Головна / Новини / Економіка / Українці активно переходять на “безнал”: чому це потрібно робити ще частіше

Українці активно переходять на “безнал”: чому це потрібно робити ще частіше

Нацбанк заявляє, що українці останнім часом все активніше використовують банківські картки для оплати товарів і послуг.

За підрахунками НБУ, більш 3/4 всіх операцій c банківськими картами складає оплата товарів і послуг – 77,7% станом на початок квітня. Решта 22,3% – зняття готівки. З початку року частка безготівкових платежів зросла на 3%.

Але за кількістю грошей безготівкова оплата все ще поступається зняття готівки. Так, із загальної суми грошей, які “пройшли” через банківські карти українців, 55,6% – це було отримання готівки, а 44,4% – оплата по безналу. З чого можна зробити висновок, щобільше половини всіх покупок і оплат українці все ще воліють робити за допомогою “живих” грошей.“Вільна від кеша экономіка”

В європейських країнах безготівкові розрахунки давно вже відсунули “готівку” на заднійплан. А в таких країнах як Швеція або Данія безготівкові платежі складають більше90%. У Нацбанку також взяли курс на cashless-економіку, тобто на безготівкову, або”вільну від кеша”.

Вважається, що відсоток безготівкових розрахунків – один з показників розвиненості економіки. А велика кількість готівкових розрахунків і взагалі  велика кількість готівки в країні – показник високого рівня тіньової економіки. Це не раз відзначали і зарубіжні економісти, і керівництво Нацбанку.

Іншими словами, на думку економістів, якщо українці будуть частіше здійснюватибезготівкові розрахунки, це допоможе швидше вивести економіку з тіні ізабезпечити економічне зростання.

В “Комплексній програмі розвитку фінансового сектора до 2020 року” – в тій, де поставлена мета 5% інфляції до 2020 року – говориться і про необхідність пріоритетного розвитку безготівкових платежів, у порівнянні з готівкою. Зокрема, поставлена мета скоротити рівень позабанківської грошової маси до 2020 року до 9,5% ВВП. Для порівняння: в 2014 році цей показник становив 18,1%, в 2018-му – близько 11%.
У планах НБУ – збільшити рівень безготівкових розрахунків до 2020 року до 55%.У 2014-му він становив всього 25%, сьогодні частка безготівкових розрахунків збільшилась до 44,4%Для цього, зокрема, з минулого року НБУ знизивграничну суму розрахунків готівкою з 150 до 50 тис. грн (такий спосіб обмежитикількість кешу – звичайна світова практика).

Показовим є і щорічне зростання кількості POS-терміналів (пристроїв, які дозволяютьрозраховуватися карткою). Якщо в 2014 році воно становило всього 4,7 тис. штук на 1 млн жителів, то до 2020 року кількість POS-терміналів повинна вирости до 11 тис. шт.на мільйон осіб.

За даними НБУ, сьогодні кожен другий безготівковий платіж – це покупка в магазині: 50,6% від загального числа. На другому місці за частотою – покупки в інтернет-магазинах або оплата послуг через інтернет – 40,7%. Ще 6,7% безготівкових операцій – це перекази грошей з картки на картку.

Безконтактні карти – в пріоритеті для українців

За даними НБУ, на сьогоднішній день українці мають 59,9 млн платіжних карт, зяких, правда, активних тільки 58%, або 34,8 млн шт.

Найшвидшими темпами зростає число безконтактних банківських карт – на 5% заостанній квартал. Їх стали випускати з 2014 року, але до цих пір частка безконтактнихкарт в Україні менше 10%. У той час як в Польщі, наприклад, ще кілька років тому такікарти становили близько 80%. А у Франції і в Великобританії нещодавно навіть церковні пожертвування стали приймати через термінали безконтактної оплати.

Читайте також  Скільки грошей заробили найвищі посадовці України

За даними Українського процесингового центру (UPC), за перший квартал 2018 року кількість платежів за допомогою безконтактних карт і грошовий оборот за такими операціями збільшилися вдвічі, якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року.

Статистика використання безконтактних карт UPC показує, що близько 70% платежів – це покупки в супермаркетах, 11% – платежі в ресторанах швидкого харчування, 6% – на автозаправках, і 5% – в метро.

До речі, що стосується метро – жителі мегаполісів, схоже, відчули зручність оплати проїзду саме безконтактними картами. За перший квартал 2018 року кількість таких платежів зросла в 6 разів!

Новинка останніх років – безконтактні платежі зі смартфонів, які підтримують технологію NFC. Такий інструмент запустив, зокрема, ПриватБанк для клієнтів з картами Mastercard. І, хоча, за даними UPC, обсяг таких розрахунків ще менше 1%, вони набирають популярність.

Термінали не потрібні?

А ось грошові операції в пристроях самообслуговування – терміналах і банкоматах -складають лише 2% від усіх безготівкових грошових операцій. Та й суми через нихпереводяться невеликі – менше 3% від загального обсягу. При цьому платіжнітермінали стоять буквально на кожному кроці і число їх постійно зростає. За данимиНБУ, в квітні в Україні налічувалося 257,7 тис. платіжних терміналів. Причому зпочатку року їх кількість збільшилася на 2,4%.

Правда, в НБУ говорять, що більшість підрахованих пристроїв – торговельні платіжні термінали. В середньому на один такий термінал в місяць припадало 476 операцій на суму майже 113 тис. грн.

Що ж стосується терміналів – програмно-технічних комплексів самообслуговування, то їх кількість зменшилася на 3,7%, склавши 16,4 тис. шт.

Така ситуація не є дивною. Адже з моменту своєї появи такі платіжні термінали майже не змінилися, в той час як банківські технології пішли далеко вперед. Чим сьогодні може допомогти термінал самообслуговування? Сплатити за телефон або комунальні послуги? Все те ж саме можна зробити і не виходячи з дому, через інтернет. А маючи смартфон, такі операції взагалі можна виконувати буквально “на ходу”. Термінал же зручний в кращому випадку, щоб покласти гроші на картку.

Банкоматів в Україні зараз налічується 18,6 тис. З початку року їх кількість скоротилася на 23 одиниці.

Залиште свій коментарLoading...