День Святого Миколая: історія свята, традиції, привітання
Святий Миколай є одним з найбільш шанованих в Україні святих. Про це можна судити хоча б на підставі того, що в країні зведено велику кількість церков, названих на його честь.
В році два свята Миколи – перший весняний (22 травня) і другий зимовий (19 грудня).
Зимовий Миколай опікується знедолених, хворих. До нього посилають молитви землероби, скотарі і рибалки, останніх, до речі, він рятує від усіляких небезпек на воді. Особливо доброзичливе відношення до Миколи виражається в розповідях про його подорожі зі святим Касьяном, в яких, на відміну від Касьяна, Микола зображається покровителем і захисником всіх кому потрібна його допомога. Саме тому у Миколи два дні в році, а день св. Касьяна наголошується лише раз на 4 роки.
Але, звичайно, більше всього приходу Миколи чекають діти. Святий Микола одаровує їх подарунками залежно від поведінки протягом року. За традицією, ввічливим і привітним дітям дістається медовий пряник, а той, хто не слухався батьків, отримує різки.
Історія свята святого Миколая
Святитель Миколай вважається покровителем мандрівників та мореплавців. І є одним з найбільш шанованих святих у православному світі.
Святитель Миколай, який жив у III-IV століттях, прославився як великий угодник Божий, тому в народі його зазвичай називають Миколою Угодником. Святитель Миколай вважався “всіх предстателем і заступником, всіх скорботних утішником, всіх сущих в бідах притулком, благочестя стовпом, вірних поборником”. Християни вірять, що і сьогодні він робить безліч чудес на допомогу тих, що моляться йому людям.
Святий Миколай жив за часів імператора Костянтина (ІV ст.). Народився у місті Патарі в Малій Азії (нині – територія Туреччини) приблизно 245 році в благочестивій родині, потім жив у місті Світу. Він був єдиним сином багатих батьків, але рано осиротів. Легенда свідчить, що Миколай жив відірваним від усіх, зануреним у світ науки, з будинку виходив рідко.
Одного разу від старого слуги юнак довідався, що одна бідна дівчина не може вийти заміж за багатого хлопця, тому що у неї немає приданого. “У мене є все, що я хочу. А десь поруч страждають люди”, – подумав Микола. Поступово в його голові визрів план. Микола узяв зі скарбниці потрібну суму і під покровом ночі, накинувши темний плащ з капюшоном, щоб його ніхто не впізнав, пробрався до будинку дівчини і підкинув згорток із грішми їй у вікно.
На ранок по місту пройшов слух, що це ангел небесний допоміг закоханим. Батьки хлопця погодилися на весілля, а Микола перший раз у житті відчув себе щасливим.
Ще багато добрих справ зробив Миколай для бідних городян, залишаючись непоміченим і дивуючи весь місто. Він непомітно приносив у їхні будинки іграшки та теплі речі для дітей, ліки для хворих.
Вирішивши присвятити своє життя Богові, Микола став священником, а пізніше єпископом міста Мири Лікійські. Під час гонінь на християн Микола був запроторений до в’язниці, де провів цілих вісім років. Перебуваючи в ув’язненні, незважаючи на тортури, продовжував проповідувати християнство.
Лише після приходу до влади імператора Костянтина переслідування християн припинилися, і єпископ знову став правити своєю паствою. Був він і учасником першого Вселенського Собору, що відбувся 325 року в Нікеї.
Здійснюючи паломництво в Єрусалим, Микола Чудотворець на прохання зневірених подорожніх молитвою заспокоїв розбурхане море. Утримавши меч ката, святий Миколай врятував від смерті трьох чоловіків, невинно засуджених корыстолюбивым градоначальником.
Священик Миколай своїм милосердям заслужив винагороду у Бога-благодать здійснення чудес – церковний переказ зберегло чимало свідчень і добрих справ святого Миколая, і чудес, здійснених ним.
Так, коли раніше один багатий чоловік задумав для спасіння від голоду «віддати на блудодіяння» трьох своїх дорослих дочок, святитель, уболіваючи про погибающем грішника, вночі таємно кинув йому у вікно три мішечки із золотом.
Зверталися до нього не тільки віруючі, але і язичники, і святитель відгукувався своєю незмінною чудний допомогою всім, що шукав її. У спасаємося ним від тілесних бід він порушував каяття в гріхах і бажання виправити своє життя.
За своє земне життя він зробив багато добрих справ на славу Божу, що їх не перерахувати, але серед них є одне, яке відноситься до числа чеснот і до того, що було підставою їх вчинення, що рухало святителя на подвиг, – його віра, дивовижна, сильна, ревна.
Святитель Микола помер у середині IV століття в глибокій старості. За церковним переданням, мощі святого збереглися нетлінними і виділяли чудодійне миро, від якого зцілилося безліч людей. У 1087 році мощі Миколи Угодника були перенесені в італійське місто Бар (Барі), де знаходяться і понині.
Примітно, що в честь святителя Миколая Чудотворця в 866 році був хрещений Київський князь Аскольд – перший російський князь-християнин. А над могилою Аскольда в Києві свята княгиня Ольга побудувала перший на Русі храм на честь святителя Миколая.
