Головна / Новини / Економіка / На українців чекають нові професії та умови роботи: як і чому зміниться ринок праці

На українців чекають нові професії та умови роботи: як і чому зміниться ринок праці

[uptolike]

В Україні вже через 10 років може з’явиться ціла низка нових професій. Робочий день зміниться, популярними стануть віддалена робота і “вільне” робоче місце. Матимуть попит тільки ті співробітники, які зможуть навчитися нових навичок і технологій.

OBOZREVATEL вивчив дослідження Центру “Розвиток корпоративної соціальної відповідальності” спільно з Career Hub, ознайомився з висновками експертів і зібрав головні тези про те, як і чому зміниться ринок праці в Україні.

Частина професій зміниться, а більшість зникне

Інформаційні технології проникнуть в усі сфери життя, а нові потрібні навички поєднуватимуть технології та креатив. Крім того, дедалі більше цінуватимуться ті, хто володіє “м’якими навичками” (ефективна взаємодія в команді).

Хто може втратити роботу:
  • усі, хто виконує рутинні і монотонні завдання, низькокваліфіковані працівники (вантажники, фасувальники тощо);

На кого буде високий попит:

  • на тих, хто займається креативом, пов’язаний зі спілкуванням з людьми.

Працівники диктуватимуть умови роботодавцю

В Україні через старіння населення та міграцію кваліфікованих працівників за кордон дефіцит на ринку праці загостриться.

“Це призведе до нестачі кваліфікованих працівників, у яких з’явиться можливість диктувати умови праці роботодавцю”, – йдеться в дослідженні.

Все це призведе до нової культури: роботодавці будуть змушені створювати лояльніші умови, горизонтальні системи управління, за яких відповідальність рівномірно розділяється і немає чітких завдань і керівника над кожним виконавцем.Як зміняться навички

Гнучкий робочий графік

Усі названі вище процеси призведуть до змін графіка роботи. Експерти сходяться на думці, що популярними будуть гнучкий робочий день і віддалена праця. Разом з тим з’являться й нові завдання: як створити командний дух, правильно організувати працю й контролювати ефективність.“У 2030 році на ринку праці, ймовірно, будуть спостерігатися дисбаланси, пов’язані з невідповідністю потреб ринку в окремих спеціальностях і прагнень сучасної молоді вибирати престижні й модні професії”, – йдеться в звіті.

Нові правила в офісах

Вільний робочий стіл. За кожним співробітником не буде закріпленого робочого місця: хто перший прийшов, той і зайняв. Це стане результатом зокрема і збільшення кількості дистанційників.

Можливість ходити на роботу з дітьми. Новий тренд: інклюзивність. Робочі місця стануть адаптованими для українців з інвалідністю та батьків, які зможуть приходити на роботу разом зі своїми дітьми.

Які професії з’являться в майбутньому

  • Космічний пілот

У майбутньому управління космічними апаратами може стати такою ж професією, як і пілот пасажирського літака.

  • Менеджер з етичних джерел

Спеціаліст, який стежитиме за тим, щоб усі постачальники відповідали етичним стандартам, а також за виробництвом у власній компанії.

  • Компаньйон для літніх людей

Той, хто допомагатиме літнім людям у повсякденних справах і з прогулянками й володітиме такими рисами, як терплячість, емпатія і гострі навички спостереження для моніторингу емоційних проблем.

  • Консультант із цифрової реабілітації

Це фахівець, який володіє навичками психології та IT. Його завданням стане скорочення кількості часу, який його клієнти проводять у мережі та з гаджетами.

  • Менеджер з подорожей у віртуальній реальності

Його завдання – разом із художниками й програмістами формувати віртуальну реальність для подорожей. Такий фахівець повинен володіти навичками дизайну та програмування.

  • Виробник частин тіла

Технолог, який створюватиме справжні частини тіла для спортсменів і солдатів. Серед необхідних навичок: знання з медицини, інженерії та IT.

Крім того, можуть з’явиться лікарі, які допомагатимуть збільшувати пам’ять, радники з цифровим валют, а також дизайнери сміття, які створюватимуть нові методи екологічної переробки та утилізації.

В Україні також повністю видозміняться такі спеціальності: аудитори, бухгалтери, економісти, юристи, турагенти, ріелтори, секретарі, оператори кол-центру, водії, спортивні коментатори, агрономи, співробітники конвеєра.

Що кажуть експерти про дослідження?

Наталя Ємченко, директорка зі зв’язків з громадськістю та комунікацій в одній з великих компаній в результатах дослідження пояснила:

“Технічний прогрес істотно випереджає можливості людської психіки. Я думаю, що будуть потрібні фахівці, здатні забезпечувати здоров’я колективу. Ті, хто пов’язує в єдине полотно, знається на фасилітації, медіації, організації креативних процесів. Майстри, які вміють штучним чином створювати взаємини між людьми в командах”.

Наталя Ємченко про професії майбутнього

Владислав Рашкован, заступник виконавчого директора від України в МВФ:

“За оцінками дослідження McKinsey і McKinsey Global institute, до 2030 року від 400 до 800 мільйонів людей у світі втратять роботу. Але водночас щонайменше 400 мільйонів повинні легко знайти собі роботу завдяки reskilling”.

Владислав Рашкован про майбутнє ринку праці

Анатолій Амелін, співзасновник Українського інституту майбутнього:

“Все, що можна автоматизувати, буде автоматизовано. Тому буде тренд на інші компетенції у співробітників і взагалі в людей. Люди повинні більшою мірою бути дизайнерами і креативниками, створюючи нові бізнес-процеси, нові машини, нові алгоритми, нові продукти, нові послуги”.

Ринок праці трансформується, вважає Амелін

Загалом же головна навичка майбутнього – бажання й здатність до розвитку та навчання. Стрімкий розвиток технологій не залишає інших шансів: ті українці, які хочуть мати попит через 10 років, уже зараз повинні інвестувати свій час у вивчення нових технологій і власних здібностей. І корисним може виявитися не стільки знання програмування і нових технічних можливостей, як навички правильної та комфортної комунікації з людьми.

Залиште свій коментар