Що треба знати про Одеську трагедію 2 травня 2014 року

Що треба знати про Одеську трагедію 2 травня 2014 року

Чотири роки тому в Україні сталася низка подій, про які точно не забудуть написати на сторінках підручників історії.

Ситуація в Україні 2014-го

У лютому 2014 року у самий розпал Революції Гідності  втік до Росії Віктор Янукович. На його місце парламент відразу ж призначив в.о. президента – опозиційного на той час політика Олександра Турчинова.

Протягом березня розпочалося російське вторгнення до Криму: територія автономної республіки була анексована. Пізніше на півострові провели “референдум” у присутності російських військових і “приєднали” українську територію до країни-агресора.

А вже в квітні російською агресією був заражений і Донбас: на сході України проросійські сепаратисти проголосили так звану “Донецьку народну республіку” (“ДНР”).



Озброєні люди також захопили державні будівлі в Луганську і Харкові. Якщо ж Луганська область перетворилася на “ЛНР”, то Харківську область завдяки силовикам вдалося зберегти.

 



Сепаратистські рухи

Схожа доля чекала і на Одеську область. Але на відміну від Харкова, відбити Одесу у сепаратистів вдалося ціною жорстокої трагедії, яка сталася 2 травня 2014 року.

Перші бійки в Одесі відбулися 19 лютого, коли активісти Євромайдану провели акцію проти застосування міліцією зброї до прихильників революції у Києві. На активістів в Одесі напали близько 100 антімайданівців, які були одягнені в шоломи і маски, а також озброєні бейсбольними битами.

Після втечі Януковича ситуація в Одесі значно загострилася. Влаштовувались багатотисячні проросійські акції. Сепаратисти почали заявляти про перетворення Одеси на “Новоросію”.

25 квітня на блокпості біля Одеси в учасників самооборони, яка була створена під час Євромайдану, кинули гранату. Від вибуху постраждало 7 осіб.

 



Трагедія 2 травня

Кульмінацією стало протистояння проукраїнських активістів і футбольних ультрас проти проросійських сепаратистів 2 травня 2014 року.

Ареною кривавих сутичок був центр Одеси, а найжорстокіші події, пов’язані з підпалом Будинку профспілок, відбулися на Куликовому полі – місці дислокації проросійських сил.



В обід вже трохи менше тисячі співробітників правоохоронних органів намагалися запобігти сумнівним наслідкам. Найбільше міліції було на стадіоні Чорноморець – близько 700 співробітників. Там же намічався матч між футбольними командами Металіст і Чорноморець.

Близько 15.00 в центрі Одеси на вулиці Грецька відбулись перші масові зіткнення. В ході бійки використовувались димові шашки, петарди і каміння. З’явились перші жертви.

Міліція теж діяла жорстко. Правоохоронці з застосуванням сили розчищали зону безпеки між ворогуючими сторонами. Пізніше з’ясувалося, що антимайданівці атакували проукраїнські сили з-за спин міліціонерів.

Також було відмічено застосування вогнепальної зброї по обидва боки. В одній з машин міліцією було виявлено помпову рушницю з патронами. А у проросійських сил активісти знайшли мисливські ножі і травматичні пістолети.

Ближче до вечора на вулиці Грецькій почалися повномасштабні бої між ворогуючими сторонами. Учасники протистояння застосовували каміння, саморобні вибухові пристрої, коктейлі Молотова, вогнепальну, травматичну і пневматичну зброю.

Біля ТЦ Афіна від вогнепального поранення помер молодий проукраїнський активіст Андрій Бірюков. Решту поранених забрали машини швидкої допомоги.

 

Палаючий Будинок профспілок

Проукраїнські активісти прийшли на Куликове Поле, щоб зруйнувати табір сепаратистів. Після того, як на Куликовому полі проросійські активісти зайшли в Будинок профспілок, щоб сховатися від протистояння, почалася пожежа в лівій частині фойє будівлі. Причина пожежі – невідома.

Чому антімайдановці пішли до Будиноку профспілок – незрозуміло. Люди всередині палаючої будівлі намагалися евакуюватися і вистрибували з вікон. Деякі спроби закінчувалися смертю.

Активісти Євромайдану намагалися закинути в вікна мотузки, щоб врятувати постраждалих від пожежі. Пожежні, дільниця яких знаходилася на відстані трохи менше кілометра від Будинку профспілок, вчасно не приїхали рятувати людей.

Перші рятувальники приїхали вже після 20.00, коли будівля догорала, а багато людей всередині Будинку профспілок загинули. Але пожежникам вдалося врятувати чимало життів.

 

Жертви

За весь час зіткнень загинуло 48 людей. З них – 32 померли при контакті з димом і полум’ям.

Залиште свій коментар