З переказів на картку потрібно платити податки: чому і кого це стосується, відповіді на головні питання

З переказів на картку потрібно платити податки: чому і кого це стосується, відповіді на головні питання

Навіть з 1 гривні потрібно платити податок

Українці, які отримують на власні банківські картки перекази коштів, мають сплачувати податки з таких надходжень. І стосується це всіх переказів, окрім зарплат, стипендій та виплат від держави (пенсії, соціальна допомога, ВПО тощо).

Річ у тім, що, як зазначили “Телеграфу” на гарячій лінії податкової, навіть 1 гривня, яка заходить на рахунок українця від сторонньої фізичної особи, вважається доходом. Тобто навіть перекази грошей від дружини/чоловіка, друга, сестер чи братів мають бути зафіксовані у річній податковій декларації про майно та доходи та бути оподатковані, відповідно до законодавства.



“Фізична особа, яка протягом календарного року отримує дохід за надання послуг від іншої фізичної особи зобовʼязана включити суму таких доходів до загального річного оподаткування доходів та подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року, а також нарахувати та сплатити до бюджету податок з таких доходів за ставкою 18% ПДФО і 5% військовий збір (за 2024 рік сума військового збору становить 1,5% — ред.)”, — пояснили “Телеграфу” у податковій.

Далі “Телеграф” навів відповіді на найпоширеніші питання з цієї теми.



Які винятки в оподаткуванні переказів в межах сімʼї чи друзів

Законодавство України передбачає звільнення від оподаткування грошових переказів на картку від родичів 1 ступеня споріднення (дружина, чоловік, батьки, діти) лише, якщо це є подарунком чи спадщиною.

Схема родичів 1 ступеня споріднення за Податковим Кодексом

Відповідне має бути зафіксоване у грошових надходженнях, тому деякі бухгалтери радять вказувати у призначені платежу, що переказ є подарунком. Ба більше, також рекомендується мати письмове підтвердження характеру переказу — це може бути договір дарування або інший документ, який засвідчує, що кошти передаються як подарунок.

Інші види надходжень мають оподатковуватись.

А от у випадку з друзями, знайомими чи колегами — будь-ким, хто не має з вами 1 ступеня спорідненості — надходження можуть вважатись доходом і мають бути оподатковані.

Яку суму податку треба платити

Податковий кодекс передбачає, що фізичні особи (не плутайте з фізичними особами підприємцями — ФОП) мають сплачувати у бюджет з власних доходів два податки:



  • ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) — 18%
  • Військовий збір — 5 %.

Проте, якщо податок сплачується з доходів за 2024 рік, то військовий збір становить 1,5 %. Адже лише у грудні 2024 році набув чинності закон про збільшення військового збору для фізичних осіб до 5%.

За Податковим Кодексом, доходом вважається будь-яке надходження, яке збільшує фінансову спроможність особи, незалежно від того, чи було воно одноразовим, чи регулярним.



Куди сплачувати і як

Фізичні особи, яку отримали доходи, що не були оподатковані через податкових агентів (роботодавець, компанії, які розраховуються за послуги чи роботи, а також фінансові установи) мають спочатку подати річну декларацію про майновий стан і доходи. Це можна зробити через Електронний кабінет платника податків.

Після подання декларації фізичній особі нараховуються податки, які необхідно сплатити, а також надсилають реквізити для здійснення переказу.

Сплатити податки можна двома способами:

  • Через банки та онлайн-платежі — податкові органи надають реквізити банківських рахунків, на які необхідно перерахувати суму податку.

Водночас є система електронних платежів, яка передбачає здійснення плату через інтернет-банкінг або спеціалізовані сервіси державної електронної платформи (наприклад, портал “Дія” або офіційний сайт ДФС).

  • У касах податкових органів або державних установ — у деяких випадках може допускатись сплата у відділеннях банку або фінансових установах, що співпрацюють з Державною казною.

Куди сплачувати податки

  • Державна казна — у Державний бюджет України через органи Державної фіскальної служби або через спеціалізовані відділення податкових органів.
  • Місцеві податкові органи. У цьому випадку йдеться про регіональний або місцевий податковий орган, куди надходять внески, після чого кошти потрапляють у державний бюджет.

