Чемпіони світу вилітають після серії пенальті! Франція – Швейцарія – 3-3 (4-5 по пен.)

Фантастична перестрілка з шістьма голами завершилась сенсаційним вильотом чемпіона світу з Євро-2020.

Після феєричної перестрілки між збірними Хорватії та Іспанії вболівальники бажали продовження свята у другому матчі дня. Вивіска була гучною – Франція зустрічалася зі Швейцарією. Фаворит зустріч здавався очевидним, однак проблеми в позиційному наступі “Ле Бльо” та кадрові втрати чемпіонів світу залишали надію на сенсацію.

Дідьє Дешам через травми залишився без обох своїх лівих фулбеків, тож на поєдинок проти “наті” довелося підготувати щось особливе. Тренерський штаб французів зупинився на варіанті з переходом на схему 3-4-3 – місце у трійці захисників зайняв Лангле, Павар і Рабйо грали по всій бровці в якості латералів, а Грізманн розташувався під парою форвардів (Бензема та Мбаппе). Владімір Петковіч, своєю чергою, виставив той же старт, що і в матчі проти Туреччини.

Перший тайм шокував фанатів збірної Франції. “Гальські півні” практично одразу розкрили свій план на гру – м’яч доставляли на лівий фланг, звідки йшов простріл або подача. Це вилилось у низку кутових без загострення вже на старті зустрічі, але найбільш небезпечний епізод був пов’язаний з відкриванням Рабйо на лівому краю штрафного та його кросом на Бензема. Бути б голу, якби Зоммер кінчиками пальцями не зняв м’яч з траєкторії замикання. Крім того, Адріен сам пробивав метрів з 25-ти на 29-й хвилині – м’яч пройшов поруч з правою стійкою.

В цілому ж, футбол французів виглядав безідейно, стерильно й катастрофічно неефективно. Всього 53% володіння, відставання за кількістю передач на чужій третині, хаотична й одночасно шаблонна система просування м’яча – саме це продемонстрували чемпіони світу. Щонайгірше, вони вже з 15-ї хвилини “горіли” в рахунку: Цубер підхопив відскок перед штрафним, увірвався на лівий край і виконав м’яку подачу на Сеферовіча – Харіс же, вигравши єдиноборство у Лангле, головою спрямував м’яч у лівий нижній кут! 0:1!

Швейцарія загалом не поступалася “Ле Бльо”, з перших же хвилин відповідаючи атакою на атаку та стандартом на стандарт. Нічого гострішого за гол Сеферовіча підопічні Владіміра Петковіча до перерви так і не створили, але “наті” значно переконливіше виглядали в розіграші м’яча, почасти розкатуючи красиві комбінації з проникними передачами. Зрештою, відпочивати футболісти відправились за рахунку 0:1 і при значній перевазі альпійців у структурі гри.

Ще перед завершенням першого тайму Дідьє Дешам перейшов на четвірку захисників, а у роздягальні він замінив зайвого Лангле на Комана. Було очевидно, що французи збираються пришвидшити гру на флангах, але вже на 53-й хвилині вони могли пропустити другий гол – це Цубер увірвався на лівий край карного майданчика й отримав по ногах від Павара! Арбітр переглянув відеоповтор і призначив пенальті, а Родрігес з “позначки” пробив у лівий нижній кут. Льоріс, однак, парирував!

Розлючені й окрилені французи пішли уперед, ледь не зрівнявши рахунок вже на 55-й хвилині внаслідок відкривання Мбаппе на лівому куті штрафного. Кіліан отримав пас від Погба й закрутив м’яч під дальню стійку – трохи неточно! Втім, вже за дві хвилини “черепашка” таки став причетним до голу, скориставшись панікою швейцарців перед карним майданчиком і виконавши проникну передачу на Бензема. Карім, ефектно підробивши м’яч собі на хід, легко переграв Зоммера – 1:1!

“Наті” колихнуло, а Франція тут же скористалася розгубленістю суперника. Вже на 59-й хвилині чемпіони світу вийшли вперед: шикарна комбінація на лівому краю штрафного між Команом, Мбаппе та Грізманном завершилась подачею Антуана з лівої на праву стійку та замиканням Бензема з метру – 2:1!

Швейцарія, однак, не здалася. Команда доволі швидко прийшла до тями й кілька разів небезпечно огризнулася: так, на 67-й хвилині Відмер пробивав повз дальню стійку після подачі Шакірі зі стандарту (нехай і з офсайду), а на 72-й непоганий прорив лівим флангом з прострілом вдався Цуберу – французькі захисники перехопили його передачу. Владімір Петковіч на 73-й вирішив освіжити атаку Гаврановічем і Мбабу, але вже за дві хвилині Франція шокувала альпійців третім голом. Ним відзначився Погба, який отримав м’яч в метрах 25-ти від воріт і шедеврально закрутив його у праву дев’ятку. 3:1!

Здавалося, що це кінець, але у швейцарців була на це своя думка. Вже на 81-й хвилині “наті” відродили інтригу у зустрічі завдяки точному навісу Мбабу з правого флангу на лінію воротарського, де Сеферовіч протиснув Варана й класно пробив головою – 3:2! На 85-й же свіжий Гаврановіч міг і зрівняти рахунок, отримавши прострільну передачу з глибини на лівий край карного майданчика й проштовхнувши м’яч повз Льоріса, однак взяття воріт скасували через явний офсайд. Стривожений Владімір Петковіч одразу ж додав до атаки Мехмеді, а Дідьє Дешам посилив опорну зону, знявши Грізманна заради Сіссоко.

Здавалося, що Швецарія вже не врятується. Не буває стільки камбеків у один день в плей-офф на Євро. Втім, “наті” не просто вірили у диво, а й створили його на 90-й хвилині: Погба помилився в центрі поля, а Джака одразу віддав точну передачу в район штрафного на Гаврановіча – Маріо ж прибрав Кімпембе й потужно пробив у лівий нижній кут. 3:3. Щоправда, у компенсований час Коман міг поховати альпійців пострілом з лівого краю карного майданчика, однак за Зоммера заступилася поперечина!

Зрештою, матч перейшов в овертайм, у якому французів одразу спіткала невдача – травму отримав Бензема. Замість нього вийшов Жиру. У першій 15-ти хвилинці Олів’є залишився непомітним, а от його партнери створили дві явні нагоди для перемоги: Павар на 96-й хвилині стріляв метрів з 10-ти під поперечину (сейв Зоммера), а Коман на 98-й пробивав з лівого краю штрафного (влучив у зовнішній бік сітки) – втім, швейцарці огризнулися двома ударами Мехмеді. Один з них пройшов у площину після стандарту, однак особливих проблем для Льоріса цей момент не становив. В цілому ж, матч залишався рівним.

В другому екстра-таймі Швейцарія вже відверто сушила матч. Франція ж не покидала надій вирвати перемогу, змарнувавши кілька гольових нагод: так, Жиру двічі пробивав з центру штрафного (з правої і головою), але першу спробу заблокував Мбаппе, а при наступному ударі Зоммер спіймав м’яч – Мбаппе ж стріляв з дистанції повз дальній кут і “мазав” з лівого краю штрафного з мінімальної дистанції. Зрештою, свисток арбітра перевів матч у серію пенальті. Першу на Євро-2020.

Дев’ять з десяти пенальтистів впевнено переграли голкіперів. Останній удар належало завдати Мбаппе – промах означав би виліт Франції. Кіліан не “промазав”, влучивши у площину, але Зоммер парирував, оформивши вихід Швейцарії у чвертьфінал!