Які будуть наслідки подорожчання алкоголю: оцінка експертів
Міністерство економічного розвитку і торгівлі запланувало у середньому на 13% підвищити оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкоголь. Через подорожчання компонентів виробництва – спирту, тари та комплектуючих.
“Якщо мінімальні ціни на алкоголь зростуть, це однозначно вплине на подорожчання напоїв у магазинах. Питання в тому, з чим пов’язаний перегляд мінімальних цін. У міністерстві кажуть, що відбулось зростання собівартості виробників із вересня минулого року. Тоді востаннє підвищили акцизи і мінімальні ціни на алкоголь. Звісно інфляція в Україні за цей період склала більше 13%”, – розповів Gazeta.uaдиректор асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.
За його словами, мінімальні ціни потрібно переглядати разом із акцизами. Бажано робити це з 1 січня 2019 року. Така практика ЄС. Щоб не змінювати вартість товарів по декілька разів на рік.
Зростання вартості алкоголю сприятиме зменшенню контрабанди.
“Контрабанда процвітатиме доти, доки ціни на акцизні товари в Україні будуть нижчими, ніж в Європі. Її можна знищити за допомогою ринкових цін. Щоправда тоді з’являється інша проблема – вироблення контрафактного товару. Тобто неякісного алкоголю чи цигарок. Тому підвищувати ціни на акцизну продукцію потрібно розумно. Щоб не було перекосів”, – каже фінансовий експерт Олексій Кущ.
Він додав, що акцизні товари дорожчатимуть приблизно один-два роки.
“Держава намагається повернути до бюджету те, що було втрачено за 4 роки девальвації гривні. Якщо перерахувати акцизні надходження в долари за курсом валют 2013-го і зараз, Україна суттєво відстає від Європи”, – підсумував Кущ.