40 гривень за долар і дефолт, або який буде”сценарії без МВФ”

40 гривень за долар і дефолт, або який буде”сценарії без МВФ”
Курс гривні у випадку припинення Україною співпраці з МВФ вже у 2018 році може досягти 31,8 грн за долар. А якщо ситуація доповниться падінням цін на метали, то національна валюта впаде до позначки 40,8 грн за долар.

Такі прогнозні сценарії містяться у робочих матеріалах на тему “сценарії без МВФ”, які Національний банк підготував на вимогу Ради НБУ і які були презентовані ще навесні.

Курс гривні

Відповідно до презентації, базовий сценарій, за якого Україна і надалі співпрацюватиме з МВФ, а ціни на метали на світовому ринку не будуть падати, передбачає, що середній курс гривні до долару у 2018 році буде на рівні 26,5, а у 2019 році — 27 грн за долар.



У разі припинення співпраці з МВФ національна валюта в кінці 2018 році опуститься до позначки 31,8 грн за долар, а в кінці 2019 — до 33,7.

Ще більш складна ситуація очікується у випадку, якщо припинення співпраці з Фондом буде супроводжуватися одночасним падіння цін на метали. У такому разі у 2018 році гривня може впасти до рівня 40,8 грн за долар, а на кінець 2019 року зміцниться до рівня 39,4 грн за долар.



Індекс споживчих цін, за базовим сценарієм НБУ, має зрости на 8,9% у річному вираженні за підсумками 2018 року. Без співпраці з МВФ він сягне 13,1%, а якщо це доповниться падінням цін на метали, то інфляція становитиме 17,5%.

Ціни

У 2019 році, за базовим сценарієм, інфляція повинна становити 5,8%. Без МВФ вона може сягнути 13,2%, а у разі відсутності співпраці з МВФ та падіння цін на метали, ціни виростуть на 17,6%.

Запаси валюти

Міжнародні золотовалютні резерви (ЗВР) за відсутності співпраці з МВФ вже у 2018 році можуть впасти до 15,4 млрд доларів, а у 2019 вони становитимуть 9 млрд доларів.



Якщо відсутність співпраці з МВФ доповниться падінням цін на метали, то в 2019 році ЗВР опустяться до 7,4 млрд доларів.

Бюджет



У презентації також зазначається, що відсутність програми з МВФ робить неможливим залучення коштів у ЄС та Світового банку, а з урахуванням зниження апетиту міжнародних інвесторів до боргів країн, що розвиваються, випуск Україною єврооблігацій у сценарії без МВФ у 2018-2019 роках є малоймовірним.

НБУ також зазначав, що в результаті уряд може зіткнутись з бюджетними проблемами вже в другому кварталі цього року.

Так, за умови відсутності розміщення єврооблігацій, валютний рахунок уряду знизиться до нуля вже в червні і для виконання зовнішніх зобов’язань до кінця року не вистачатиме 2 млрд доларів.

Девальвація

На тлі бюджетних проблем та припинення програми МВФ можуть суттєво посилитись панічні настрої населення, що призведе до стрімкої девальвації гривні (в умовах, коли НБУ буде змушений економити валютні резерви, зважаючи на значні виплати за зовнішнім боргом у 2019 році).

На думку НБУ, девальвація посилить боргове навантаження на уряд і приватний сектор.

Борги

Нова реструктуризація зовнішнього державного боргу (дефолт) — майже невідворотна. З високою ймовірністю можуть виникнути проблеми у банківській системі.

В умовах посиленого тиску на обмінний курс та зростання інфляції, НБУ буде вимушений проводити жорстку монетарну політику, що негативно вплине на економічне зростання і може привести до рецесії.

Утім, ЕП наголошує, що це лише прогнозні сценарії, які готувалися ще навесні.

Що каже НБУ

На запит Економічної правди НБУ офіційно не підтвердив, і не спростував наявність таких сценаріїв.

“Національний банк як регулятор, що відповідає за забезпечення цінової та фінансової стабільності, на системній основі та в робочому порядку розглядає різноманітні сценарії розвитку ситуації в економіці та фінансовому секторі, щоб приймати найбільш ефективні рішення”, — повідомили в НБУ.

“Як правило, ми визначаємо базовий сценарій, який має найбільш високу імовірність реалізації, та альтернативні сценарії, реалізація яких менш імовірна і пов’язана з різними форс-мажорними обставинами”, — зазначається у відповіді.

Залиште свій коментар