“Третьої світової не буде”: Трамп пообіцяв завершити війну в Україні

Президент США Дональд Трамп упевнено заявив, що здатен зупинити російсько-українську війну та не допустити переростання конфлікту у глобальне протистояння. Про це він сказав 16 жовтня під час пресконференції в Білому домі.
“Це війна Байдена, не моя”
Трамп традиційно поклав відповідальність за війну на свого попередника Джо Байдена. Він наголосив, що адміністрація Байдена зробила низку стратегічних помилок, які спровокували повномасштабне вторгнення Росії в Україну.
«Я потрапив у цю ситуацію — не я почав цю війну. Це справа Байдена. І я прийшов, і це був повний безлад, який призвів би до Третьої світової війни. На мою думку, це могло статися. Але цього не буде», — заявив глава Білого дому.
За словами Трампа, за його президентства Росія не наважилася б на агресію, бо “розуміла, що відповідь США була б миттєвою й жорсткою”.
Телефонна розмова з Путіним та запланована зустріч в Угорщині
Президент США також підтвердив, що нещодавно спілкувався телефоном із Володимиром Путіним. Він повідомив про плани особистої зустрічі з російським диктатором в Угорщині. За словами Трампа, мета переговорів — “знайти шлях до миру”.
«Я роблю це, щоб врятувати душі. Це все, для чого я це роблю. Я роблю це не заради нас — між нами океан. Але я хочу допомогти Європі. Вони хочуть, щоб війна закінчилася, але не можуть цього зробити. А я можу», — підкреслив президент США.
Водночас Трамп охарактеризував стосунки між Володимиром Зеленським і Путіним як “жахливі”, що, за його словами, суттєво ускладнює переговорний процес.
Заява про ракети Tomahawk
Під час пресконференції Трамп також згадав американські ракети Tomahawk, наголосивши, що це стратегічно важливий ресурс для оборони США.
«У нас їх багато, але ми не можемо витрачати їх заради інших країн. Вони дуже потужні, точні та ефективні, але нам вони також потрібні. Тому що з цим робити — невідомо», — сказав він.
Трамп додав, що ідея передати партнерам кілька тисяч таких ракет не викликала схвалення у Москви.
«Я запитав Путіна: “Ви не заперечуєте, якщо я дам вашим противникам кілька тисяч Tomahawk?” Йому це не сподобалося», — зазначив президент.
Візит Володимира Зеленського до Вашингтона
Паралельно із заявами Трампа до США прибув президент України Володимир Зеленський. Глава держави проведе низку важливих зустрічей — із Дональдом Трампом, представниками оборонних і енергетичних компаній, а також виступить у Конгресі США.
Як повідомляє Axios, під час переговорів обговорюватимуть питання військової допомоги, зокрема можливість передачі Україні ракет Tomahawk.
Очікується, що зустріч Зеленського з Трампом у Білому домі відбудеться 17 жовтня.
Політичний підтекст і можливі наслідки
Заяви Трампа вкотре демонструють його прагнення позиціонувати себе як “миротворця”, здатного завершити війну, яку він приписує попередній адміністрації. Водночас пропозиція зустрічі з Путіним може викликати неоднозначну реакцію серед союзників США, адже спроби діалогу без участі України ставлять під сумнів принцип “нічого про Україну без України”.
Світ пильно стежить, чи переросте риторика Трампа у реальні політичні кроки — і чи не стане його бажання “зупинити війну” приводом для нав’язування Україні компромісів із державою-агресором.