В Україні злетіли ціни на продукти харчування: що вже подорожчало і чому доведеться платити ще більше
Покупки продуктів дедалі частіше є стресом – цінники міняються мало не щодня. У вересні товари першої необхідності подорожчали на 11% порівняно з аналогічним місяцем минулого року, констатує Державна служба статистики.
Це багато. Наприклад, у вересні 2020 року продукти харчування подорожчали лише на 3,1% порівняно з таким самим місяцем 2019-го. Головні причини постійного подорожчання товарів – зростання цін на світових ринках і підвищення вартості електроенергії.
Детальніше розповідає OBOZREVATEL.
Як подорожчали продукти?
Деякі продукти харчування стають менш доступними для споживачів, свідчать дані Державної служби статистики.
- Середня вартість яловичини становила в серпні 165 грн за кг, що на 12% більше порівняно з груднем минулого року. Звіту за вересень ще немає, але ціни, як кажуть виробники, ще вищі.
- Куряче філе обійдеться в 111 грн, тоді як у грудні було 91,71 грн за кг.
- Соняшникова олія обходиться на третину дорожче – 64 грн за 1 л, але і за такою ціною її ще треба знайти.
- Варена ковбаса коштує 113 грн, хоча ще в грудні 2020 року за неї просили 103 грн за кг.
Овочі, які входять у “борщовий набір” – картопля, морква, буряк, цибуля дорожчали навіть влітку.
- Ще в грудні морква продавалася по 6 грн за кг, а в серпні, коли назрів новий урожай, по 10,3 грн за кг.
- На ріпчасту цибулю за цей же період зросла ціна з 5 до 10 грн за кг.
- За сало доведеться заплатити вже 82 грн, тоді як у грудні його ціна була 78,9 грн за кг. Але на багатьох ринках і ярмарках знайти хорошого рівня продукт дешевше ніж 100 грн за кг досить складно.
- На 60% підскочила ціна на курячі яйця – десяток обходиться вже майже в 40 грн.
Директор із закупівлі великої мережі супермаркетів, який попросив не називати його імені, розповів, що вони практично щодня отримують від постачальників повідомлення про майбутнє зростання цін.
“Це стосується абсолютно всіх товарів – від м’яса і овочів і до алкогольних напоїв. У нас на розгляд є два тижні, а потім ми змушені змінювати цінники на прилавках магазинів”, – говорить він.
На гарячу лінію також стали надходити скарги від покупців. Мовляв, вчора купували молоко чи сир за однією ціною, а сьогодні вони на 2-3 грн дорожчі. “А що ми можемо зробити? Виробники відмовляються продавати продукцію собі в збиток, тому ми і змушені встановлювати нові ціни”, – говорить співрозмовник OBOZREVATEL.
Чому зростають ціни?
Є кілька причин, за якими дорожчають продукти харчування. Попит на них зростає в інших країнах світу, збільшується експорт, ціни ростуть і аграрії продають свою продукцію за такою самою вартістю, як і за кордон, зазначив у коментарі OBOZREVATEL директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин
Нестача продуктів харчування в світі спостерігається в тому числі через пандемію коронавірусу – підприємства зупинялися через спалахи захворюваності в тому чи іншому регіоні, спостерігалися і складнощі з доставкою продукції.
Ще одна причина – зростання тарифів на електроенергію та газ, вартість якого перевищила $1 тис. за куб м. “Витрати на виробництво, переробку і зберігання продукції зростають”, – зазначив експерт. Зрозуміло, в цій ситуації підприємствам нічого не залишається, як підвищувати ціни.
На тлі всього цього спостерігається ще й скорочення виробництва, додав ексміністр економіки Володимир Лановий. Наприклад, м’яса птиці, за даними Державної служби статистики, в минулому році було вироблено на 8-10% менше порівняно з попереднім роком. Скорочується поголів’я великої рогатої худоби і курей-несучок, що призводить до падіння виробництва яєць. А дефіцит продукту, як відомо, загрожує підвищенням цін.
Що в підсумку?
В Україні ціни на товари першої необхідності ростуть швидше, ніж доходи громадян. Багато споживачів змушені частково витрачати свої накопичення. Як ідеться в звіті Державної служби статистики, доходи населення в другому кварталі склали 1,07 трлн грн, а витрати – 1,166 трлн грн. Заощадження українців скоротилися на 86,5 млрд грн.
Ціни на продукти харчування та послуги ростимуть і далі, а українці будуть змушені заощаджувати – відмовлятися від дорогих імпортних товарів на користь дешевших, виготовлених у країні.