Новий пенсійний вік

Законопроєкт №5566 передбачає підвищення пенсійного віку на один місяць щороку, починаючи з 2023 року. Відтак українці почнуть виходити на пенсію в 61-річному віці у 2035 році.

Водночас для жінок, які народжували дитину та доглядали її до 6-річного віку, зменшать пенсійний вік на 6 місяців. Якщо дітей більше, то відповідно і більше скорочується пенсійний вік – загалом не більше, ніж 3 роки.

Нововведення пояснюють несприятливою демографічною ситуацією, у якій важливо підтримати українських матерів.
Ще один бебі-бум малоймовірний, і тому надзвичайно важливо покращити пенсійну систему у контексті підтримки матерів, щоб протистояти наслідкам демографічної ситуації, яка склалася в країні,
– йдеться в пояснювальній записці.

Відповідно загальне підвищення пенсійного віку пояснюють потребою у збалансуванні надходжень та видатків Пенсійного фонду України.

Лідія Ткаченко, наукова співробітниця установи НАН України, в ефірі одного з українських телеканалів висловила сумніви в ефективності такого заохоченням українським матерям.

Люди, які народжують дітей, не думають про пенсію. Ніхто не буде народжувати дітей для того, щоб раніше піти на пенсію. Це занадто далека перспектива, і держава навіть не може гарантувати, що до тих пір, поки людина доживе до 60 років, коли це ще буде… Тобто це дуже віддалений термін, і всі ми розуміємо, що пенсійний вік у нас буде підвищуватися,
– зазначила експертка.

Ще один аргумент для підвищення пенсійного віку

Депутати навели приклад інших країн, в яких пенсійний вік є вищим, ніж в Україні. Наприклад, у Бельгії, Фінляндії, Данії – 65 років. А в Ісландії й Норвегії – 67.І справді в Україні все ще зберігається найнижчий пенсійний вік у Європі. Але варто враховувати не просто пенсійний вік, але й тривалість життя. Журналісти 24 каналу порахували різницю між тривалістю життя та офіційного виходу на пенсію. Тобто скільки років громадяни різних країн живуть на пенсії.В Україні чоловіки та жінки зараз виходять на пенсію однаково – у 60 років. Проте тривалість життя суттєво різниться. За даними Світового банку, жінки в Україні живуть в середньому 77 років, тоді як чоловіки всього 67 років.Відповідно українські чоловіки проводять на пенсії в середньому 7 років. Цей показник і так майже найнижчий у Європі. Гірше лише у Молдові та Болгарії (менш як 5 років). Тож підвищення пенсійного віку на рік скоротить цей час на пенсії до 6 років.

Зате у Швейцарії, з якою Україну порівнюють ініціатори законопроєкту, тривалість життя чоловіків – майже 82 роки при виході на пенсію у 65 років. Детальніше дивіться на інтерактивній карті.

Українські жінки проводять на пенсії майже 17 років. Цей показник також нижчий за низку країн (Австрія, Швейцарія, Польща, Іспанія тощо) і вищий лише за Сербію, Молдову та Болгарію. Проте розрив не настільки суттєвий як у випадку з чоловіками.

Яка ситуація з пенсіями в Україні

Не всі мають пенсії

Українці можуть вийти на пенсію у 60 років, але далеко не всі мають на неї право. Щоб вийти на пенсію, потрібно мати 28 років страхового стажу – тобто стажу, протягом якого працівники чи їхні роботодавці сплачують страхові внески. Наразі такий страховий внесок мінімум 1300 гривень щомісяця.

З 2021 року скасували соціальні пенсії, які надавали тим, кому не вистачає до стажу. Відтак вже у 2027 році близько 45% українців у віці 60 років пенсію не отримають, пише Obozrevatel.

Ще однією проблемою страхового стажу є тіньова економіка:

  • З одного боку українці, які в ній працюють, не отримують необхідного стажу, а відтак не можуть розраховувати на пенсії.
  • З іншого боку, вони не сплачують внески до Пенсійного фонду, а тому є дефіцит бюджету, з якого платять пенсії нинішнім пенсіонерам.

Пенсіонери продовжують працювати

Ймовірно, з цих причин значна частка населення продовжує працювати після досягнення пенсійного віку. На початку 2021 року в Україні продовжувало працювати 2,7 мільйона пенсіонерів, за даними ПФУ. Тобто кожен п’ятий.

Не вистачає грошей на пенсії

Пенсійний фонд витрачає на пенсії більше, ніж отримує. У січні – травні цього року дефіцит бюджету ПФУ склав близько 11 мільярдів гривень. З роками ситуація буде погіршуватися, адже частка працездатного населення, яке наповнює бюджет, буде падати, а частка пенсіонерів навпаки рости.

Нація старіє. Є проблема з людським капіталом. Україна як частина старої Європи не відтворює своє населення. Це звичайна математика й економічна демографія,
– заявив прем’єр Денис Шмигаль ще минулого року.

Повільне реформування

Розв’язати проблему може пенсійна реформа – перехід до накопичувальної пенсії, яка працює у провідних країнах світу: США, Великій Британії, країнах ЄС тощо. Суть другого етапу реформи передбачає, що частину внесків вже почнуть відкладати на особисті пенсійні рахунки, а частину і надалі платитимуть у загальний Пенсійний фонд.