Як можуть змінитися правила провезення товарів з-за кордону і за що штрафують українців на митниці

Як можуть змінитися правила провезення товарів з-за кордону і за що штрафують українців на митниці

Нещодавно в Україні змінилися правила ввезення товарів зза кордону. Наприклад, забагаж, вартість якого перевищує 500 євро, доведеться доплачувати. Але, через деякий час, у Верховній Раді знову підготували зміни до законодавства. Сайт “Сегодня”розібрався, які інновації пропонують нардепи, як працює закон, що змінилося після його впровадження і які правила українці найчастіше порушують на митниці.

Рада ввела обмеження на безмитне ввезення товарів

В декабре 2017 г. Верховна Рада обмежила безмитне ввезення і пересилання товарів в УкраїнуЯк виявилося, пізніше, обмеження на отримання посилок українцям відстрочили ще на рік. Отже, з 1 січня 2019 р пересилання товарів з-за кордону для фізичних осіб буде обмежена трьома посилками сумарною вартість до150 євро. Вже починаючи з четвертого відправлення посилка буде обкладатися ПДВ(20%), митом (10%) і акцизом (для деяких категорій товарів).

Що стосується норм безпосереднього ввезення товару в ручному багажі або ж супроводжуваному, то вони, згідно з новим законом, змінилися з початку 2018 р Зараз сума такого багажу не може перевищувати 500 євро (в аеропортах 1000 євро), а вага – 50 кг. В межах цих норм перевозити товари (крім підакцизних) без сплати податків можна в тому випадку, якщо людина відсутня в Україні як мінімум 24 години і в’їжджає в країну не частіше, ніж один раз за 72 години. Якщо ці умови не виконуються, тоді ліміт безмитного ввезення обмежується 50 євро, а кожне наступне євро в вартості товару обкладається ПДВ (20%) і ввізним митом (10%).



Така ініціатива належить уряду і в Міністерстві фінансів відзначають, що ці правила обумовлені міжнародними зобов’язаннями, тому що ще в 2006 р Україна приєдналася до Кіотської конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур, де і прописані вищезгадані обмеження. Також закон був покликаний зменшити кількість тіньового імпорту.

“Думаю, всі погодяться з тим, що на сьогодні, на жаль, тіньовий імпорт, який існує в нашій країні, стає перешкодою для легального бізнесу, який працює в Україні”, – зауважив державний секретар Міністерства фінансів України Євген Капінус.



Експерти до такої ініціативи поставилися неоднозначно, деякі підтримували, інші ж запевняли, що нові норми не допоможуть вивести бізнес з тіні, а тільки створять велику корупцію на митницях. Борис Кушнірук, керівник експертно-аналітичної ради Українського аналітичного розповів, що в Україні, особливо в прикордонних областях, поширений “човниковий”, який завдає збитків державі, саме тому ініціативу з обмеженнями ввезення товарів можна вважати хорошим рішенням.

“Я считаю, что это нововведение ничего, кроме дополнительных проблем, осложнений и вреда для граждан Украины не принесет. Никаких особенных дополнительных поступлений в бюджет оно тоже не принесет. Основная контрабанда, которая есть в Украине, это контрабанда в фурах и вагонах, а не в руках и рюкзаках. Украинская власть обратила внимание не на то место в борьбе с контрабандой”, – выразил свое мнение Андрей Новак глава комитета экономистов Украины.

Обмеження про обов’язкове перебування за кордоном 24 години порушує права українців

Незабаром, у Верховній Раді вирішили, що норма 24/72 порушує права українціві її необхідно виключити. Законопроект з такими вимогами подав народнийдепутат Андрій Антонищак від фракції БПП, який також є і главою підкомітетуРади з питань правового забезпечення діяльності митних органів.
 
Законопроект №7484 про часткове скасування митних обмежень безмитного ввезення товарів через кордон був зареєстрований в Раді ще 11 січня.

“Постанова, згідно з яким на фізичну особу покладається необхідність перебування за межами України більше 24 годин також негативно впливає на свободи та інтереси громадян, які не мають відношення до незаконних операцій з імпортом. Адже в багатьох випадках більше 24-годинне перебування за межами країни, особливо для жителів західних областей України, є невиправданим.

Зокрема, через таке обмеження громадяни змушені нести додатковий фінансово-матеріальний вантаж або на території країни тимчасового перебування, або через податкове навантаження при перетині кордону нашої країни, що побічно порушує право, закріплене статтею 33 Конституції України та може викликати напругу в суспільстві” , – сказано в пояснювальній записці до законопроекту.

У документі Антонищака пропонується скасувати норму про обов’язкове перебування за кордоном, як мінімум 24 години. Але залишиться норма про в’їзд в країну не частіше, ніж раз в 72 години, тому що цього, на думку автора законопроекту, буде досить для боротьби з тіньовим бізнесом.



Поки що законопроект не пройшов далі профільного комітету, але, головне управління документ підтримало і прийняло за основу в першому читанні. Глава комітету, нардеп Ніна Южаніна, зазначила, що в разі необхідності, вони можуть внести правки до Митного кодексу, якщо дійсно виявиться, що норма про перебування закордоном не менше 24 годин заважає українцям.

“Якщо дійсно є проблема з нормою про перетин кордону не частіше разу на 24 години, якщо ця норма зайва, то ми можемо її врахувати при прийнятті змін до Митного кодексу”, – зазначила Ніна Южаніна, глава комітету з питань податкової та митної політики.

За два місяці 2018 р. українці порушили митних правил більш ніж на 123 млн грн.

На наш запит, Державна фіскальна служба України відповіла, що за січень-лютий цього року митниці ДФС склали 6897 справ про порушення митнихправил, на суму більше 123,12 млн грн.

За результатами розглядів цих справ в суді, було прийнято рішення про конфіскаціюбезпосередніх предметів правопорушень на суму більше 20,6 млн грн, а суманакладених штрафів перевищила 9 млн грн.



В основному протоколи про порушення митних правил митницями складалися за такими статтями Митного кодексу:
  • ст. 470 “Недоставлення товарів, транспортних засобів комерційного призначеннята документів до органу доходів і зборів призначення, видача їх без дозволу органудоходів і зборів або втрата” – 4757 протоколів;
  • ст. 481 “Перевищення строку тимчасового ввезення або тимчасового вивезеннятоварів” -1226 протоколів;
  • ст. 483 “Переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю” -276 протоколів;
  • ст. 471 “Порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах)спрощеного митного контролю” – 214 протоколів;
  • ст. 472 “Недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення”- 200 протоколів.

Також в ДФС порівняли цифри, на яку суму українці провезли товарів за перші двамісяці цього року, тобто з початку дії закону, з цифрами за аналогічний період 2017 рВиявилося, що за січень-лютий 2018 р наші співвітчизник при декларуванні оформилитоварів на суму 2,3 млрд грн, тоді як в минулому році ця сума сягала лише 1,47 млрдгрн. товарів, з оплатою митних платежів, ввезли на суму 25,7 млн грн, а в минуломуроці на 33,7 млн грн.

Відзначивши, що за інформацією Держприкордонслужби зафіксовано 3,53 млн фактів перетину кордону громадянами України на в’їзд в країну, за аналогічний період минулого року – 3,48 млн.
Залиште свій коментар