Головна / Новини / Статті / Що змінить проект Порошенка про валюту

Що змінить проект Порошенка про валютуПрезидент запропонував Верховній Раді законопроект Про валюту. Про що цей документ?

Законопроект «Про валюту» – дуже прогресивний інструмент, порівняно з тим однойменним декретом, який у нас був раніше. Декрет застарів, а законопроект, натомість, передбачає значні моменти лібералізації.


Законопроект передбачає, що коли все працює, то все працює нормально. Відбуваються якісь ліберальні/напівліберальні речі, торгівля, мінімальне втручання Нацбанку. Коли ж трапляється щось неприємне: починаються пертурбації, волатильність – включається Рада з фінстабільності. Вона вводить певні обмеження, абощо. Такі ідеї повинні певним чином надихати інвесторів.Тобто основоположний принцип нового законопроекту – «дозволено все, що не заборонено» – дерегулювати конкретні речі та механізми. Відтак законопроект дає певні можливості, але залишає місце для певної невизначеності: що буде, коли почнеться волатильність і т.д.

Адже навіть зараз, при фіксованому обмінному курсі та декреті, все і так працює нормально. Ви можете купити/продати валюту, є передбачуваність. Іншими словами, правила гри зрозумілі. Єдине, чого бракувало як вчора, так і сьогодні – це інфраструктури валютного ринку. Тобто валютних ф’ючерсів чи якихось інших інструментів, які, грубо кажучи, не будуть змушувати імпортерів та експортерів займатись валютними спекуляціями.


Читайте також  Пир во время чумы: зачем Украину превращают в сожженную землю

Без інфраструктури система буде неповноцінною. А її формування – ледь не критичний крок до завершення валютної лібералізації.

Законопроект «Про валюту» закладає основи, тому безпосередньо не впливає на життя пересічного українця. В ідеальному світі гривня повинна вільно конвертуватись, і ви не повинні відчувати себе якимсь неповноцінним, користуючись українською валютою. Ви не повинні бути обмежені, закупляючись закордоном чи використовуючи платіжні системи на кшталт PayPal. Користування фінансовими послугами світової якості – це і є наслідок повноцінної лібералізації.

Це такий же фундаментальний документ, як закон «Про ринок електричної енергії України». Чи змінив цей закон щось у житті пересічного українця? Ймовірно, що ні. Ви не можете вибрати постачальника, хоча закон це і передбачає. Законопроект «Про валюту» має такий же масштаб – це важливий крок, але роботи ще багато.

Залиште свій коментар