Головна / Новини / Економіка / Математика шахрайства, або як військовослужбовцям пенсії перерахували

Математика шахрайства, або як військовослужбовцям пенсії перерахували

Не так давно під стінами ВР мітингували ветерани силових відомств та АТО. Майже дві сотні людей звинувачували владу в порушенні їхніх конституційних прав. Зокрема, вимагали справедливого перерахунку пенсій — того, що вони заробили, заслужили, але з незрозумілих причин не отримують.Що ж, спробую пояснити, в чому тут порушення Конституції та як уряд в черговий раз «подбав» про пенсіонерів.

Стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.


Таким чином пенсіонерам з числа військовослужбовці мають перерахувуватися пенсії у разі збільшення грошового забезпечення особам, які сьогодні перебувають на військовій службі. Порядок, умови та розмір здійснення такого перерахунку має бути встановлений Урядом.

Такий акт Кабмін прийняв 21 лютого 2018 року, а саме — постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким інішим категоріям громадян».Ця постанова, зокрема, передбачає до 1 березня 2018 року проведення перерахунку пенсій, які були призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».


І все було б добре, якби не пункт 2 цієї постанови. Відповідно до якого виплати перерахованих і підвищених пенсій будуть проводитися з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

З 1 січня 2018 року – 50 відсотків;

З 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – 75 відсотків;

З 1 січня 2020 року – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Як ці положення втілюватимуться в життя? Уявімо, що 1 березня 2018 року пенсіонеру «А» перерахують пенсію і збільшать її, наприклад, на 2000 грн. Однак всю цю суму йому не заплатять. Вона буде існувати протягом двох років тільки на папері і в довідках. Натомість, у 2018 році йому збільшать пенсію на 1000 грн., у 2019 році на 1500 грн., а вже аж у 2020 році — на перерахованих 2000 грн.

Отож у наведеному прикладі за 2018 рік Уряд пропонує не заплатити пенсіонерові, припустімо, 12 000 грн нарахованої пенсії, а в 2019 році — не заплатити 6000 грн.

Читайте також  Психологическая отметка пройдена, куда уж ниже: курс доллара не дотянул до 24 гривен

Крім того, в майбутньому будь-які доплати нарахованої, але не виплаченої пенсії проводитися не будуть. Оскільки таких норм в Постанові № 103 просто немає.

Очевидно, Уряд вирішив сам собі її списати, визнати заборгованість безнадійною, пробачити, називайте як хочете, але не заплатити людям.

За їхньою логікою, пенсіонери і так багато отримують та багато їдять, тому і не побачать «маленької» недоплати.

Закон, зокрема, передбачає, що перерахунок пенсії військовослужбовцям здійснюватиметься на умовах, у порядку, розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Але ж пункт 2 Постанови №103 – це не визначення розміру виплати перерахованих пенсій. Це відверте шахрайство.

Якщо держава сьогодні не може заплатити всю підвищену пенсію в повному розмірі, то ці невиплачені гроші не мають просто розчинитись в повітрі. Їх мали б доплатити пізніше, а не просто про них забути.

Цікаво, як би реагував Міністр соціальної політики, якщо б йому протягом року нараховували одну зарплату, а виплачували б вдвічі меншу? Думаю, йому б це не дуже сподобалось.

Владимир Пилипенко , Представитель Украины в Венецианской комиссии 2013-2017, кандидат юридических наук

Залиште свій коментар