Величезні штрафи і листи з вибаченнями воєнкому: як у Криму незаконно примушують до служби в армії РФ
В окупованому Криму незаконна влада примушує молодих жителів півострова служити в російській армії. Незгодних, яких вдалося відловити, карають величезними штрафами та навіть умовними термінами. А деяким ще й доводиться писати покаянні листи до місцевих ЗМІ.
Детальніше про це читайте в матеріалі OBOZREVATEL.
Виїжджають на роботу і навчання
У Криму незаконна влада продовжує полювання на призовників. Тому багато батьків ще до повноліття своїх синів намагаються вивезти їх або на материкову частину України, або в інші країни. Таким чином вони намагаються заховати їх від служби в окупаційних військах.
Так житель Севастополя Олег уже кілька років переховується в Херсонській області від призову в Криму. Хлопець розповідає, що йому вже двічі приходили повістки, а на третій раз пообіцяли, що справу передадуть до суду.
“Коли співробітник військкомату погрожував, що проти мене відкриють справу за те, що я ухиляюся від служби, я відразу ж зібрав речі та поїхав із Криму. У мене є український паспорт, але і на материковій частині я не можу вільно влаштуватися на роботу. Мені теж треба ставати на облік і приносити документ з військкомату. Тому я працюю неофіційно. Влітку на сільськогосподарських роботах, взимку – де вийде. Але служити в російській армії я точно не хочу. Боюся їхати додому, мене можуть затримати прикордонники. Уже три роки не бачив рідних. Сподіваюся, що, коли виповниться 27 років, я повернуся, може, штраф доведеться заплатити”, – міркує Олег.
“Мої батьки молодшого брата відразу після школи відвезли до Києва, до родичів. Він вступив до ПТУ, а потім став їздити на заробітки в Європу. Звичайно, були труднощі з отриманням українського паспорта, оформленням безвізу, але вони все це подолали. До Криму брат уже довго не повернеться, бо його можуть просто затримати на кордоні, батьки бояться цього”, – розповідає мешканка Сімферополя, яка не називає свого імені.
А Сергій із Ялти вже другий рік навчається в київському виші. “Ми з батьками так вирішили, що я буду вступати в український виш і поїду з Криму, щоб не забрали в армію. Навесні мені вже там надсилали повістку, хоча на жодному обліку я там не перебуваю, в мене навіть український паспорт. Але їм все одно. Тому я в рідне місто довго ще не поїду. Шкода, звичайно, я сумую за домом, за бабусею з дідусем, вони літні, їм важко кудись далеко їхати. Сподіваюся, що вони дочекаються мене, рано чи пізно ми з ними побачимося”, – ділиться хлопець.
Змушували писати покаянні листи
Щоправда, не всі кримчани можуть собі дозволити покинути рідний дім на півострові. Вони змушені ховатися від російських військкомів, переїжджати з міста в місто, переховуватися в родичів і друзів, аби не потрапити під призов.
Як розповів нам аналітик Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов, починаючи з 2015 року в російську армію відправили 31 тисячу молодих жителів півострова.
“За нашою інформацією, відкрито 258 кримінальних справ за ст. 328 КК РФ – ухилення від проходження військової служби. За 232 з них вирок уже винесено. Як правило, це штраф у розмірі від 5 до 80 рублів. Ще 26 справ перебувають на розгляді”, – каже Сєдов.
За двома справами підсудні засуджені до примусових робіт, а ще одного призовника покарали умовним терміном.
За словами Сєдова, зараз суди російської влади придумали хитрий хід. Якщо кримчанин не хоче служити в окупаційній армії та отримує вирок з покаранням у вигляді штрафу, то в будь-якому разі протягом року, поки судимість не буде погашена, він в армію йти не може.
“Тому тепер у більшості випадків справу закривають без вироку, а підсудного мало не з залу суду відправляють в армію. У 2017 році були випадки, коли призовників зобов’язували написати вибачення військкому. У ньому молода людина повинна була написати, що обов’язково пройде військову службу. Все це публікувалося в місцевих ЗМІ”, – розповідає Сєдов.
Дідівщина й служба в Сирії
Всупереч запевненням кримських “воєнкомів” у тому, що жителі півострова з радістю йдуть у російську армію, ситуація далеко не така райдужна. Військові заявляють, що від служби ухилилися 15 осіб, а правозахисники знаходять 80 судових вироків суду щодо ухильників.
Кримчани активно придумують способи, щоб уберегти своїх синів від незаконного призову. Причин тут декілька. “Далеко не всі на півострові хочуть, щоб їхні діти перебували в окупаційних військах. До того ж в російській армії все ще існує дідівщина, нестатутні відносини, навіть тортури”, – каже Сєдов.
Крім цього, попри запевнення окупантів, кримчани з 2017 року служать не на рідній землі, а в РФ. За підрахунками Сєдова, з 3-3,2 тисячі призовників 80% відправляють до Росії. До того ж хлопців, які служили в морському флоті, використовували для війни в Сирії. Хоч їхній корабель був приписаний, наприклад, до порту Севастополя, насправді він перебував в Алеппо.
Звичайно, частина кримчан просто не отримує російський паспорт. У такому разі ніхто не може їх призвати.
“Але тоді в них виникають проблеми у звичайному житті. Їх не беруть на роботу в Криму. Їх можуть зупинити на вулиці та перевірити документи, в такому випадку у них будуть проблеми”, – каже Сєдов.
Ще один спосіб уникнути призову в російську армію – платити штрафи та не йти на службу. Є й ті, хто по два рази потрапляє під суд за ухилення, платить штрафи, а потім знову не йде на службу.
Або ж не ставати на облік у військкомат. У такому разі проти кримчанина можуть відкрити тільки адміністративну справу й оштрафувати. Але штраф буде не дуже великим