Конституція України: як це було

Конституція України: як це було

Конституція України 2018 – повний текст

22 роки тому після 23 годин безперервного засідання Верховна Рада схвалила Конституцію України.
«За» проголосували 315 народних обранців.

Тривалий та болісний процес ухвалення Основного закону, який тривав від початку отримання Україною незалежності, був завершений. До цього доленосного дня в Україні, починаючи з 1992 року, розробляли декілька варіантів Конституції, проте всі вони не були реалізовані через політичні протистояння.



Апофеоз війни за Основний закон припав на період «раннього» президента Леоніда Кучми та спікера Олександра Мороза. Новий президент прагнув створити сильну виконавчу владу, здатну ефективно працювати в умовах наростаючої економічної кризи.

Верховна Рада, лякаючи загрозою диктатури, намагалась зберегти свої повноваження, в тому числі і право втручатися у вирішення економічних питань, управління територіями. Аби пришвидшити процес ухвалення Конституції, новий глава держави Кучма взяв ініціативу у свої руки і 26 червня 1996 року за підтримки РНБО вирішив провести всенародний референдум про затвердження Конституції з абсолютною президентською владою.



Це створювало потенційну загрозу розпуску Верховної Ради, підтримка якої, за даними соціологічних опитувань, на той момент була низькою. У відповідь на це  Рада почала безстрокове історичне засідання: суперечки і ледь не бійки відбувались практично навколо кожної статті Конституції.

«Декілька разів справа доходила майже до зриву засідання. Тут вже ми, більш помірковані, вклинювалися наче буфер, лише б гарячі голови (чи просто провокатори) не зірвали складний і болючий робочий процес», – так згадує «конституційну ніч» народний депутат України другого скликання Валентин Яблонський.

Проблемними були питання мови, Криму, національної символіки, прав власності.

«Це була драматична та напружена робота. Треба було застосувати всю свою силу та енергію, психологічний шалений тиск, щоб вони (комуністи) відступили. Ми погрожували зірвати прийняття Конституції. Нарешті вдалося дотиснути. Якби я нічого за свого життя не зробив, а лише допоміг ухвалити Конституцію, то вже б недарма жив», – вважає колишній народний депутат, один з батьків Конституції Степан Хмара.

За словами Хмари, після ухвалення Основного закону змучені, але щасливі нардепи випили по 20 грамів алкоголю, щоб розслабитись. Одного з авторів Конституції Михайла Сироту депутати у знак пошани підняли на руки та підкидали наче рок-зірку.

Залиште свій коментар