
  • у державному і комунальних секторах;
  • в транспорті та закладах громадського харчування;
  • на підписах і маркуванні товарів і послуг;
  • у медичній та освітній сферах;
  • у театральних виставах і дубляжі кіно;
  • на телебаченні, в інтернеті і друкованих ЗМІ.

Українська мова

Також закон про мову передбачає, що в Україні має видаватися не менше 50% україномовних найменувань друкованих ЗМІ, а сайт Верховної Ради за замовчуванням повинен завантажуватися державною мовою.

При цьому обов’язковість використання української не поширюється на приватне спілкування і релігійні обряди.

Також законопроект передбачає створення інституту уповноваженого із захисту державної мови. Його функціями буде захист мови як елементу конституційного ладу і захист права громадян на отримання державною мовою інформації та послуг.Крім того, ініціатива передбачає кримінальну відповідальність “за публічне приниження і зневагу до державної мови”. Вона буде аналогічна тій, яка передбачена за наругу над державним прапором, гербом, гімном — штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт до шести місяців, або позбавлення волі на строк до трьох років.

Важливим нововведенням є і те, що для отримання українського громадянства тепер претендентові необхідно буде скласти іспит на знання державної мови в центрі української мови.

Що стосується освіти, то документ визначає, що кожен українець має право отримати її державною мовою. При цьому в дитсадках поряд з українською мовою можна використовувати мову нацменшинвідповідно до законодавства. Зовнішнє незалежне оцінювання з 2025 року можна буде скласти тільки українською мовою (за винятком іноземних мов).

Крім усього, законопроект передбачає створення Національної комісії зі стандартів державної мови. Цей орган буде покликаний затверджувати стандарти української мови, зокрема вимоги до рівнів володіння нею.

Відзначимо, що суспільство активно підтримувало ухвалення цього закону. Так, із закликом до Верховної Ради проголосувати за важливий законопроект звернулися українські журналісти, громадські діячі та чиновники. Звичайні громадяни також прийшли під стіни парламенту, вимагаючи, щоб історичний документ набув чинності.

Залиште свій коментар


Loading...