Україна без шансів у ЄС та НАТО: деталі скандальної промови Орбана про стратегію Угорщини
Рік тому Київ та Будапешт продемонстрували світові, наскільки погано кожен із них розуміє іншого.
У вересні Україна ухвалила закону “Про освіту” з новою мовною нормою. Для України закон потрібний, він давно був на часі, але для угорських партнерів він був вкрай болючим. Тоді в Києві цього не усвідомили і не запустили повномасштабну роз’яснювальну кампанію для закордонних партнерів. А поки ми збиралися з думками, угорські дипломати розповіли світові свою версію подій, багато кого переконавши.
Але й Будапешт довів, що вміє діяти всупереч логіці. Там обрали тактику, яка лише шкодила угорцям в Україні.
Агресивні заяви міністра закордонних справ Петера Сійярто перетворили Угорщину на ледь не “ворожу державу” у суспільній свідомості. Тиск Будапешта заважає ухвалити навіть ті зміни до закону “Про освіту”, які Київ був готовий внести (про продовження перехідного періоду на три роки). Депутати неофіційно розповідають, що через хамські висловлювання угорських лідерів вони не хочуть розглядати це питання.
А вето на зближення України з ЄС та НАТО взагалі поставило під сумнів тезу про те, що уряд Віктора Орбана має на меті захист угорськомовних громадян – адже найкращим їх захистом була би інтеграція України до єдиної Європи.
Та головне – що ця тактика триває і досі. Щойно з’являються паростки конструктиву у відносинах, Будапешт несподівано їх руйнує. Лише минулими вихідними прем’єр Угорщини Віктор Орбан нарешті пояснив свої дії. І його пояснення дозволяє зробити кілька висновків.
По-перше, Орбан справді перебуває під впливом аргументів із РФ.
Це він підтвердив особисто.
У його промові – і позитивні відгуки про Путіна, і оцінка майбутнього України, яка один в один збігається з російською. Він навіть натякнув на потребу зняти санкції з РФ, хоча останніми роками в Будапешті намагалися не говорити про це публічно. А ще – заявив, що не вірить в успіх євроінтеграції в України, і припустив, що наша держава залишиться в зоні впливу Росії.
Виступ Орбана вкотре продемонстрував, що суперечка з Угорщиною Орбана може затягнутися надовго.
Єдине, що дає обережну надію на успіх – досвід інших держав, які мали конфлікт із Будапештом через угорську меншину. 8-9 років тому на нашому місці були словаки, і напруженість була навіть вищою, ніж у нас, але… у 2014 році “війна” Угорщини зі Словаччиною припинилася за один день. Просто Орбан сказав “досить”. Тепер Будапешт і Братислава – чи не найближчі друзі.
Угорщина – жорстка, але непередбачувана. Не виключено, що одного дня “словацький шлях” повторить і Україна. Але поки цього не сталося – розберемося, що сказав Орбан.
Буферна Україна
Прем’єр-міністр Угорщини виступив із промовою в румунському курортному містечку Беїле-Тушнад, населення якого майже повністю складають етнічні угорці.
Тут, у гірській частині Румунії, щороку проходить студентське зібрання – так званий “відкритий університет Bálványos”. Останнім часом сюди щороку приїздить Віктор Орбан і щоразу виступає з розлогою, програмною промовою.
Його цьогорічний виступ схожий на зовнішньополітичну стратегію Угорщини. Прем’єр визначив місце держави у світі, відносини із сусідами та світовими лідерами, перспективи розвитку світу за угорськими прогнозами тощо.
Найважливішими для нас є заяви Орбана щодо України, і вони справді вражають.
Він визнав, що Україна стала жертвою геополітичних комплексів Кремля. “Росія не почувається у безпеці, доки вона не оточена “буферними зонами”. А отже, вона буде прагнути створювати такі “буфери” навколо себе. Україна є однією з жертв такої політики”, – пояснив Орбан.
Але шансів на успіх України у цьому протистоянні він не бачить.
“Українці хочуть вирватися з російської зони впливу, хочуть наблизитися до НАТО та ЄС і, можливо, навіть приєднатися до них – та будувати сучасну Україну. Але я не передбачаю їх членства в НАТО, і перспективи членства в ЄС – практично нульові”, – категорично заявив угорський прем’єр, не уточнивши, що саме стане на заваді європейській та євроатлантичній інтеграції України і чи буде до цього причетна Угорщина, яка продовжує блокування нашого зближення з Альянсом.