Гроші підуть за пацієнтом у медзаклади, починаючи з липня
З першого липня 144 медичні заклади країни почнуть працювати за новими стандартами.
Уперше сімейні лікарі, педіатри та терапевти будуть надавати чіткий перелік послуг, а держава буде платити за це.
Якщо ж у лікарні первинної допомоги захочуть отримати гроші іншим шляхом – благодійними внесками, оплатою аналізів фінансування не буде.
Перша хвиля підписання договорів між закладами первинної медичної допомоги та Національною службою здоров’я (яка буде фінансувати медзаклади) завершилася 5 червня. На сьогодні договори підписали більшість закладів з 21 області.
Друга хвиля розпочнеться в кінці липня. Термін дії договору, за яким будуть фінансувати медзаклади за новою моделлю, поки що півроку з 1 липня до 31 грудня 2018. На суму фінансування будуть впливати кількість пацієнтів, яких обслуговує заклад, кількість медпрацівників, кількість та якість оснащення.
За словами голови Національної служби здоров’я Олега Петренка, вже в липні всі медичні заклади, які підписали договори, отримають перші кошти. Загалом на півроку дії договору виділять 1,5 млрд грн. А всі інші заклади охорони здоров’я, які договір ще не підписали, будуть фінансуватись як раніше, через субвенції.
На які безкоштовні послуги можуть розраховувати пацієнти?
За новою формою фінансування медзакладів, є перелік послуг, які центри первинної медико-санітарної допомоги зобов’язані забезпечити пацієнтам за рахунок держави. До них відносяться: робота з метою запобігання хвороб, профілактиктичні огляди для пацієнтів із семи груп ризику, вісім основних аналізів і досліджень, профілактичні щеплення, діагностика та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних станів, спостереження неускладненої вагітності та супровід хронічних хворих.
Національна служба здоров’я України (НСЗУ) може розірвати договір з медичним закладом. До речі, причин для розірвання такого договору досить багато і всі вони перераховані в наказі МОЗ. Зокрема, це станеться якщо закладу анулюють ліцензію, або будуть виявленні порушення: неправдива звітність, залучення до надання медичних послуг підрядників або працівників, які не повинні надавати такі послуги. Або якщо з’ясується, що заклад збрехав стосовно оснащення, працівників та підрядників. Якщо в пацієнта будь-яким чином будуть вимагати винагороду за медпослуги, зазначені в цьому договорі (у вигляді благодійних внесків, оплати за аналізи тощо) це теж стане причиною судового розслідування та припинення співпраці Національної служби здоров’я України з закладом.
Тарифи та коригувальні коефіцієнти за медичні послуги первинної медичної допомоги:
370 грн на рік – за одного пацієнта, включеного до зеленого списку (той, що підписав декларацію з сімейним лікарем). Коригувальні коефіцієнти будуть застосовуватись лише для пацієнтів з зеленого списку:
1) діти від 0 до 5 років – коефіцієнт 4 (1480 грн на рік)
2) діти від 6 до 17 років – коефіцієнт 2.2 (814 грн на рік)
3) для дорослих від 18 до 39 років – коефіцієнт 1 (370 грн на рік)
4) для дорослих від 40 до 64 років – коефіцієнт 1.2 (444 грн на рік)
5) дорослі від 65 років – коефіцієнт 2 (740 грн на рік) 240 грн на рік – за одного пацієнта з червоного списку (який числиться на дільниці, але ще не обрав собі лікаря).
Скільки медичних центрів підписало договори з Національною службою здоров’я:
Місто Київ – 28
Вінницька область – 23
Дніпропетровська – 14
Донецька – 9
Житомирська – 7
Закарпатська – 2
Запорізька – 2
Івано-Франківська – 4
Київська – 3
Кіровоградська – 1
Львівська – 3
Миколаївська – 2
Одеська – 5
Полтавська – 17
Рівненська – 4
Харківська – 3
Херсонська – 2
Хмельницька – 9
Черкаська – 8
Чернівецька – 2
Чернігівська – 1