Головна / Новини / Економіка / В українців можуть забрати ділянки землі: названо підстави

В українців можуть забрати ділянки землі: названо підстави

Земельна ділянка, яка перебуває у приватній власності громадян або юридичних осіб, в окремих випадках може бути примусово відчужена на користь держави. Однак таке відчуження може бути застосоване лише як виняток із дотриманням певної процедури.Про це йдеться в Законі “Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, розміщених на них, що перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності“. Згідно з зазначеним вище Законом, примусове відчуження земельної ділянки допускається з мотивів суспільної необхідності за умови попереднього і повного відшкодування її вартості на підставі та в порядку, встановлених законом.
Водночас вилученню земельної ділянки для суспільних потреб повинен передувати процес отримання згоди власника на її викуп для зазначених цілей. Якщо ж такої згоди немає, то відчуження можливе лише за рішенням суду.

Як свідчить стаття 7 Закону, відчужувати земельну ділянку в примусовому порядку можуть тільки для таких потреб: • забезпечення національної безпеки й оборони;
 • будівництва, капремонту, реконструкції та обслуговування лінійних об’єктів та об’єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, магістральних трубопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об’єктів, необхідних для їх експлуатації;
 • будівництва об’єктів, пов’язаних із видобутком корисних копалин загальнодержавного значення;
 • будівництва захисних гідротехнічних споруд;
 • створення міських парків, будівництва дошкільних навчальних закладів, майданчиків відпочинку, стадіонів та кладовищ;
 • розміщення об’єктів природно-заповідного фонду.

Порядок примусового відчуження земельних ділянок із мотивів суспільної необхідності може здійснюватися в два способи:
 • шляхом визначення викупної ціни;
 • шляхом передачі у власність іншої рівноцінної земельної ділянки, якщо інше не погоджено з власником відчужуваної земельної ділянки.
Читайте також  В Україні об’єднаються 4 мережі крупних супермаркетів

Зі свого боку згідно зі ст. 16 Закону, порядок примусового відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності має такий вигляд:

 1. Звернення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який ухвалив рішення про відчуження земельної ділянки, в адміністративний суд із позовом про примусове відчуження (у разі недосягнення згоди з власником такої ділянки щодо її викупу для суспільних потреб).
 2. Ухвалення рішення адміністративним судом про примусове відчуження земельної ділянки. Задоволення позову є можливим у разі, якщо позивач доведе, що будівництво, капітальний ремонт, реконструкція об’єктів, під розміщення яких відчужується відповідне майно, неможливе без припинення права власності на таке майно попереднього власника.
 3. Державна реєстрація права власності держави або територіальної громади на земельну ділянку, яка здійснюється на підставі рішення суду про примусове відчуження земельної ділянки, а також документів, що підтверджують попередню і повну сплату колишньому власнику викупної ціни або державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, надану замість відчуженої.

Адміністративний суд розглядає справи про примусове відчуження земельної ділянки протягом двох місяців із дня надходження позовної заяви. У разі задоволення позовних вимог рішенням суду визначається викупна ціна і порядок її виплати, а також перелік і порядок надання ділянки взамін відчуженої.

Одночасно із задоволенням позовних вимог про примусове відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності, суд може також задовольнити вимоги про знесення житлового будинку, який розміщується на такій земельній ділянці.

Залиште свій коментар