Українець у Кабулі: таліби зажадали здати зброю, води та їжі залишилося на тиждень. Ексклюзив
На одній із баз у захопленому талібами найбільшому місті і столиці Афганістану Кабулі перебувають 12 громадян України. Вони стали заручниками ситуації: можливості повернутися додому поки немає.
Один із українців у бліцінтерв’ю OBOZREVATEL розповів, що зараз там відбувається і в яких вони умовах.
Олег (ім’я в цілях безпеки змінено. – Ред.) прилетів по роботі в Афганістан незадовго до взяття Кабула. Зараз він перебуває на території бази, що охороняється, разом з іншими українцями.
– Олегу, скільки співгромадян разом із вами на базі? У МЗС розповіли, що всього в столиці Афганістану зараз близько 50-ти.
– На базі близько 400 осіб, серед яких включно зі мною 12 громадян України. Є британці, румуни, болгари, грузини та індуси. На охоронюваних приватних базах за типом готелю тут живуть іноземці.
Також знаю, що в Кабулі працюють ще 7-8 моїх колишніх колег.
– Як таліби ставляться до українців та інших іноземців?
– Поки що вони не виявляють агресії, однак замінили нашу охорону бази на свою. Також постійно вимагають, щоб ми здали зброю. Але якщо на це підемо, що буде потім – велике питання.
У будь-якому випадку зараз ми не можемо полетіти з Кабула. Відсутність літаків – одна з проблем. Інша, не менш серйозна, евакуація з бази в аеропорт.
– У чому складність евакуації?
– Транспорт, на якому можна було б дістатися туди, і доступ. Дороги контролюються талібами, але вони обіцяли пропускати. Плюс на цивільній стороні аеропорту дуже багато людей, які штурмують літаки, щоб покинути країну.
– У вас є зв’язок із нашими дипломатами? Вони знають, що ви та інші 11 українців перебуваєте на цій базі в Кабулі?
– Контактуємо зі співробітником МЗС і з помічником посла в Таджикистані (дипломатичне представництво України в Душанбе також відповідає і за територію Афганістану. – Ред.). І туди, і туди ми відправили листи з переліком нашого персоналу – українців та інших європейців, копії паспортів.
Поки що дипломати більше розпитують – зараз якось вплинути на саму ситуацію на землі дуже складно. Тому тримаємо зв’язок, але плану дій, наскільки я розумію, немає.
Обіцяють шукати варіанти, якщо літак навіть і не український, то за участю інших європейських країн. Порадити щось нам особливо не можуть, попросили тримати їх у курсі того, що відбувається.
– Є можливість ізольовано протриматися якийсь час?
– Електрика і зв’язок поки є. Води та їжі вистачить приблизно на тиждень.