Великий піст-2018: календар харчування по днях і рецепти страв

Великий піст-2018: календар харчування по днях і рецепти страв

Під час посту церковний статут забороняє будь-які продукти тваринного походження

Основна їжа у Великий пост, який в 2018 році пройде з 19 лютого по 7 квітня – овочі, фрукти і каші. Нічого м’ясного і молочного. Наголос робиться на моркві, цибулі, капусті, буряку, бобових, яблуках, апельсинах, сухофруктах, горіхах, гречці, рису, пшоні, вівсянці і картоплі. На перший погляд здається, що продуктів замало. Але насправді з цього можна приготувати найрізноманітніші страви. І перші наші помічники – пароварка або звичайнісінька каструля. Чим менше теплової обробки, тим краще – більше корисних речовин збережеться в готовій страві.

Календар харчування під час Великого посту



crop-hands-holding-coffee-and-muesli_23-2147758210

Фото: Freepik



Головні правила Великого посту: не дозволяється вживати м’ясо і будь-які м’ясопродукти, доведеться відмовитися від птиці, яєць, молока і молочних продуктів – тобто вершкового масла, сметани, сиру, кефіру, сиру, йогуртів та іншого. Не можна вживати і страви, куди ці продукти входять в якості компонентів, – наприклад, майонез, в складі якого є яєчний жовток.

По суботах і неділях можна олію, вино і їсти двічі на день. У святкові дні, які збігаються з постом, піст стає менш суворим: в Лазареву суботу можна ікру, а на Благовіщення, у Вербну неділю – рибу.

Перші чотири дні Великого посту, а також вся Страсна Седмиця (останній тиждень) – найсуворіші дні посту. У Велику П’ятницю – їсти нічого не можна. У Чистий понеділок прийнято повне утримання від їжі. У п’ятницю першого тижня можна їсти тільки – варену пшеницю, підсолоджену медом або цукром.

В інший час Посту: понеділок, середа, п’ятниця – сухоїдіння (вода, хліб, фрукти, овочі, компоти);

вівторок, четвер – гаряча їжа без олії;



субота, неділя – їжа з рослиннпю олією.

До речі, щодо рослинної олії: в дні сухоїдіння її з успіхом може замінити сік лимона, квашеної капусти, ложка оцту або яблучний, томатний соки.



Пісні салати

fresh-salad-of-tomatoes-cucumbers-peppers-arugula-and-red-onion_2829-583

Фото: Freepik

Солоні огірки і картопля

Порізати солоні огірки, додати до них варену картоплю, ріпчасту цибулю, кріп і петрушку. Заправити олією або лимонним соком.

Квашена капуста з яблуком і виноградом

До свіжої або квашеної капусти додаємо подрібнене яблуко, розрізані навпіл виноградини і кілька гілочок селери.

Ананас з рисом

Консервований ананас порізати, змішати з відвареним рисом, ріпчастою цибулею. Додати зелень і сіль. Ласуни можуть обмежитися тільки ананасами з рисом, заправленими соком ананасів.

Редька з журавлиною

Зелену редьку дрібно порізати, побризкати лимоном, посолити і додати журавлину.

Салат з брусниці

Стакан брусниці розім’яти, додати терті моркву і половину ріпи. Посипати 1 ст. л. цукрового піску, почекати поки цукор розтане.

Пісні супи

carrot-soup_1339-4700

Фото: Freepik

Суп з локшиною

Варимо порізані цибулю, моркву (чим більше тим краще). Також за бажанням можна додати печериці. Локшину додаємо в кінці. У тарілки кладемо зелень. Суп краще з’їсти відразу, поки локшина не розкисла.

Суп з гречаної крупи

У киплячу воду опустити підготовлену нарізану картоплю (4 бульби), через 10 хвилин додати промиту гречану крупу (1 склянка), морква, натерту на крупній тертці, цибулю, сушену або свіжу зелень і коріння, сіль. Варити ще 20 хвилин.

Суп з гарбузом

Розварити картоплю, додати стільки ж гарбуза, цибулі і варити ще близько 15 хвилин. В кінці додати зелень.

Гороховий суп

1 стакан гороху замочити в холодній воді на 2-3 години. Після цього довести воду з горохом до кипіння. У киплячий горох покласти нарізану кубиками картоплю (3-4 бульби), потерти на крупній тертці пару морквин, дрібно порізати цибулину і додати в суп. В кінці варіння посолити, покласти сушену або свіжу зелень, лавровий лист.

Борщ буряковий з перловою крупою

У киплячу воду опустити нарізані кубиками пару картоплин, нашатковану капусту, перлову крупу (3 ст. ложки). Варити 25 хвилин. Буряк і моркву (по 1 шт.) нарізати тонкими брусочками і підсмажити на олії, додати дрібно нарізану цибулю і томатний соус. В борщ кинути лавровий лист, коріння, зелень, посолити, поперчити. Опустити в борщ пасеровані компоненти і варити ще 15 хвилин, додавши зелений горошок. Коли борщ буде готовий, ввести товчений часник, відразу накрити кришкою і зняти з вогню. Дати настоятися 30 хвилин.

Другі пісні страви

vegetarian-vegetable-pasta-fusilli-with-zucchini-mushrooms-and-capers-in-white-bowl-on-wooden-table_2829-432

Локшина з маслинами

Будь-які макаронні вироби відварити, промити водою, додати туди сік від маслин, нарізати самі маслини, томат або кетчуп, базилік (сушений або свіжий). Коли можна, добре туди додати рослинну олію. Підігріти на сковороді або в духовці.

Фаршировані перці

Підготувати 1 кг перців до фарширування (тобто видалити плодоніжки і почистити через них насіння плоду). Фарш для начинки готуємо з моркви (2-3 шт.), капусти (300 гр.), 1 кореня селери, цибулі. Начинку потушити і посолити. Фаршируємо перці, викладаємо їх на деко або в інший неглибокий посуд, залити томатним соусом, заправити часником, зеленню, мускатним горіхом. Тушити до готовності.

Тушкована капуста

Тушити до пом’якшення 1 кг капусти, додати червоний мелений перець, 2 картоплі і тушкувати до готовності. Влити 200г томатного соку. В кінці додати кріп. Можна тушкувати з болгарським перцем.

Тушкована картопля

Відварити до напівготовності кілька картоплин, пару морквин і один корінь селери. Додати цибулю, 300-400 грам грибів (свіжих або сушених відварених) і тушкувати до готовності. В кінці додати 1 банку консервованого горошку.

Гарбуз з рисом

Відварити рис, окремо запекти або відварити м’якоть гарбуза. Змішати в одній страві. Посолити, посипати зеленню і волоськими горіхами.

 

Залиште свій коментар