Що це означає і чи може похитнутися влада Путіна — в матеріалі OBOZREVATEL.
Саме президент РФ і “підбурює” різного роду силові структури, намагаючись відвернути увагу від самого себе. Щоправда, у 2018 році російське військове і розвідувальне керівництво зазнало декількох гучних поразок.
Перше — провал Головного розвідувального управління (ГРУ) в справі про отруєння сім’ї екс-розвідника Сергія Скрипаля у британському місті Солсбері. У результаті неофіційної війни спецслужб, перемогу здобула розвідка її Величності.
Увесь світ декілька місяців насміхався над двома недбайливими отруйниками — Олександром Мишкіним (Петровим) і Анатолієм Чепігою (Русланом Бошировим), котрі приїхали у Британію “подивитися на шпиль”. Ситуація вийшла настільки абсурдною, що керівництво ГРУ почало внутрішнє розслідування.
А в Кремлі таких помилок не пробачають. 22 листопада 2018 року “після важкої і тривалої хвороби” помер начальник ГРУ генерал-полковник Ігор Коробов. На фоні конфлікту навколо розвідувального управління помітно посилилася Федеральна служба безпеки (ФСБ), якою керує Олександр Бортніков.
Друге — скандал навколо глави Росгвардії Віктора Золотова. На думку російського опозиційного політика Костянтина Борового, після невдалого піар-ходу силовики залишилися незадоволені його активністю.
Справа в тому, що Золотов став фігурантом розслідування російського опозиціонера Олексія Навального, який виявив масштабні махінації під час закупівлі продовольства для внутрішніх військ РФ. Відповідаючи на випад Навального, Золотов записав відеозвернення, у якому викликав опозиціонера на поєдинок і пообіцяв зробити з нього “соковиту відбивну”. У мережі одразу ж висміяли бандитські нахили керівника Росгвардії із 90-х.
“Звичайно, Золотов сам собі завдав серйозної шкоди. Якби він не зробив проблему публічною, то вона могла зникнути сама собою, як багато інших зливання через Навального — проти Медведєва та інших чиновників. Але Золотов заковтнув цю блешню, вийшов у публічний простір і отримав повною мірою”, — упевнений Боровий.
Що це означає
Війна між групами впливу в Росії йде завжди. Оцінюючи ці конфлікти, варто звернути увагу на конкретні клани: Ротенбергів, Сечіна, Ковальчуків та інших. Російська опозиціонер Ольга Курносова, яка раніше детально вивчала протистояння як місцевих еліт, так і спецслужб запевняє, що зараз у РФ йде боротьба за майбутнього наступника Путіна.
“Є два варіанти життя після 2024 року (кінець президентського терміну Володимира Путіна. — Ред.). Перший — висунення наступника, який зосередить усю владу в своїх руках. Другий — продовження путінської каденції до 2030 року. У зв’язку з цим в Кремлі йдуть підкилимні ігри. Якщо раніше фаворитом був Дмитро Медведєв, то зараз у лідери вибився мер Москви Сергій Собянін”, — розповіла OBOZREVATEL Курносова.
“Атака” на Собяніна почалася ще на початку 2018 року, коли в Підмосков’ї люди взялися блокувати проїзд сміттєвозів. Справа в тому, що останнім часом сміття із Москви вивозили на околицю, забруднюючи тамтешні села й міста. Тема активно піднімалася у російських і зарубіжних ЗМІ.
Що ж стосується спецслужб, то тут першість, на думку Курносової, все ще належить ГРУ. Незважаючи на провали 2018 року, відомство поки повністю контролює ситуацію.
Свою самостійність намагається показати і прем’єр-міністр країни Дмитро Медведєв. Український журналіст Роман Цимбалюк упевнений, що передноворічне введення санкцій щодо України свідчить про розбіжності між Путіним і Медведєвим.
Якою буде ситуація до 2024 року, проте, спрогнозувати складно. Усе залежить як від економічної стабільності Росії, так і від зовнішніх факторів. Ймовірно, у міру накопичення проблем, ситуація змінюватиметься на користь того чи іншого претендента.
Як відіб’ється на Україні
У нинішній ситуації для України важливий мир на Донбасі. Як не парадоксально, але саме від ситуації у Кремлі багато в чому залежить спокій у самій Україні. У разі приходу до влади в РФ войовничого крила політиків, так званих “яструбів”, складно спрогнозувати розвиток ситуації на сході.
Донбас залишається гарячою точкою, Україна фактично не впливає на окуповані території, але будь-яких масштабних бойових дій немає. У цілому проект “Новоросія” провалився. Зараз основне завдання для Путіна і Ко — нав’язати свій план із врегулювання конфлікту і де-юре домогтися входження “Л/ДНР” до складу України на своїх умовах.