Головна / Новини / Статті / Що змінить проект Порошенка про валюту

Що змінить проект Порошенка про валюту

Президент запропонував Верховній Раді законопроект Про валюту. Про що цей документ?

Законопроект «Про валюту» – дуже прогресивний інструмент, порівняно з тим однойменним декретом, який у нас був раніше. Декрет застарів, а законопроект, натомість, передбачає значні моменти лібералізації.

Законопроект передбачає, що коли все працює, то все працює нормально. Відбуваються якісь ліберальні/напівліберальні речі, торгівля, мінімальне втручання Нацбанку. Коли ж трапляється щось неприємне: починаються пертурбації, волатильність – включається Рада з фінстабільності. Вона вводить певні обмеження, абощо. Такі ідеї повинні певним чином надихати інвесторів.


Тобто основоположний принцип нового законопроекту – «дозволено все, що не заборонено» – дерегулювати конкретні речі та механізми. Відтак законопроект дає певні можливості, але залишає місце для певної невизначеності: що буде, коли почнеться волатильність і т.д.

Адже навіть зараз, при фіксованому обмінному курсі та декреті, все і так працює нормально. Ви можете купити/продати валюту, є передбачуваність. Іншими словами, правила гри зрозумілі. Єдине, чого бракувало як вчора, так і сьогодні – це інфраструктури валютного ринку. Тобто валютних ф’ючерсів чи якихось інших інструментів, які, грубо кажучи, не будуть змушувати імпортерів та експортерів займатись валютними спекуляціями.

Читайте також  Запрещенные фото серой советской жизни

Без інфраструктури система буде неповноцінною. А її формування – ледь не критичний крок до завершення валютної лібералізації.

Законопроект «Про валюту» закладає основи, тому безпосередньо не впливає на життя пересічного українця. В ідеальному світі гривня повинна вільно конвертуватись, і ви не повинні відчувати себе якимсь неповноцінним, користуючись українською валютою. Ви не повинні бути обмежені, закупляючись закордоном чи використовуючи платіжні системи на кшталт PayPal. Користування фінансовими послугами світової якості – це і є наслідок повноцінної лібералізації.

Це такий же фундаментальний документ, як закон «Про ринок електричної енергії України». Чи змінив цей закон щось у житті пересічного українця? Ймовірно, що ні. Ви не можете вибрати постачальника, хоча закон це і передбачає. Законопроект «Про валюту» має такий же масштаб – це важливий крок, але роботи ще багато.

Залиште свій коментарLoading...