Бразилізація Шахтаря по-новому. Чому донеччани знову приносять в жертву українську молодь

Після закінчення сезону 2017/18 на “Шахтар” очікують великі зміни. Всі звикли до того, що склад “гірників” стабільний і, якщо хтось йшов з команди, то його місце займав гравець, який безболісно залатував пробоїну в основному складі. Дійсно так: безболісно пішли з команди Вілліан, Фернандіньо, Дуглас Коста, Генріх Мхітарян, Алекс Тейшейра, Фернандо.

Всі футболісти, які закінчували сезон 2017/18 у старті, прийшли ще за часів Луческу. Можна сміливо стверджувати про те, що Фонсека працював на “старих дріжджах”. Навіть тактика фактично залишилась без змін, хоча й пам’ятаємо наміри Паулу перелаштувати команду на схему 4-4-2. То була смілива спроба пройти полем, встеленим граблями. Як наслідок, Фонсека набив гулі програшем Суперкубка України (“Динамо”) та кваліфікації Ліги чемпіонів (“Янг Бойзу”). На щастя для португальця, він виявився кмітливим і швидко зреагував, повернувшись до тактики Луческу 4-5-1, яка роками приносила результати як в Україні, так і в єврокубках.

З нового сезону “Шахтар” повинен буде обійтися без Факундо Феррейри, Фреда, Бернарда, Срни (хоча капітан донеччан вибув раніше, пропустивши майже весь минулий сезон через дискваліфікацію). Занадто багато лідерів залишили команду, а внутрішні резерви для їхньої заміни фактично вичерпано.



Шахтер (Донецк)

Однак десь убуває, а десь – прибуває. Кадровий ресурс явно звузився, але задзеленчали благоговійним звуком банківські рахунки. Опісля отримання солідної суми відступних за Фреда “Шахтар” знову повернувся на бразильський футбольний ринок. Важливо, що “гірників” розпочали співпрацю з екс-головним скаутом португальської “Бенфіки” Жозе Боту, який пропрацював у Лісабоні 10 років. Під його керівництвом за незначні суми були придбані, а згодом благополучно перепродані у гранди європейського футболу такі футболісти як Анхель Ді Марія, Езікель Гарай, Неманья Матіч, Ян Облак, Давід Луїс, Ніколас Гайтан тощо.



Отже, полетіли “ластівки”. На заміну Феррейрі у “Палмейраса” був придбаний нападник Фернандо (не плутати з опорним півзахисники, який свого часу теж виступав за донеччан). Цей трансфер нині виглядає як придбання на перспективу – хлопцю всього 19 років, і в минулому сезоні він виступав за дублюючий склад бразильського клубу. За місце основного форварда “Шахтаря” у новому сезоні поборються Жуніор Мораєс, який перейшов вільним агентом після завершення співпраці з “Динамо”, та Кайоде, який непогано зарекомендував себе навесні. “Шахтар” вже викупив його контракт у “Манчестер Сіті”. А от Бланко Лещук та Руслан Фомін покинуть команду, оскільки не вписуються у плани тренерського штабу.

Кайоде (Шахтер)

Як заміна Фреду з “Корінтіанса” прийшов Майкон, перемовини щодо трансферу якого велися останніх декілька місяців. Просочувалася навіть така інформація, що хавбек поповнить склад чемпіона України взимку – у разі тодішнього відходу Фреда. Півзахисник молодіжної збірної Бразилії підписав контракт на 5 років, сума трансферу склала понад 6 мільйонів євро. За манерою гри він нагадує того, кого номінально повинен замінити у складі “гірників”. Має добре поставлений удар, хороший пас, добре грає у відборі.

Якось безглуздо і трохи сором’язливо завершилася співпраця донецького гранда з Срною. Те, що хорват не повернеться до складу “Шахтаря” після дискваліфікації, можна було прочитати між рядків трансферу Додо. Наразі бразилець програє конкуренцію Богдану Бутку, але перспективи має непогані.

Новий десант поповнив дітище Ріната Ахметова, просурмивши всім навколо: у “Шахтаря” можуть змінюватися тренери, скаути, стадіони, місця дислокації. Стратегія і політика залишаються незмінними – молоді латиноамериканці. Не здивуємося, якщо до старту нового сезону офіційний сайт донеччан повідомить про ще кілька придбань. Зокрема, на заміну Бернарду, а також для підсилення конкуренції на інших позиціях. Філософія купувати молодих бразильців за невеликі гроші, а потім продавати у декілька разів дорожче, виглядає занадто спокусливо задля того, аби відмовлятися від неї. І поки все це приносить клубові дивіденди, камінці варто притримувати біля себе.



Галасувати можуть хіба що прибічники масової українізації вітчизняного футболу (хоча, куди вже далі?). Бо кадрова політика одного з флагманів негативно впливає на перспективи молодих українських виконавців. Останнім із таких, хто заграв у основі “гірників”, був Віктор Коваленко, який замінив проданого в Китай Тейшейру. Зараз, щоправда, Віктор втратив місце у основі і є гравцем ротації. З натяжкою сюди ж можна віднести Богдана Бутка, який заграв в основі у 26 років лише після дискваліфікації Срни. Рамки пристойності ліміту у складі “Шахтаря” витримують П’ятов, центральні захисники (Ракицький, Ордець, Кривцов), Бутко, Степаненко і новоспечений українець Марлос.

Молодь “гірників” набирається досвіду у “Маріуполі”, але реальних перспектив перебратися з темної підсобки до просторого, сонячного кабінету поки не видно. Крім новачків, на перший збір до Німеччини полетіли українці, які виступали за інші клуби в оренді: Тотовицький, Болбат, Данченко, Піхальонок. Будемо відвертими, шансів заграти в основі у них небагато. Якщо хтось і залишиться у команді на наступний сезон, то тільки у якості критично-пожежного варіанту на випадок “діватися було нікуди”. Решта ж знову шукатиме щастя в орендах. Ймовірно, саме завдяки гравцях “Шахтаря”, зокрема, “Маріуполь” спробує не впасти обличчям у бруд в Лізі Європи.



Лірика / романтика про українську молодь, звісно ж, має право на життя, але потрібно дивитися на ситуацію і під іншим кутом. В умовах існування футбольного клубу за межами рідного міста роль фінансів зростає, тому наявність ефективного менеджменту – обов’язкова умова для структури рівня донецького “Шахтаря”. І поки “гірники” вправно заробляють на трансферах, хоч і жертвуючи при цьому перспективами власних вихованців, для всіх інших футбольних клубів країни вони будуть залишатися прикладом. Навіть для “Динамо”, прорахунки менеджменту якого сховані під покривалом якісної роботи з молоддю. Допоки цю молодь кияни не почнуть продавати за значимі суми відступних (приміром, як амстердамський “Аякс”), до того часу вийти з тіні не вдасться.

Залиште свій коментар