Авто з іноземними номерами: все, що потрібно знати перед покупкою євробляхи

Авто з іноземними номерами: все, що потрібно знати перед покупкою євробляхи

Чи можна купити нерозмитнений автомобіль і їздити на ньому без проблем?

В Україні активно зростає кількість машин з європейськими номерами. Чи законно це і чи є в цьому сенс? Чи можна купити недорого нерозмитнений автомобіль в Україні і їздити на ньому без юридичних або якихось інших проблем? “Знай.ua” розібрався в цьому.

Литовські номера: що це значить?



Литовськими номерами прозвали всі машини з європейськими номерами, що не розмитнені в Україні. Найбільше на території нашої країни – польських, чеських, латвійських і литовських.

До 2014 року кількість таких автомобілів в країні відповідала кількості нерезидентів, які і в’їжджали на цих авто. Але чотири роки тому в Парламенті ухвалили закон, який дозволив ввозити в Україну машини з європейськими номерами транзитом на 10 днів. Це зробили для того, щоб з Європи була можливість без податків приганяти дешеві автомобілі для потреб АТО.



Машини відправляли в АТО, там їх “вбивали” за кілька місяців, а після просто приганяли нові.

Але пізніше з’ясувалося, що цим скористалися не тільки для початкових цілей, але і для приватного використання. Так, в 2015 році підрахували, що в країні на той момент вже було понад 600 тисяч таких машин. Їі привозили українці для себе.

Виявилося, що українцям вигідніше купувати старі авто в Європі і привозити, ніж купувати тут. Ціни в нашій країні значно вище. Це пов’язано з відсутністю механізму митної перевірки.

Чому українці купують автомобілі в Литві?



Численні компанії пропонують дешеві машини з документами. Крім того, якщо зайти на тематичний форум, то зустрінеш безліч оголошень, типу “продам машини з Німеччини”, “дешеві автомобілі з усього світу”, “машини з євросоюзу”, “європейське авто без проблем ввезення” і т.д. А деякі навіть пропонують відразу з документами.

Що ж це означає?



Ці всі оголошення об’єднують дві речі: 1) знаходження таких машин в Україні є незаконним; 2) ціна на авто буде набагато нижче, ніж на таку ж у нас.

Більшість нерозмитнених авто імпортери везуть в Україну з Литви. Крім того, машину везуть з польської, литовської, стамбульської реєстрацією.

За популярністю лідирують автомобілі з Німеччини престижних брендів Audi, BMW, Mercedes і Volkswagen. Також популярні Opel, Citroen, Renault і Volvo, моделі французьких, американських, японських виробників.

Машини без української реєстрації дешево: скільки коштують

За кордоном можна придбати автомобіль в рази дешевше в порівнянні з українською ціною. Наприклад, який-небудь автобазар Прибалтики пропонує Volkswagen Golf IV 2000-2003 рр випуску з дизельним двигуном і ручною коробкою передач за 1 500-2 000 євро. У нас ціна на подібний автомобіль, за умови, що у авто є українська реєстрація, стартує від 5 000-8 000 доларів, залежить від стану.

В Європі BMW 5-ої серії з 3-літровим дизелем і автоматом 2000-2003 рр випуску коштує в середньому 3000-4000 євро. У той же час в Україні з реєстрацією вона обійдеться в 8 000-10 000 доларів.

Якщо зайти на сайти з продажу європейських авто, то легко можна знайти, наприклад, сімейний мінівен Volkswagen Touran 2006-2008 рр випуску з бензиновим двигуном і механічною коробкою передач за 5000 євро. Такий же розмитнений автомобіль у нас буде коштувати 12000 доларів.

Навіть якщо врахувати вартість доставки машини в Україну, різниця виходить колосальна.

До слова, автомобілі українського виробництва продаються за цінами ZAZ Sens вiд 7 000 доларів, а ZAZ Forza – від 10 00 доларів.

Продаж європейських машин Україна: як купити

Існує кілька способів купити автомобіль з європейськими номерами і без української реєстрації.

Перший і найпростіший – купити машину, яка вже знаходиться в Україні. Для цього достатньо відкрити сайт з продажу машин в Прибалтиці, вибрати модель, оплатити і забрати авто і документи на нього, як заявляють продавці.

Але ніхто не гарантує, що документи не підроблені. Крім того, перевірити їх справжність дуже важко, наприклад, можливо автомобільні номери знаходяться в розшуку.

Найпоширеніший спосіб, за допомогою якого купують автомобілі з Польщі та інших країн, це замовити пригін. Вартість такої послуги – приблизно від 700 євро. Велика кількість контор пропонують вибрати автомобіль, найчастіше країною-імпортером виступає Литва, і таким чином замовити.