Церква канонізувала Миколая, і в наш час в багатьох будинках моляться цьому святому в горі і радості, а малюки щороку в день Святого Миколая отримують подарунки.
Традиції свята святого Миколая
Святий Миколай – покровитель землеробства, мореплавства, торгівлі, рибалок, мандрівників, а також захисник бідних та дітей.
Традиція святкувати день святого Микола, обдаровуючи дітей, почалася в Німеччині. У Х столітті в Кельнському соборі в день пам’яті святого Миколая 6 грудня, учням церковнопарафіяльної школи стали роздавати солодощі. А пізніше в будинках по всій країні почали вивішувати черевички або шкарпеточки для того, щоб святий Миколай поклав туди дітям подарунки. Ці традиції швидко поширилися по всій Європі. Правда, подарунки отримують в цей день тільки слухняні діти, а неслухняним дістається різочка. Але малюки, як правило, в очікуванні свята і, звичайно, подарунків, не бешкетують, намагаючись дати зрозуміти святому Миколаю, що вони завжди готові бути хорошими.
У ряді країн світу прийнято, щоб до малюків святий Миколай приходив зі своєю свитою. Його супроводжують двоє ангелів і двоє чортів. Перші повинні повідомляти своєму покровителю про хороших дітей, другі ж нашіптують Миколаю про всі провини винуватців торжества. Перемагає завжди добро: ніхто з малечі не залишається без подарунків.
Згідно з українським звичаєм, святий Миколай приходить до дітей з подарунками в ніч з 18 на 19 грудня. В Західній Україні для подарунків святого Миколая ставили на підвіконні черевички, діти на сході країни зазвичай шукали подарунки під подушками.
Кажуть, Миколай увесь день перед святом працює – випікає зірочки в дарунок дітям. Ці зірочки, потрапляючи до лантуха Миколи, стають схожими на свого майстра, тож печиво, яке діти знаходять під подушкою вранці, називають миколайчиками.
Зараз у багатьох українських сім’ях теж прийнято дарувати дітям “миколайчики”, якими називають не тільки печиво, але й інші подарунки від святого Миколая.
Але день святого Миколая – свято не тільки для дітей. Раніше в Україні саме з цього дня молодь починала готуватися до святок, сватання і вечорниць: ткали придане, шили наряди і майстрували маски для святкових розваг.
Годили святому Миколаю окропленням будинків, стаєнь і худоби святою водою.
Існувало також повір’я: якщо в ніч на святого Миколая загадати заповітне бажання, то святий його обов’язково виконає.
Ворожіння та прикмети
– На день святого Миколая зима ходить із цвяхом.
– Підійшов би Николин день, а то буде зима на санках.
– Коли на Михайлів день зима закує, то на Миколу розкує.
– Провезли зиму на санях до Миколи, ось тобі і відлига.
– Коли зима до Миколиного дня слід замітає, дорозі не стояти.
– Хвали зиму після Миколиного дня.
– Ціни на хліб будує Миколин торг.
– Веселилася Меланія на Миколин день, що мирські бражку п’ють, а того Меланія не відає, що за похмілля мужиків б’ють.
– Звали баби Микольських хлопців брагу варити, а того баби не відали, що хлопці тільки брагу п’ють.
– На Микольщину їдуть чоловіки з поглядкой, а після Микольщини валяються під лавкою.
– Знати мужика, що Микольщину справляти, коли на голові шапка не тримається.
– Микольщина не ходить з поклоном на панський двір.
– Для кума Микольщина бражку варить, для куми пироги пече.
– На Микольщину клич одного, клич і ворога, обидва будуть друзі.
– Горював мужик по Микольщині, навіщо вона не цілий вік живе.
– У доброго мужика і на Микольщину торг варто.
– Микольський торг всьому указ.
– Міська Микольщина на санчатах по вулицях біжить, а сільська в хаті сидить та бражку п’є.
Хліб до Дня Святого Миколая
Інгредієнти:
– мигдаль (очищений) 250г
– лісові горіхи (очищені) 50г
– апельсинові цукати 50г
– яйце 2 шт.
– цукрова пудра 250г
– сіль 1 щіпка
– кориця 1 ч. л.
– гвоздика (мелена) на кінчику ножа
– кардамон на кінчику ножа
– питна сода 1 ч. л.
– цедра 1/2 лимона і апельсина
– пшеничне борошно 300г
– жир для змазування дека
– яйце (жовток для змащування) 2 шт.
Спосіб приготування:
На крупній тертці натерти мигдаль і горіхи. Апельсинові цукати крупно порубати. Яйця з цукровою пудрою і 2 столовими ложками води збити в піну, додати прянощі, питну соду, лимонну і апельсинову цедру і перемішати.
Туди ж просіяти борошно і все добре перемішати. З тіста скачати дві круглі палички і покласти їх на змащене жиром деко. Змастити тісто яєчним жовтком і пекти до утворення хрусткої коричневої скоринки в духовці, нагрітій до 175С, близько 45 хвилин.
