Що відбувається з мозком через недосипання: дослідження

Що відбувається з мозком через недосипання: дослідження

Мозок людини, який спить лише чотири години на добу, в середньому на вісім років старший, ніж мозок людини, який добре висипається.

Про це свідчить дослідження медичної журналістки Ільке де Бішоп, опубліковане у французькому журналі Passion Santé. Автор зазначає, що сон людини складається з 4-5 важливих циклів, які тривають по півтори години кожен.

  1. Перший починається з фази легкого сну, тривалістю близько 5 хвилин. Потім звичайні електромагнітні хвилі поширюються з глибини мозку в кору і йдуть кожні кілька секунд.
  2. Так, сон плавно перетікає на другий етап, який займає близько 50 хвилин і дуже важливий для процесу збереження і зберігання інформації. В цей час мозок обробляє всю інформацію, яку він зібрав протягом дня, і збережену раніше, й ухвалює рішення про те, які спогади зберегти, а які – стерти з пам’яті.
  3. Третя і четверта стадії – це глибокий сон, тобто період відновлення, коли тіло набирається енергії після накопиченого за день стресу. На четвертій стадії мозкові хвилі стають більше схожими на мозкові хвилі хворої людини в комі, і ця стадія триває щонайбільше близько пів години.
  4. Остання стадія, стверджує автор, відома як “парадоксальний сон” або “сон зі швидким рухом очей”, який є важливим етапом для поліпшення настрою і збереження спогадів, після чого пробудження відбувається природним способом.

Бішоп стверджує, що поки людина спить, її мозок буквально очищається, оскільки під час неспання, клітини згруповані разом, а уві сні вони стискаються, створюючи між собою більше простору. Це полегшує циркуляцію спинномозкової рідини. Водночас видаляються “відходи мозку”, особливо білок.У людей, які сплять занадто мало він накопичується легше, що безпосередньо пов’язано з хворобою Альцгеймера.

Також через нестачу сну страждає частина мозку, що відповідає за ухвалення рішень і вирішення проблем. Міжнародні дослідження, в яких взяло участь понад 10 тис. осіб, показали, що занадто короткий сон може швидко погіршити логічне мислення і словесну здатність.Також у матеріалі наголошується, що недосипання перетворилося майже на епідемію в сучасному світі. На сьогодні ми спимо в середньому за ніч майже на дві години менше, ніж пів століття тому. Ймовірно, це пов’язано з активним використанням гаджетів – телевізори, планшети і смартфони спонукають нас довше не спати. Крім того, екрани також випромінюють синє світло, яке, як вважається, пригнічує вироблення мелатоніну, гормону сну.

Автор дослідження також наголосив, що занадто багато сну теж шкідливо, оскільки це впливає на мозок так само, як і недосип. Ідеальний сон – від семи до восьми годин на добу.

Залиште свій коментар