Процес купівлі досить простий: покупець там буде дивитися автомобілі, (країна може бути Польща, Литва, Німеччина, Латвія та ін.), відправляти фото і відео через інтернет. Потім клієнт схвалює вибір, а після водій привозить машину в будь-яке місто, наприклад, Київ. Таким чином, новий власник користується авто за дорученням.

Для ввезення покупки в країну компанії користуються кількома лазівками в законі. Так, наприклад, “для легального” використання машину оформляють на іноземну фірму. При цьому новий власник з України нібито працює на цю фірму, яка в свою чергу надала можливо використовувати транспортний засіб.

Деякі компанії говорять, що їх документи придатні для безпроблемної їзди по Україні протягом 5 років. А інші – що необхідно побувати за кордоном один раз на рік, тобто просто перетнути митницю.

Крім того, існує послуга, коли покупця особисто відправляють на якийсь автомобільний ринок Європи, він вибирає авто, а після клієнта постачають документами, що він нібито працівник литовської фірми.

Існує ще один спосіб, який дійсно можна назвати найбільш легальним. Але і його вартість вище, ніж у попередніх (приблизно 1400 доларів). За цією схемою, покупець також вибирає автомобіль на сайтах Литви, Молдови та інших країн. Потім обраний варіант узгоджується з інтернету, а після транспорт приганяють до вашого будинку.

Такі схеми припускають, що машину ввозить дійсно іноземець, який працює на європейські  компанії, найчастіше країна – Прибалтика. А покупець з України укладає з цією компанією договір про підтримку. Крім того, через рік за 100-150 доларів вони знову візьмуть машину, щоб перетнути кордон повторно. А за кермом буде знову ж іноземець, який працює в тій же конторі.

Часто такі машини приганяють не для особистого користування, а на розбирання. Наприклад, якщо такий же автомобіль з України потрапив в сильну аварію, то легше купити дешеве авто в Європі, ніж замовляти нові запчастини для ремонту пошкодженої машини.

Європейські номера: які існує ризики

Слід розуміти, що такий бізнес не є легальним і законним.

Законодавством дозволено знаходитися такій машині на території країни не більше 10 днів. Після цього потрібно повторно перетнути кордон, або оплатити митний збір (ст. 95 Митного кодексу України).

Крім того, в минулому році в українському уряді почали жорстку боротьбу з литовськими номерами, за які не виплачено мито державі.

  • За один прострочений день порушник буде зобов’язаний заплатити 85 гривень.
  • Від 1 до 10 днів штраф складе 3400 гривень.
  • Якщо ж авто з Литви затримається в Україні більше, ніж на 10 діб, то власнику загрожує штраф в 8500 гривень. При цьому, машину можуть конфіскувати або взяти під арешт. Тому до штрафу ще потрібно додати оплату транспортування машини на стоянку.

Цікаво, що поліцейські не можуть дізнатися, чи порушує водій митні правила чи ні. Вони просто не мають доступу до бази даних цієї структури, не можуть дізнатися, хто не заплатив податки. При цьому співробітники поліції придумали спосіб виявляти порушників: вони зупиняють машину на європейських номерах, і якщо водій не може пояснити на яких підставах він керує авто або не може показати підтверджуючі документи, то правоохоронці викликають митну службу. Так, водіям приписується порушення ст. 485 Митного кодексу України, яка передбачає штраф у розмірі до 300% від суми митного податку на даний автомобіль.

Ще один ризик полягає в тому, що ви не є власником машини. Тобто не маєте жодних майнових прав. Так, в разі викрадення ви не зможете довести поліцейським, що це ваша машина. До слова, за статистикою, саме машини на єврономерах найчастіше викрадають в Україні.

Як розмитнити автомобіль

Обов’язкові платежі при розмитненні автомобіля:

  1. Ввізне мито; Відповідно до Закону “Митний тариф України”, ввізне мито становить 10% від суми митної вартості транспортного засобу. Виняток становлять автобуси з дизельними моторами об’ємом мотора понад 5 л, службовці для перевезення більше 10 людей (20%), електромобілі (0%) і нові легкові авто з об’ємом двигуна понад 3 л (5%).
  2. Акцизний збір; Для різних типів ТС налічується по-своєму і залежить від типу ТЗ, об’єму двигуна, його типу (дизельний або бензиновий) і віку автомобіля.
  3. Митне оформлення.
  4. ПДВ

Автор матеріалу:  Виталий Виталий

Залиште свій коментар