Головна / Новини / Статті / Його війна триває досі. Як живе останній український в’язень ГУЛАГу

Його війна триває досі. Як живе останній український в’язень ГУЛАГу

Богданові Климчаку 81. Він вийшов на волю останнім із тих українців, які перебували в тюрмах і таборах СРСР за свої політичні переконання. Це сталося 11 листопада 1990 року. Загалом Богдан Климчак відбув за гратами 17 років і 40 днів. Крім цього, ще вісім років — на спецпоселенні, пише газета “Експрес“.






…Тихий район Львова. Вузька вуличка веде до парку, де розташована типова радянська чотириповерхівка. Тут, в однокімнатній квартирі, і мешкає колишній політв’язень.   На стіні в оселі висить український тризуб, вирізьблений із дерева. Усюди — багато книг, журналів, газет.

Пан Богдан нещодавно переніс інсульт, а тому пересувається поволі, опираючись на палицю. Розмовляє тихо, але чітко. Чоловік сідає за стіл, на якому стоїть старий комп’ютер, і починає розповідь про своє життя.

Богдан Климчак народився 22 липня 1937 року в селі Себечів на Львівщині. Уперше за грати потрапив у 20 років —наступного дня після закінчення навчання у Магаданському гірничому технікумі (на Далекому Сході відбувала заслання вся його родина).




“Виявилося, що на мене донесли деякі мої товариші по навчанню, — каже Богдан Климчак. — У цьому технікумі навчалося багато дітей працівників таборів та комендатур ГУЛАГу. Вони й донесли КДБ, що я вів “антирадянські розмови”. Наприклад, про те, що в Угорщині 1956 року відбувся не заколот бандитів, а повстання народу, який виступив проти тиранії комуністів. Саме такі слова стали основою мого звинувачення”.

Перший термін пан Богдан відбув повністю (приблизно 5 років) — спершу в Магаданській області, потім — на Тайшетській трасі в Іркутській області. Влітку 1962 року його звільнили.

Відтоді він перебував під пильним наглядом КДБ. Так було аж до 1978 року, коли він отримав свій другий термін, так званий 15+5 — 15 років таборів суворого режиму та 5 років заслання. Сталося це після того, як Богдан Климчак спробував потрапити на Захід, перейшовши радянсько-іранський кордон, утікаючи від постійного нагляду КДБ.   Поблизу станції Душак (Туркменістан) Богдан Климчак перейшов на територію Ірану, плануючи звернутися у посольство Великої Британії в Тегерані з проханням про політичний притулок.



“Я спробував піти через пустелю Каракум, бо вважав: де найважчі природні умови, там найлегше вирватися з СРСР”, — розповідає пан Богдан.



Ідею прорватися за кордон саме через Туркменію Климчакові підкинув в’язень-туркмен, який був у таборі разом із ним. Ім’я цього чоловіка політв’язень пам’ятає досі — Ораз Дурди Тирриєв. Саме він запевнив: у Середній Азії контрабандисти можуть без проблем перевозити через кордон і товари, і людей. Тож Климчак вирішив ризикнути. Після звільнення поїхав у Туркменію, ближче до кордону, в місто Теджен. Однак йому не вдалося зав’язати контактів із контрабандистами… Довелося відкласти мрію до кращих часів і повернутися на Тернопільщину, де оселилася його родина.

А от наступна спроба пробратися за кордон була більш успішною. Утім у вересні 1978 року пан Богдан потрапив у руки іранських прикордонників. Серед них був і російськомовний офіцер, ймовірно, агент радянських спецслужб, який і повідомив своїх кураторів про втечу українця. Із Москви в Тегеран одразу cтали надходити звернення з вимогою повернути “терориста” і “бандита”, що “втік від кари за кордон”. 1 жовтня 1978 року іранці передали Климчака представникам СРСР.



Читайте також  8 найпоширеніших міфів про роботу в Польщі

18 червня 1979-го. Після тривалого судового процесу та обстеження в московській клініці ім. В. Сербського чоловіка засудили до 15 років таборів суворого режиму і п’яти років заслання. У звинуваченні зазначалося: “Проводив антирадянську агітацію і пропаганду, зрадив батьківщину”.

…Колишній політв’язень пам’ятає усе, що трапилося з ним тоді, 39 років тому. Перераховує дати, цифри й прізвища зі свого гулагівського минулого. Покарання відбував у Пермських таборах — спершу у ВС-389/36, а потім ВС-389/35. За 12 років ув’язнення провів 590 діб у ШІЗО (штрафному ізоляторі), 10 місяців — у табірній тюрмі. У 1981 — 1984 роках перебував у спецв’язниці в місті Чистополь (Татарстан).

У числі його співв’язнів були, зокрема, ідеолог ОУН Петро Дужий, Герой України Степан Хмара, відомий російський демократ Сергій Ковальов. Під час ув’язнення у Мордовії у сусідній з ним “зоні” карався Василь Стус.

Із початком дострокового звільнення політв’язнів у 1987-му Климчак відмовився підписувати клопотання з проханням переглянути його вирок — це могло би стати підставою для помилування.

І лише у 1990-му постановою пленуму Верховного Суду УРСР засудження Климчака за політичними статтями визнали безпідставним, а його дії перекваліфікували у незаконний перехід кордону без антирадянської мети, за який передбачено три роки позбавлення волі.

Отримавши свободу, пан Богдан демонстративно відмовився від радянського паспорта. А коли в прокуратурі йому запропонували подати заяву на реабілітацію, не зробив цього, пояснивши відмову так: “Я не хочу отримувати подачку з рук тих, хто мене позбавляв волі за мою любов до України”.

Не шанує він і сучасну політичну еліту, а нинішні націоналістичні партії України називає “колаборантами злочинної влади”. У 1999 році Богдан Климчак вийшов із Товариства політв’язнів та репресованих — саме через співпрацю з владою.

Квартира політв’язня.

“Доки в Україні не покарають усіх колишніх кадебістів, які пролили стільки української крові, доки вони перебувають при владі, я не зможу визнати цю владу”, — пояснює він свою позицію.

На газетах — декілька скибок чорного хліба.

На його непримиренність не впливає ані стан здоров’я, яке різко погіршилося, ані мізерна пенсія…

“Я отримую мінімальну пенсію. Інколи мені допомагають люди, яким я довіряю”, — каже він. І не нарікає на умови, у яких живе: хоча його квартирка не бачила ремонту десятки років, а меблі — дуже старі. Розмов про сім’ю Богдан Климчак уникає.   Нещодавно пана Богдана обманули шахраї. Небайдужі люди оголосили у соціальній мережі про збір коштів для політв’язня. Написали номер його банківського рахунка. Коли на картці була чимала сума, аферисти виманили в пенсіонера ці кошти, дізнавшись дані його рахунка.

Пан Климчак постійно в курсі подій у країні та світі. Він ніколи не падає духом. Чоловік запевняє: якби довелося, знову прожив би те ж саме життя, бо переконаний, що йому випала така місія — відстоювати інтереси українського народу.

Сьогодні він продовжує свою війну з “колишніми” та “ворогами України”, котрі, на його думку, й далі заправляють при владі. А на запитання чи потрібна йому якась допомога, слабким голосом твердо відповідає: “Дякую, не потрібно. Мені всього вистачає”.

Автор: Олег СТЕЦИШИН
Фото: Ярослав СТАНЧАК

Залиште свій коментар