Усик знову зʼявився із перевернутим прапором України – що він означає?

Олександр Усик перед боєм Даніелем Дюбуа провів битву поглядів, на яку українець прийшов у стильному костюмі із українським прапором на рукаві. Але стяг був перевернутий, а вболівальники пригадали, шо таке відображення кольорів Усик використовує не вперше.
Ще перед реваншем із Ф’юрі всі помітили, що на руці боксера є прапор із дивним розташуванням кольорів. Жовтий – вгорі, а синій – під ним.
Свого часу в українському інфопросторі вже зʼявлялися маргінальні теорії про те, що прапор України слід «перевернути». При цьому озвучувалися різні аргументи: від фен-шую до «зради» гетьмана Скоропадського, який перевернув кольори.
Давайте розберемося із тим, чи варто в це вірити.
Синьо-жовтий прапор родом із XIX століття
Поява національних прапорів повʼязана із виникненням безпосередньо модерної націй. Звісно, стяги були й до того, але використовувалися переважно у війську, також свій прапор могла мати правляча династія чи просто шляхетський рід. Не існувало жодного правила, які кольори стають національними у тій чи іншій країні. Іноді це абсолютний рандом.
Наприклад, Джордж Вашингтон так пояснював походження американського прапора, який він підняв під час війни за незалежність: «Зірки ми взяли з небес, червоний колір – колір нашої батьківщини, білі смуги, які його розділяють, означають, що ми відокремилися від неї; ці білі смуги увійдуть до історії як символ свободи».
У 1848 році у Європі відбулися події, що увійшли в історію під назвою «весна народів». В Австро-Угорщині повсталі народи вимагали встановлення конституції, отримання національних прав, а також виступали проти земельної залежності селян та станових привілеїв.
Поштівка 1902 року
Поруч із поляками, чехами, словаками та іншими народами про свої права заговорили й українці. У Львові була створена «Головна руська рада», а 25 червня 1848 року над ратушею міста замайорів блакитно-жовтий стяг.
Саме тоді прапор кольорів, які були на гербі Королівства Руського (Галицько-Волиської держави), набув популярності. Причому не лише на Галичині, після революції 1905 року він став символом спротиву на Наддніпрянщині, а також розійшовся з українською діаспорою усім світом.
Поштівка до 100-річчя Тараса Шевченка, видана у Канаді
Оскільки в українців не було власної держави на початку ХХ століття, то й порядок кольорів на прапорі не був суворо регламентований якимось документом. Це досить поширена практика. Наприклад, поляки теж, бувало, міняли місцями червоний і білий колір на своєму прапорі.
Після лютневої революції у Петрограді в 1917 році синьо-жовті стяги замайоріли на різних маніфестаціях. Їх можна було побачити серед українців у тому ж таки Петрограді та 1 квітня 1917 року у Києві під час 100-тисячної маніфестації та навіть у Владивостоку.
Деяка плутаниця виникла у назві, адже кольори на прапорі називають із верхнього до нижнього, наш стяг – синьо-жовтий. Саме так про нього писав Михайло Грушевський, а от Дмитро Дорошенко писав про жовто-блакиний стяг, але тут же зводив пояснення, із якого зрозуміло, що блакитний колір був вгорі: «Гордо маяли в повітрі жовто-блакитні прапори. Колір – символ нашого блакитного неба і золотої пшениці на полях».
Більшовикам дуже муляло те, що синьо-жовтий прапор набув популярності, про що вони писали на сторінках своєї преси: «Червоний прапор боротьби робітників і селян проти буржуазії замінюється блакитно-жовтим. Відповідальність за це цілковито лягає на Українську соціал-демократичну партію».
Зрада від Скоропдаського, чорно-білі фото та фен-шуй
Фактично всі міфи стосовно кольорів прапора спростовує український історик, геральдист, Андрій Гречило. Існує міф, начебто Михайло Грушевський затвердив «жовто-синій» прапор, але в 1918 році гетьман Павло Скоропадський його «перевернув», проте цьому немає жодних підтверджень.
Є лише документ, про затвердження кольорів на прапорі українського флоту – перший, де офіційно регламентується порядок кольорів: «Прапором української військової фльоти є полотнище о двох – блакитному і жовтому кольорах. В кряжі блакитного кольору – історичний золотий тризубець з білим внутрішнім полем в ньому. Прапором української торговельної фльоти є полотнище о двох – блакитному і жовтому кольорах».
Прапор військового флоту, затверджений П. Скоропадським 16 липня 1918 р
Коли 1 листопада 1918 року у Львові була проголошена ЗУНР, то над ратушею знову повісили синьо-жовтий прапор.
Фанати перевернутих прапорів, часто вказують на старі фото, де синій колір є значно світлішим, все виглядає так, що стяг має жовтий колір вгорі.
Присяга членів Директорії, серпень 1919 рік, Кам’янець-Подільський
Це особливість тодішніх фотоапаратів, які використовували несенсибілізовані фотоматеріали, що були мало чутливими до спектрів кольорів вище синього. Схожі метаморфози відбуваються й зі шведським прапором на старих світлинах, хоча там із порядком кольорів все максимально зрозуміло.
На світлинах з ОІ-1924 шведський стяг виглядає як фінський
Вже на ЧС-1950 кольори шведського прапора нормалізувалися.
Ще один аргумент – геральдичний. Буцімто такий порядок кольорів на нашому штандарті не відповідає нормам геральдики, але за прапори відповідає інша наука – вексилологія. Утворення стягів ніяк не корелюється із геральдикою та гербами, тому усі схожі аргументи – це нісенітниця.
Один із найбільш дивних міфів пов’язаний із китайською художницею Мао Мао, яка жила у Києві, а на одній із зустрічей з Леонідом Кравчуком повідомила йому, що згідно китайського вчення фен-шуй, синьо-жовтий порядок кольорів веде до нещастя. Але проблема в тому, що фен-шуй немає жодного стосунку до прапорів, а якби й мав, то навіть китайський стяг створено не за фен-шуєм.
Ще одна версія, яку ви можете почути від «перевертальників» прапора полягає в тому, що стяг начебто перевертають, коли країні щось загрожує або коли починається війна. Така традиція дійсно є у Філіппін, але до нас жодного стосунку не має.
***
Підсумуємо: всі бажання «перевернути» кольори на українському прапорі – це маргінальні ідеї, які нічого корисного не дають.