У Мін’юсті нагадали, які борги українців можуть передаватися у спадок

У Мін’юсті нагадали, які борги українців можуть передаватися у спадок

Традиційно, коли мова заходить про спадщину, спадкоємці, як правило, розраховують на певні матеріальні блага. Однак отримати від померлих родичів можна також і фінансові проблеми у вигляді боргів.

При цьому, не всі зобов’язання підлягають успадкуванню. У Міністерстві юстиції нагадали, які борги можуть переходити спадкоємцям.

Згідно Цивільного кодексу, спадок отримують близькі родичі, якщо спадкодавець не залишив заповіту. Одержувач спадщини, крім матеріальних статків, повинен також прийняти борги померлого і погасити їх.



Зокрема, у спадок переходять такі фінансові зобов’язання:

  • за будь-якими цивільно-правовими договорами (сюди входять, в тому числі, договори з банками або іншими фінансовими установами про отримання кредиту, іпотека, оренда житла з подальшим викупом і т.д.);
  • з відшкодування матеріального збитку, моральної шкоди, якщо є рішення суду, винесене за життя спадкодавця;
  • по виплаті неустойки у вигляді штрафів і пені, присуджених судом за життя спадкодавця;
  • комунальні борги, якщо спадкоємцю дісталася житлова нерухомість з такими боргами;
  • борги за податками при наявності відповідного судового рішення;
  • боргові розписки, якщо є рішення суду про необхідність виплати боргу;
  • витрати на утримання, догляд, лікування, поховання спадкодавця (але не більше, ніж за 3 роки).

Слід звернути увагу, що необхідно повернути не тільки основний борг, а й відсотки, штрафи і пені, які накопичилися за весь цей час. Якщо спадкоємців декілька, то вся сума боргів розподіляється між ними порівну.



Разом з тим, у спадок передаються не всі борги і зобов’язання. Йдеться від ті, які були нерозривно пов’язані з особистістю померлої людини. Наприклад, якщо спадкодавець зобов’язався за договором виконати роботу як фахівець. У цьому випадку спадкоємці не повинні виконувати цю роботу, а договір вважається припиненим. Також не переходять у спадок й інші обов’язки, пов’язані з особою спадкодавця (наприклад, по виплаті аліментів).

Важливим моментом є той факт, що борги, які перейшли у спадок, погашаються лише в межах вартості спадкового майна. Наприклад, якщо особа успадкувала майнових прав на 500 тис. грн, то тільки в межах цієї суми треба виплачувати борги.

У тому випадку, якщо спадкоємець відмовляється погашати борги спадкодавця, кредитори можуть подати на нього в суд з вимогою стягнути в натурі спадкове майно у спадкоємця в рахунок погашення боргів.

Якщо ж отримувач не бажає оплачувати борги померлого, він може повністю (а не частково) відмовитися від усієї спадщини. Таке право теж передбачено Цивільним кодексом.

Залиште свій коментар