Цибулевий ажіотаж в Україні: чому ціни побили всі рекорди і коли чекати падіння
Ще в березні 2019-го кілограм цибулі можна було купити за 18,5 грн, йдеться в даних Держстату. Вже тоді серед “борщового набору” цей овоч побив рекорд подорожчання, за рік збільшивши свою ціну в 2,9 раза. Нині ж кілограм ріпчастої продається за 38-40 грн.
Експерти аграрного ринку звинувачують постачальників. На фоні низького врожаю вони продавали цибулю за кордон, а потім почали купувати вже за високими цінами.
OBOZREVATEL з’ясував, як і чому в Україні злетіли ціни на цибулю і коли вони знизяться.
“Самі винні”: чому злетіли ціни на цибулю в Україні
Україна в минулому місяці імпортувала майже 16 тис. тонн цибулі, а в квітні минулого року – лише до 1,3 тис. тонн, розповідає аналітик аграрних ринків Маргарита Купка. Попит на цей овоч виріс, збільшилися ціни в Центральній Азії, тому купувати довелося за вартістю в декілька разів вищою за звичайну.
“Я б здивувалася, якби ціни на цибулю не виросли. Перше – урожай. Торік зібрали на 90 тис. тонн менше, ніж позаминулого року. Я не переглядала всі дані, але кажуть, що це найгірший урожай за 9 років. Площі посіву зменшували щорічно, а тут ще погода підвела. Друге – на зовнішніх ринках ціна виросла. Поганий урожай був не тільки у нас. Тому зріс попит, звичайно, підняли й ціни”, – розповідає Купка.
До цих факторів додався ще й ажіотажний попит. Українці активно обговорюють зростання цін на цибулю і, піддавшись паніці, купують її одразу “про запас”. Продавці можуть виставити будь-яку ціну – все одно знайдеться покупець. В окремих магазинах можна зустріти овоч по 45 грн за кг.
Правда, така спекуляція – звичайна ситуація на будь-якому ринку, впевнений аналітик Єгор Комов. Звинувачувати підприємців за те, що вони користуються ситуацією для того, щоб заробити більше, не варто. “Дуже швидко бізнес відреагував. Почали збільшувати обсяги посіву. Звичайно, зросли ціни. Цибуля – не соціально важливий продукт. Це звичайна ситуація на ринку – декілька факторів накладаються, отримуємо короткостроковий дефіцит. Вже відбулося подібне із сіллю, гречкою, цукром. Пора б засвоїти урок. У цей момент потрібно знизити споживання і перечекати”, – радить Комов.
Маргарита Купка впевнена: ціни будуть рости до червня, коли з’явиться перший урожай ранньої цибулі. Вона, найімовірніше, буде значно дешевшою за торішню. Крім того, в червні знизиться попит на неї і на зовнішніх ринках, тому що перший урожай з’явиться й в інших країнах Європи.
memesmix.net
До речі, в червні, за словами експертів, очікується сезонне здешевлення більшості овочів. “Звичайно, буде дешевше. По-перше, пропозиція збільшиться. По-друге, не буде витрат на зберігання протягом усього року. Новий урожай звичайно призведе до значного зниження цін. Максимум у середині червня матимемо вже зовсім інші ціни”, – прогнозує Кучка.
Замість цибулі: поради від МОЗ
У цибулі мало вітамінів і мінералів, її взагалі варто замінити на цибулю-порей, впевнена в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. Крім того, в цибулі є пробіотики – речовини, які любить кишкова мікрофлора. Розчинну клітковину цибулі можна замінити в раціоні коренеплодами: селерою або пастернаком, вівсяною і перловою кашою або яблуками.
“Цибуля корисна для печінки. Вона знижує рівень цукру в крові, допомагає нормалізувати баланс ліпопротеїнів і зменшує запалення. Але тільки в разі поєднання зі здоровим збалансованим раціоном. Порівнянними і не такими антисоціальними продуктами можуть бути кріп, кориця, імбир, кінза і насіння коріандру. це лише приклади продуктів, які корисні й запашні. Але жоден із них не є ліками”, – написала Супрун на своїй сторінці у Facebook.