Після сплати податку необхідно зберегти чек або квитанцію. Коли податок буде зараховано, відповідне буде відображено у податковому кабінеті, де також можна відстежувати стан оплати.

Коли подавати декларацію та платити податки

Декларацію потрібно подавати до 1 травня наступного року за звітним. Наприклад, за доходи 2024 року — до 30 квітня 2025 року. А сплатити податки потрібно до 1 серпня того ж року (тобто після подання декларації). Для 2024 року — до 31 липня 2025 року.

Якщо ви подаєте уточнюючу (ретроактивну) декларацію за минулі роки:

Сплатити податок потрібно протягом 10 календарних днів

  • після подання уточнюючої декларації.

До основної суми буде нараховано:

  • 3% штраф, якщо платите добровільно,
  • та пеню — за кожен день прострочки.

Чи потрібно платити податок з зарплати, пенсії чи стипендії

При офіційному працевлаштуванні роботодавець бере на себе зобовʼязання за сплату податків із заробітної плати працівника.

Пенсія є виплатою, яка звільняється від оподаткування. Також у цей перелік входять соціальні виплати, виплати по безробіттю та компенсаційні виплати.

Стипендія також не підлягає оподаткуванню, адже, відповідно до Податкового Кодексу по суті є соціальною допомогою або виплатою на підтримку освіти. Але це стосується лише стипендій від державних чи навчальних установ для підтримки студентів та аспірантів.

Чи потрібно платити податок з кешбеку чи відсотків з депозиту

Клієнти “Монобанку”, які користуються послугою кешбеку, можуть звернути увагу, що при виводі коштів з нього на особисту картку стягується податок 23%. У ці 23% закладено ПДФО 18% та військовий збір 5%.

Скриншот виведення кешбеку у Monobank

Ще торік стягувалось 19,5 % податків з виведення кешбеку, адже військовий збір становив 1,5%, а не 5%.

Нарахування податку з цього кешбеку відбувається, тому що ці кошти також вважаються доходом і підлягають оподаткуванню.

Щодо національного кешбеку, він не має класифікуватись як дохід, адже є за своєю сутністю є поверненням частини коштів, які ви вже витратили. Податковий кодекс України фіксує, що повернення коштів, які є компенсацією витрат або лояльностей, що вже оподатковані при первинному надходженні (наприклад, податок, який закладено у вартість продуктів чи товарів), не підлягає повторному оподаткуванню.

А от відсотки з депозиту вважаються доходом і мають оподатковуватись, проте це за фізичних осіб вже робить банк. Під час виведення цієї суми на картку податки вираховуються автоматично.

Що буде з тими, хто не декларує власні доходи та не сплачує податки

Законодавство передбачає відповідальність за не своєчасну сплату податків та подання декларацій, і у таких випадках податкові органи можуть накладати штрафи (3% від суми у разі добровільної сплати, або еквівалент заборгованій сумі), а також нараховувати пеню за кожен день прострочення.

Проте, якщо органи податкового контролю виявлять подібні правопорушення, то це може стати причиною для більше детальної перевірки вашої фінансової діяльності.

Систематичне ухилення від податків чи несплата великих сум може стати причиною для відкриття кримінального провадження.

Також на фізичних осіб можуть бути накладені обмеження щодо відкриття бізнесу, отримання кредитів, розстрочок, а також може вестись посилений контроль за транзакціями.

Що робити, якщо раніше не сплачували податки з доходів, а тепер хочете це зробити

У такому випадку необхідно ретельно проаналізувати власні доходи та підготувати декларації за попередні періоди, або внести виправлення у вже надіслані (якщо, наприклад, була вказана не вся сума доходів). У деяких випадках декларації можна подати ретроактивно, тобто за минулі періоди. Це можна зробити як у Єдиному кабінеті платника податків, так і особисто в податковій.

Також необхідно сповістити місцеві податкові органи про бажання добровільно декларувати попередні доходи та сплатити належні податки. Водночас потрібно надати обґрунтування, чому цього не було зроблено своєчасно, а також назвати причину бажання виправити ситуацію зараз. Це може мати позитивний вплив на застосування м’яких санкцій за умови добровільного виявлення порушення.

Рекомендується також звернутись доподаткового консультанта, адже у деяких випадках закон може передбачати пільгові умови чи амністію для тих, хто добровільно виправляє неточності.

Залиште свій коментар