Українська православна церква стане найбільшою у світі
Росія робитиме все, щоб дискредитувати надання Українській православній церкві автокефалії. Не виключені провокації, навіть з жертвами. РПЦ втратить свій колишній вплив.
Про це 24 каналу розповів директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.
“Рішення Вселенського патріархату – перші кроки з відновлення історичної справедливості. Ми стаємо свідками, коли Україна повертає історію нашого народу і показує, як усе було насправді. Для Росії це дуже не вигідно. Протягом століть Росія створила багато міфів. Якщо їх розвіяти, то всі побачать, що цим міфам немає жодного історичного підтвердження. І все це було зроблено з метою приписати собі чужу історію, віру і культуру. Нашу, українську”, – наголосив Віталій Бала.
Україна стала на крок ближче до отримання Томосу: дивіться відео
За його словами, надання Томосу Українській єдиній церкві ставить під сумнів саму ідентичність росіян – хто вони і звідки взялися. Це, вважає експерт, підриває підвалини російської держави, яка фактично була створена Петром Першим, який започаткував Російську імперію, а себе зробив імператором.
Москва і РПЦ боротимуться за своє виживання. Росія просто так не здасться. Московські агенти провокуватимуть ситуацію в Україні – будуть спроби захоплення храмів або їх підпалів, вибухи. Тому завдання правоохоронних органів – зробити все, щоб унеможливити провокації і роздмухування внутрішнього протистояння, – зазначає Бала.
Зокрема, на його переконання, влада України і духовенство повинні чітко заявити: будь-які спроби силою захопити будь-які храми каратимуться згідно з законом. Навіть якщо до цього будуть причетні політики, то треба теж вживати жорсткі дії.
Крім того, зауважує політолог, після рішення Синоду Вселенського патріархату РПЦ значно втратить свій вплив.
“Завдяки Україні РПЦ вважається найбільшою православною церквою. Як тільки відбудеться об’єднання української церкви, то наша церква стане найчисельнішою у світі. Тому що Росія складається з п’ятнадцяти федеративних округів. Там, крім християнства, є багато інших віросповідань. І з роками кількість православних зменшується. Росія розросталася за рахунок експансивного захоплення земель, де не було християнства. Це ще раз наводить на думку, що, можливо, вони примазалися до християнства”, – вважає Віталій Бала.
Нагадаємо, 11 жовтня синод Вселенського патріархату у Стамбулі ухвалив рішення, Томос про автокефалію буде наданий Українській православній церкві. Для отримання Томосу треба зробити ще деякі кроки.
На засіданні Синоду також було ухвалене рішення про зняття анафеми з партріарха УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія і визнання їх канонічними.
Як пояснив сам Філарет, це дає можливість УПЦ КП об’єднатись з архієреями московського патріархату та з автокефальною церквою (УАПЦ), щоб створити в Україні єдину православну церкву.
Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні?
9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні й був ухвалений дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви.
Пізніше у Києві проведуть об’єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви і оберуть її предстоятеля. Про зібрання Собору вже найближчим часом оголосив глава УПЦ КП Філарет.