Конкурс Станковича, хто він?

Конкурс Станковича, хто він?

Гранд-концерт лауреатів попередніх років Міжнародного інструментального конкурсу Євгена Станковича, який відбувся 12 грудня 2020 року на сцені Колонного залу Національної філармонії України, освятив 10-річну історію конкурсу талановитими виступами виконавців. 10-15-20-річні лауреати та імениті члені журі в одному концерті!, студійний запис, інтерв’ю, буклет, документальний фільм та багато іншого – це проект, який можливо було провести тільки при підтримці Українського Культурного Фонду та який став результатом багаторічної, кропіткої праці команди Міжнародного благодійного фонду «ВІВАТ АРТ» та Євгена Станковича.

Що таке Міжнародний інструментальний конкурс Євгена Станковича? Це масштабне дійство, яке відбувається на провідних концертних сценах України. Це неймовірні виконання найскладніших музичних творів та подолання усіх труднощів, пов’язаних з цим. Це увесь спектр емоцій, які може подарувати музичне мистецтво та справжня насолода від нього. Це конкуренція, азарт, вдача, радість та творча наснага у своєму істинному вигляді. Але головне, чим є конкурс Євгена Станковича, це його конкурсанти. Саме вони приїжджають з різних країн, грають на різних інструментах, представляють різні вікові категорії та змушують наші серця тремтіти від їх неймовірної гри. Саме вони долають усі перешкоди на цьому шляху, загартовують свій талант та підіймають майстерність виконання на світовий рівень. Саме вони є гордістю нашої держави та усіх держав, які вони представляють на конкурсі. Та саме для них Міжнародний інструментальний конкурс Євгена Станковича й існує.

Починаючи з першого конкурсу, який відбувся в далекому 2012 році, було задано високу планку майстерності. Складні програми та не прості категорії відразу дали усім зрозуміти, що у конкурсі будуть приймати участь лише найсильніші та талановиті виконавці, які за роки проведення конкурсу вимірюються сотнями. За складністю репертуарів та якістю їх виконання конкурс відповідає рівню найбільших та авторитетних конкурсів світу. Учасники різних категорій солістів, ансамблів, оркестрів та найвеличнішої категорії «гра з оркестром» назавжди вписали свої ім’я в історію Українського виконавства.



Але таким майстерним конкурсантам потрібне й відповідне журі. Та тут не може бути ніяких сумнівів, журі конкурсу складається з видатних та неймовірно авторитетних постатей. Беззмінним Головою журі є сам великий маестро Євген Федорович Станкович. Під його чуйним керівництвом, журі із року в рік, обирає найкращих  виконавців інструменталістів. Вже сам факт того, що рівень учасників конкурсу оцінює майстер такого калібру є честю та привілеєм для кожного з конкурсантів. У свою чергу треба зазначити, що маестро Станкович має особисту нагороду – Головний приз конкурсу у вигляді бронзової статуетки «Дотик янгола». Ця нагорода призначається лише одному, найкращому з виконавців на кожному конкурсі і є символом віри у майбутнє національного та світового мистецтва.

Але не будемо забувати й про інших членів журі. За майже 10-річну історію конкурсу більше 50 видатних діячів мистецтв працювали та працюють членами журі конкурсу Станковича. Серед них хочеться згадати першого Голову журі в номінації «фортепіано» Михайла Чембержі, а в подальшому відзначити Людмилу Пруднікову, беззмінних Голів журі в номінації «струнні інструменти»  Анатолія Баженова та в номінації «духові інструменти» Миколу Кононова, видатних особистостей напрямку інструментального виконання на народних інструментах, які очолювали журі Валерія Івка, Валентину Петренко,  Олексія Олексика, Андрія Остапенка та Любов Матвійчук. Постійними членами журі конкурсу є Богдана Півненко та Мирослава Которович, Наталія Толпиго та Марія Пухлянко, Олесь Журавчак та Павло Ковшар, Володимир Колокольніков та Юрій Василевич. Ці прізвища не треба підписувати, всі і так знають їх не тільки, як зірок концертного виконавства, так і видатних викладачів.



За свою історію конкурс мав та має підтримку від усіх ланок суспільства. Засновником та організатором конкурсу є Міжнародний благодійний фонд «ВІВАТ АРТ» та особисто його керівництво Світлана Сухомлинова та Володимир Соболєв. Конкурс проводився та проводиться за сприянням Міністерства культури та інформаційної політики України, Національного Комітету Міжнародної Музичної Ради (ІМС), Національної спілки композиторів України, та за багаторічною підтримкою Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Окремо треба зазначити той вклад, який зробили для існування конкурсу Державний Академічний естрадно-симфонічний оркестр України та Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України. Саме завдяки їм відбувалися найбільш величні та захоплюючі виступи та події цього проекту. Важко переоцінити складність та відповідальність справи, за яку кожен раз бралися та беруться ці колективи. Кожний конкурс, це декілька десятків різних концертів для солістів з оркестром, це багато годин репетицій, вивчення партій, створення неповторного та високопрофесійного звучання. Саме це є підтвердженням того факту, що національне мистецтво знаходиться на вершині виконавської майстерності та посідає гідне місце у світі.

То, що таке міжнародний інструментальний конкурс Євгена Станковича? Це подія. Це завжди високий професійний рівень та справжня відданість мистецтву. Це нові імена та незабутні виступи. Та головне, що це нова мистецька традиція України та світу.

 

Влад КУСТОВСЬКИЙ



Залиште свій коментар