В Україні заборонять продавати частину сигарет, а ціни злетять: чого чекати
В Україні з 1 липня підвищили акциз на сигарети на 9%. Це призведе до подорожчання пачки щонайменше на 1,2 грн.
При цьому, якщо складова акцизу у кінцевій ціні буде збережена, подорожчання буде навіть вагомішим.
Однак і це не всі нововведення. Міністерство охорони здоров’я розробило законопроект, який призведе до того, що частину сигарет в Україні зовсім заборонять.
OBOZREVATEL з’ясував, чого чекати від нового законопроекту і що буде з цінами після 1 липня.
Новий законопроект від Міністерства охорони здоров’я
Україна взяла на себе зобов’язання виконати Директиву ЄС, що стосується не тільки розміру акцизів, а й правил роботи тютюнового ринку. Міністерство охорони здоров’я розробило законопроект, який обмежить тютюнників. По-перше, вони мають адаптувати пачки під нові вимоги. По-друге, частину сигарет їм просто заборонять продавати.
Які сигарети заборонять:
- сигарети, в яких більш ніж 1 мг нікотину, 10 мл смоли;
- жувальний тютюн;
- сигарети, де на пачках немає попередження про шкоду;
- тютюн для самокруток із “характерним запахом”;
- сигарети з добавками (вітамінами або чимось, що нібито зменшує ризик для здоров’я або створює помилкове враження про дію тютюну);
- тютюнових виробів із використанням на їхній упаковці або на самих тютюнових виробах будь-яких елементів або ознак (тексти, символи, назви, торговельні марки, образні чи інші ознаки).
Щороку у світі від вживання тютюну, за оцінками ВООЗ, гине близько 7 млн осіб. Глобальне опитування про вживання тютюну в Україні (GATS) засвідчило, що наразі 22,8% дорослого населення курять сигарети (39,7% серед чоловіків і 8,8% серед жінок).
“З огляду на значні обсяги транскордонної торгівлі тютюновими виробами та відмінності національного законодавства, для врегулювання цього питання в Україні треба ввести загальноєвропейські правила, що забезпечують захист всіх споживачів однаково незалежно від місця проживання”, — йдеться у пояснювальній записці до документа.
У відомстві вважають, що якщо ухвалити документ, то кількість курців можна буде скоротити до 15% у 2025 році.
Ціни виростуть вже у липні
Близько 100 грн за пачку — стільки платитимуть курці за шкідливу звичку вже за кілька років. Верховна Рада ухвалила рішення щороку підвищувати акцизи на 20%, але в цьому році трапилося додаткове зростання — з 1 липня акциз зріс іще на рівень інфляції (9%).
Якщо раніше з 1000 сигарет потрібно було заплатити акциз у розмірі 693,5 грн (13,8 грн з кожної пачки), то з 1 липня — вже 756 грн, або 15,12 грн за пачку. Тобто подорожчання з липня складе мінімум 1,32 грн за кожну пачку.
У більшості країн ЄС пачка коштує близько 5 євро. Українці ж досі можуть купувати сигарети за 1,2-1,5 євро. Верховна Рада взяла на себе зобов’язання з часом (до 2024-го) зрівняти ціни.
Дивіться відео за темою:
В результаті щороку акциз підвищують на 20%. А в цьому році його додатково піднімуть ще й на рівень торішньої інфляції (9%). Щоб зрозуміти, як це відіб’ється на ціні, треба спершу з’ясувати, скільки курці віддають на акциз.
Для прикладу, в кінці минулого року за кожні 1000 сигарет постачальники мали віддати 577,98 грн акцизу. Це приблизно 11,5 грн за кожну пачку. Далеко не всі виробники дотримуються цієї норми, проте у середньому частка акцизу має складати близько 60% від загальної вартості пачки. Більше того, у Мінфіні навіть планують зобов’язати ринок чітко дотримуватися зазначених пропорції.
Отже, в минулому році, з огляду на зазначену залежність, мінімальна ціна на пачку сигарет мала складати 19,1 грн. Таким чином, мінімальна ціна з 1 липня має складати 25,2 грн. Щоправда, варто враховувати, що поки чіткої вимоги до частки акцизу в загальній вартості немає. Тому в Україні можна знайти сигарети і дешевші за 20 грн. Наприклад, найдешевшу пачку “Києва” можна купити 19,9 грн.