Президент Литви заговорив українською у Раді. Головні тези виступу
Президент Литви Гітанас Наусєда, який прибув в Україну з офіційним візитом, виступив із трибуни Верховної Ради, звернувшись українською мовою.
Він заявив, що його країна підтримує нашу державу у протидії російській агресії, і зазначив, що тимчасово окупований РФ Крим є однозначно українським. Виступ транслювався онлайн на каналі “Рада”, OBOZREVATEL зібрав головні тезиси з нього (щоб подивитися відео, доскрольте новину до кінця).
“Дорогі брати і сестри, українці. Я прибув до вашого краю зі звісткою дружби і співпраці. Звертаюся до вас давньою і достойною мовою, яку було довго переслідувано і знищувано, але не знищено“, – сказав Наусєда під оплески нардепів.
Про спільну історію Литви та України
Литовський президент висловив переконання, що його звернення з трибуни українського парламенту прокладе шлях до спільного майбутнього двох держав, водночас спираючись на спільне минуле.
“30 років тому, коли Литва боронила свою свободу під час кривавих січневих подій, українські добровольці поспішали на допомогу пліч-о-пліч із героями нашої свободи. І ми, литовці, завжди були поруч, коли народ України ставав на захист своєї гідності. Багато століть до того, ми були поряд одне з одном і навіть мали спільну державу, торгували, вели культурний обмін, чинили опір спільному ворогу“, – нагадав Наусєда.
Про український Крим
Він додав, що Литва підтримує Україну і зараз, особливо після того, як сім років тому Росія почала на території держави військову агресію, що зруйнувала мир і злагоду в Європі.
“Ми, литовці, твердо кажемо: Крим – це Україна“, – наголосив президент Литви, після чого депутати в Раді встали й знову почали гучно аплодувати політику.
Наусєда підкреслив, що його країна суворо засуджує незаконні дії РФ, виступає за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, а також вітає ініціативу Києва зі створення “Кримської платформи”.
Про санкції щодо Росії через Донбас
Також Гітанас Наусєда запевнив, що Литва оцінює зусилля України щодо політичного вирішення конфлікту на Донбасі. Крім цього, закликав Росію і підконтрольні їй незаконні збройні угруповування невідкладно виконати вимоги Мінських домовленостей.
“Санкції проти Росії мають діяти доти, доки вона не залишить незаконно зайняті території України”, – підкреслив литовський президент.
Про Україну в Європі
Наусєда додав, що Литва продовжує підтримувати Україну на її шляху до інтеграції з Європейським Союзом і НАТО.
“Не сумніваємося, що міцній Україні місце в міцній Європі. Щиро тішимося за цивілізаційний вибір України прямувати до європейської та євроатлантичної інтеграції. Ми знаємо краще, ніж будь-хто інший, що на вас чекають важкі випробування, і готові поділитися досвідом“, – заявив він.
Насамкінець президент Литви розповів про сподівання, які країна покладає на зміцнення українсько-литовських відносин у політичній, економічній сферах тощо. Зокрема, закликав Україну не купувати електроенергію, вироблену на Білоруській атомній електростанції в Острівці Гродненської області.