Бізнес і комунальники можуть економити до 70% на енергоресурсах, використовуючи ЕСКО-механізм

Бізнес і комунальники можуть економити до 70% на енергоресурсах, використовуючи ЕСКО-механізм

Аномальний ріст цін на енергоносії в Україні (електроенергії на 26,5%, природного газу на 47%) болюче вдарив по бізнесу. Більшість підприємців були змушені згорнути програми модернізації.

Експерти пропонують перейняти європейський досвід та впроваджувати енергосервісний інструмент ЕСКО.

Ця тема стала основною в рамках чергового засідання ділових рад Україна-Литва, організоване в УСПП. Участь в ньому взяло більше 160 представників бізнесу, асоціацій, об’єднаних територіальних громад, посли обох країн, голова Держенергоефективності.



Сутність концепції полягає в тому, що енергоефективні заходи в бюджетних установах, підприємствах впроваджуються приватними інвесторами — енергосервісними компаніями (ЕСКО), а оплата їх послуг здійснюється виключно за рахунок економії.

Відтак, при нульових стартових інвестиціях можна зменшити свої видатки, при цьому по завершенню контракту із ЕСКО-компанією (зазвичай це 3-5 років) отримати все обладнання у власність та продовжити заробляти на економії витрат ще принаймні 10 років. Залежно від проєкту та обсягу виконаних робіт така може становити від 30 і до 70%.



В Україні за цей час впроваджено більше 550  таких проєктів, із них – жодного дефолтного.Цим займаються представники малого і середнього бізнесу. При цьому 5 найуспішніших компаній покривають 70% ринку.

Однією з таких є компанія YASNO, котра на прикладі своїх вже виконаних робіт показала, як розвивається ЕСКО на вітчизняних теренах.

З 2016 року компанія реалізувала 96 проєктів, це дало економію природного газу в 2,3 млн. кубометрів, а електроенергії – в 187 млн. кіловат. При цьому виконувач ЕСКО послуг гарантує досягнення обумовленої за результатами енергоаудиту економії (30, 40, 70% тощо). У разі, якщо такої раптом не буде, що є практично неймовірним сценарієм, клієнт не сплачує жодних платежів.

Зокрема, на одному із підприємств гірничо-збагачувального комбінату модернізація (децентралізація) системи опалення, проведена YASNO, дала рекордні 85% економії.



Наразі інструментом ЕСКО в Україні користуються не тільки окремі підприємства, але й цілі міста.

8 вітчизняних міст за допомогою аудиторів проєктують заміну вуличного освітлення. Такого досвіду раніше набула Литва.



Учасники обговорили і основні бар’єри масштабування ЕСКО проєктів. В Україні головна перепона – дорогі кредити під 10-15%, що видаються в середньому терміном на 3 роки.

Це не дозволяє ЕСКО компаніям включатися в справді великі і відтак довготривалі проєкти, що окупляться через 7-10 років і більше.

Є і позитивні приклади: так, нещодавно Укргазбанк надав кредитний ліміт для фінансування енергоефективних проєктів YASNO у промисловості на суму 300 млн грн.

Всі озвучені пропозиції опрацює УСПП і Держенергоефективності.

Свою допомогу надасть і Литва. Укладена угода між УСПП та Конфедерацією промисловців Литви про співпрацю з підтримки діяльності ЕСКО-компаній.

 

Залиште свій коментар