Перехід на зимовий час: коли, як і чи варто від нього відмовлятися?

Перехід на зимовий час: коли, як і чи варто від нього відмовлятися?

Перехід на зимовий час в 2018 році відбудеться в останню неділю жовтня, але незабаром, слідом за Євросоюзом, Україна може відмовитися від переведення годинників двічі на рік.

 

Коли і куди переводять годинник?



У 2018 році останню неділю жовтня випадає на 28 число. О 4:00, в ніч з суботи на неділю, стрілки потрібно перевести на годину назад.

 



Незважаючи на те, що перехід на зимовий і літній час в колишньому СРСР і Україні ввели в далекому 1981 році, часто виникає питання, у яку ж сторону ми переводимо стрілки восени і навесні. Запам’ятати це легко, завдяки дуже просто формулою:

НВ – формула переходу на літній час. Розшифровка: «навесні вперед». Людині, яка в понеділок після переходу на літній час йде на роботу, потрібно буде вставати на годину раніше, ніж звичайно: було 6.00, а стало 7.00.

ВН – формула зимового часу. Розшифровка: «восени назад». Тому, хто в понеділок йде на роботу, можна буде довше поніжитися в ліжку: було 7:00, а стало 6:00.

Переведення часу відбувається на підставі урядової постанови №509 від 13 травня 1996 року. У процесі переходу, найчастіше виникають питання у мандрівників, які відправляються в поїздки.



У квитках час відправлення і час прибуття вказані вже з урахуванням переходу на зимовий час: в день від’їзду ще літнє, а в день прибуття – вже зимовий. Тим, хто зустрічає приїжджають або тим, хто планує зустрічі відразу після приїзду, потрібно не забути перевести годинник.

Коли Україна та Європа можуть відмовитися від переведення годинників?

ЄС переходить на літній і зимовий час за тим же графіком, що і Україна: в останню неділю березня і в останню неділю жовтня. Кожні п’ять років продовжується директива 2000/84 / EG, яка описує процедуру.




Однак Європейський парламент закликав відмовитися від цієї практики. Якщо включати бюрократичну машину по повній програмі, то спочатку питання опрацьовує Європейська комісія.

Там провели опитування громадської думки і отримали наступні результати в загальному по всім країнам-членам ЄС: 84% громадян підтримують відмову від дворазового переведення годинників.

Думка жителів країн-членів ЄС щодо переходу на літньо-зимовий час

У серпні 2018 року ЄК презентувала підсумки, і комісари вирішили підготувати зміни до законодавства, потім подати його на розгляд Європарламенту та Раді ЄС. Як правило, узгодження йде неспішно, розмірено. Тим більше, що в травні 2019 роки проходять вибори до Європарламенту, що ще більше затягне процедуру.

“Тоді в Єврокомісії заявили: бюрократія може тривати кілька років, тому ЄК педалює процес. Європарламенту і Ради ЄС запропонували прискорити процедуру, знайшовши для цього законодавчі підстави. Питання запропонували вирішити так, щоб ЄС в останній раз перевів стрілки в жовтні 2019 року.”

В українських ЗМІ трактування висловлювань Єврокомісії не завжди була коректною. Хтось написав, що ЄС відмовиться від переходу на зимовий час. Це неправильне формулювання.

Який час підходить для України: зимовий чи літній?

Питання не таке просте, як здається, з огляду на географічне положення України. Зараз ми всією країною живемо по східноєвропейському часу. Це другий часовий пояс, +2 години до Гринвічем.

Але Закарпатська область знаходиться на стику часових поясів і тяжіє до середньоєвропейського часу, (+1 година до Гринвічем). Луганська, частина Донецької та Харківської областей – на стику третього часового поясу (+3 години до Гринвічем).

Зимове-літній час – своєрідний баланс, який дотримується по відношенню до крайньої західної і вкрай східній точці. Але можна спроектувати, як буде виглядати ситуація, якщо вся країна залишиться тільки на одному часі і в тому випадку, якщо житель одного з трьох міст – Харкова, Києва чи Ужгорода – прив’язаний до світлового дня. Дані про сході і заході в червні – за 2018 .р в грудні – за 2017 р.

Перший варіант: Україна залишається на літньому часі.

Влітку, в день літнього сонцестояння, 22 червня, пізніше всіх світловий день настає в Ужгороді – в 5:29, киянин бачить сонце в 4:46, а харків’янин – в 4:46. Зате в червні за літнім часом ужгородця можна гуляти по-світлому найдовше – до 21:37. У Києві сонце сідає о 21:13, а в Харкові о 20:48.

Взимку, в день зимового сонцестояння, 22 грудня, якщо країна залишається на літньому часі, сонце буде сходити і заходити приблизно за таким графіком:

Харків: схід – 8:31, захід – 16:36

Київ: схід – 8:56, захід – 16:57

Ужгород: схід – 9:21, захід – 17:38

Як Закарпаття належить до постійного літньому часу, Україна вже дізналася в 2011 році. Тоді країна практично зважилася назавжди залишитися на ньому. Але на Закарпатті пройшли протести, а облрада цій галузі, а також Львівської, вимагали від парламенту відмовитися від цієї ідеї.

Бачити перші проблиски сонця в пів на десяту ранку – задоволення сумнівне, а Закарпаття – регіон тривожний, так що до думки жителів необхідно прислухатися. Чи означає це, що нам підходить зимовий час? Теж не однозначно.

Другий варіант: Україна залишається на зимовому часі.

Взимку, в день зимового сонцестояння 22 грудня, світловий день жителів трьох міст виглядає приблизно так:

Харків: схід – 7:31, захід – 15:36

Київ: схід – 7:56, захід – 15:57

Ужгород: схід – 8:21, захід – 16:38

Але влітку все буде інакше, ніж ми звикли. У день літнього сонцестояння 22 червня, ранок киянина почнеться в 3:46, харків’янина – в 3:26. Житель Ужгорода побачить сонце в 4:29.
Темрява прийде за таким графіком: 20:37 в Ужгороді, 20:13 в Києві і 19:38 У Харкові.

При такому сценарії жителя східній області в теплий період року сонце буде будити за 4,5 години до початку робочого дня. Так що цьому регіону більше підходить варіант з літнім часом.

Чи є рішення у цієї дилеми?

Рішучий намір МЕРТ слідувати букві європейських норм може обернутися для українців складнощами.

В ЄС кажуть, що причин переводити стрілки туди-сюди вже давно немає – економія енергоресурсів, заради якої все і затівалося, себе вичерпала. Головне тепер – здоров’я людей, а їм важко перебудовуватися двічі на рік.

Думка жителів ЄС про їхній досвід перекладу часу

Це справедливо і в Україні, інакше напередодні переведення годинників не з’являлися б питання про те, як підготуватися свій організм до цього і пережити стрес.

 Але і один з двох варіантів для всієї країни не підходить на 100%, хоча деякі вчені і кажуть, що зимовий час в Україні найбільше відповідає сонячному, астрономічному.

Висновок: перш ніж сліпо переймати європейський стандарт, потрібно провести громадські обговорення та консультації. Тим більше, що проблема з різними поясами в межах однієї країни не унікальна, просто її вирішують по-різному.

Наприклад, в Китаї час єдине, але часових поясів кілька. З питанням не раз хотіли розібратися, але до вищого рівня він не дістався до сих пір.

Зате США (середня континентальна частина) розподілені на чотири пояси і час між штатами відрізняється. Межі поясів не прямі, а звивисті, по межам штатів. Так що про ультрадемократію для округів мова не йде, але хоча б для аналогів наших областей вона існує.

 

Залиште свій коментар