Невідкладний закон про нацбезпеку: що зміниться для українців
Обороняти країну зобов’яжуть 15 відомств, а голову Міноборони призначатимуть серед цивільних
Безпеку України хочуть посилити, наближаючи нашу оборону до стандартів НАТО. Днями президент Петро Порошенко вніс до Верховної Ради проект закону “Про національну безпеку України” з позначкою “невідкладний”. “Сегодня” розібралася в тонкощах документа.
Норми
Один з головних моментів, прописаних в документі, – це затверджений список з 15 відомств, які спільно відповідають за безпеку країни. Крім Міноборони, СБУ і прикордонслужби, в переліку вказані МВС, розвідувальні органи, спецслужба транспорту, міграційна служба, ДСНС, служба спецзв’язку та захисту інформації та інші. Керуватиме сферою нацбезпеки президент, він же – Верховний головнокомандувач. Також вперше в одному документі зібрані чіткі визначення понять військовий конфлікт, сили безпеки і сили оборони, стратегія кібербезпеки України. Серед основних принципів державної політики в сфері нацбезпеки прописані також членство в ЄС і НАТО.
У розділі, де описані функції Міністерства оборони, говориться, що міністр оборони не буде військовим – його призначатиме Рада за поданням президента з числа цивільних осіб. А посаду начальника Генштабу – головнокомандувача ЗСУ розділять: головнокомандувач стане найвищою військовою службовою особою в Збройних силах, його призначатиме на посаду та звільнятиме президент країни, як і начальника Генштабу, який підпорядковуватиметься міністру оборони і головнокомандувачу. Зараз обидві посади обіймає Віктор Муженко.
Окремо прописано і участь громадськості в питаннях нацбезпеки. Цьому в законопроекті присвячено окремий розділ. Іншими словами, зареєстрованим цивільним об’єднанням гарантується право отримувати інформацію (крім засекреченої) про роботу сектора безпеки. Крім того, гарантується право робити дослідження, проводити експертизи рішень і надавати свої висновки і пропозиції держорганам.
Думки
За словами політологів, законопроект – рамковий, шанси на його ухвалення – досить високі.
“Цей закон покликаний створити систему координації різних структур, які забезпечують нацбезпеку країни. Закон формулює геополітичні орієнтири України – це європейська і євроатлантична інтеграція”, – вважає політолог Володимир Фесенко.
Політолог додає, що законопроект передбачає поступове переведення інституцій нацбезпеки на стандарти НАТО. У тому числі це стосується і цивільного контролю.
“Це, до речі, одна з головних новацій”, – говорить Фесенко.
На запитання про те, чому законопроект був внесений з позначкою як невідкладний, експерти вважають, що позначилися побажання Заходу.
“Насамперед США. До речі, американські радники брали участь в розробці цього законопроекту”, – зазначають експерти.
За словами спікера ВР Андрія Парубія, документ вже відправлений на розгляд профільного комітету, тому цього тижня його навряд чи встигнуть прийняти.