Головна / Новини / Політика / Без районів та особливого статусу Донбасу: Зеленський запропонував змінити Конституцію

Без районів та особливого статусу Донбасу: Зеленський запропонував змінити Конституцію

На сайті Верховної Ради опублікували законопроєкт президента Володимира Зеленського, яким він вносить зміни до Конституції щодо децентралізації.

Так, проєкт закону №2598 “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)” пропонує змінити такі статті Конституції 118-120, 132, 133, 140-144.

Зазначимо, що в документі не згадується надання особливого статусу Донецькій та Луганській областям, або їхнім окремим регіонам. При цьому встановлено окремий правовий статус для Києва.Також у законопроєкті зазначено, що представляти державу в областях, округах і місті Києві будуть призначені президентом з подачі Кабінету міністрів префекти. Термін роботи префекта обмежений трьома роками. Раніше губернатори призначалися на весь термін повноважень президента.

Префект зупиняє дію актів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду“, – йдеться в пояснювальній записці.
Володимир Зеленський

Зокрема префекти матимуть право зупинити будь-яке рішення місцевих рад, якщо воно, на їхню думку, суперечить Конституції.

Після цього президент може зупинити повноваження глави місцевої ради та подати заяву до Конституційного суду, який має у семиденний термін винести свій вердикт.

Читайте також  Порошенко заявил о своей победе во втором туре: разрыв с оппонентом Зеленским значительно сокращен

Також в Конституції пропонується змінити положення щодо адміністративно-територіального устрою. Зокрема, пропонується ввести такий перелік адміністративно-територіальних одиниць: громада, округ, область, Автономна Республіка Крим.

Тобто згідно з проєктом, замість районів з’являються округи. З Конституції забирається конкретний перелік областей. Замість них з’являється пункт, що порядок створення, зміни меж та перейменування областей, округів і громад визначається окремим законом.

У документі говориться, що встановлювати, змінювати і ліквідувати кордону територіальних одиниць можна тільки з урахуванням думки місцевих жителів.

У розділі XI “Місцеве самоврядування” пропонується закріплення місцевого самоврядування як права і можливості громади вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

На конституційному рівні закріплюється право громади на безпосереднє здійснення місцевого самоврядування шляхом виборів, місцевих референдумів, місцевих ініціатив та в інших форм, визначених законом.

Проєкт Зеленського передбачає скорочення терміну повноважень глави громади, депутатів її ради, окружного і облрад, обраних на чергових виборах до 4 років. Обрання голови окружного та облрад відбувається на основі ротації. При цьому термін повноважень голови становить 1 рік.

Залиште свій коментарLoading...