Перед подачею до столу кожну хлібину нарізати гострим ножем приблизно на 20 порцій.
СМС-привітання
Твій Ангел – зберігач – святий Микола,
Ти чествуй його і добрим поминай:
Святий у тебе – чудотворець, як Бог.
І ім’я своє для тебе приберіг.
У твій день іменинний тебе вітаємо,
Здоров’я, чудес всяко-різних бажаємо.
Будь, Миколка, щасливий, щасливий, любимо
І Ангелом імені вічно зберігаємо!
Вітаю з днем Святого Миколая!!!
І хочу побажати, що б у житті вам зустрічалося якомога більше добрих людей.
І що б у вашому житті було стільки любові, що вам хотілося б дарувати її оточуючим.
Твій Ангел-зберігач – святий Микола,
Вітаю вас, друзі,
З днем Святого Миколая!
Не любити його не можна –
Диво-вісника з раю.
Він несе дарунки у будинок,
І діти дуже раді…
А хто шкідливий – тим облом,
Хто пустує – того не треба.
Вип’ю я – твердить мені чуйка.
Буду знову для вас творити,
Тяжко ламаючи голову,
Щоб могли зі сміхом жити
В день Святого Миколая!
З днем Святого Миколая
В середині грудня
Я сердечно вітаю
І бажаю для тебе
Під захистом святою
Бути завжди в будь-яких справах,
Тільки з чистою душею
Жити і вірити в чудеса!
Вітаю всіх зі святом – днем Святого Миколая Чудотворця! Бажаю щоб кожен з вас отримав в цей день приємну звістку від Святого Миколая і обов’язково подарунок під подушку. Нехай нам усім буде притаманна доброта і чуйність цього Святого! Творіть дива для інших і диво обов’язково трапитися з Вами!
Я щиро вітаю, та бажаю святкові дива навколо тебе, відчути повною мірою насолоду від зимових свят!
Разом із друзями кожен день може легко стати святому!
Вітаю тебе з днем поминання Божого Обранця Миколи Чудорворця! Бажаю, щоб за молитвами моїм Святий Миколай врятував тебе від різних негараздів і допоміг здійснитися твоїм надіям!
Вітаю всіх людей c доброю душею і чистою совістю з Днем Святого Миколая-Чудотворця! Від усього серця бажаю виконання самої неймовірної мрії, найсвітліших надій, кристально чистих бажань! Нехай здійснюються чудеса, робиться добро і панує благодійність! Допомагайте і любіть один одного!
У день Святого Миколая
Нікому не можна сумувати,
Усіх людей об’єднує,
Вчить вірити й любити,
Нехай це чарівне свято
Тобі щастя принесе,
В житті буде все прекрасно,
Несподівано щастить!
Нехай Святий Микола вбереже
Тебе від різних життєвих проблем,
Нехай смутку, біди відведе,
Хай життя не затьмарюється нічим.
Нехай Святий Микола тобі сповна
Дарує щастя, радість, красу,
Посіє насіння нового життя,
Надію, ласку, світло і доброту!
В день цього світлого і по-справжньому сімейного свята відправте смс-привітання у віршах своїм близьким та рідним.
***
Тук-тук-тук! Я Миколай!
Привітаннячко тримай:
ти побільше посміхайся
і шалено закохайся!
Нехай поруч будуть друзі
і побільше їжі в пузі!!!
***
Хай Микола принесе у хату
Здоров’я й радості багато,
Приємні, щирі поцілунки
І ще багато подарунків!
***
Святий Миколаю,
Тобі я чекаю,
У нічку святкову
З’єднання явися мені знову
З небесної казки.
Для Божої ласки.
***
Нехай святий Миколай
Дарує мир і удачу,
Ти приймай гостей,
З кожним днем все багатшим
Ставай. І друзів
Ніколи не забудь.
Ти живи веселіше,
І щасливим будь!
***
Від хатинки до хатинки
Ходить Миколай –
Кожушок чарівний,
Срібна борода.
Він несе дарунки
Діточкам малим
І любов дарує
Українцям всім!
***
Хай Миколай у вишиванці
Розбудить подарунком вранці
І принесе у твою хату
Добробут, радості багато.
Розбудить приспані надії,
Зернятко щастя хай посіє.
Зігріє гумором, любов’ю,
І принесе Тобі здоров’я!
***
У день Святого Миколая!
Моє серце тобі щиро бажає:
Набита подушка твоя хай буде щастям!
Земної злагоди тобі й тепла!
Нехай здійсниться найсвітліша казка,
Вона така чудова і ясна!
***
Падає пухнастий сніг,
Чути скрізь веселий сміх,
Під подушкою ледь влізся,
Подарунків цілий міх.
Дітям тім, що булі чемні,
Слухалися цілий рік,
Миколай приніс гостинець,
І тихесенько утік!
***
Коли замерзла річка
І став біленьким гай,
Прийшов у темну нічку
На землю Миколай!!!
Він в шапці-невидимці,
У теплім кожушку
Приніс усім гостинці
У чарівнім мішку!