Зеленський скликає учасників Будапештського меморандуму, а США готують удар по Кремлю – найголовніше з Мюнхенської конференції
На тлі ескалації війни на Донбасі в Німеччині розпочалася Мюнхенська конференція з безпеки, яку Росія вперше за 25 років повністю проігнорувала. Виступив із емоційною промовою й український лідер Володимир Зеленський – політик наголосив, що Донбас став “фактичним розмежуванням між миром та війною”.
Європу накрила хвиля солідарності з Україною
І так уже було рівно сім років тому. Тоді ексканцлерка Німеччини Ангела Меркель розпочала свій виступ на Мюнхенській конференції з безпеки зі слів про Україну. У той період війна на Донбасі досягла критичної позначки, а лідери ФРН та Франції намагалися знайти точки дотику між Москвою та Києвом перед самітом у Мінську, де була підписана перша угода щодо припинення вогню.
Минуло сім років, і на Донбасі знову велике загострення. Перший пункт Мінських угод про режим тиші Росія так і не виконала, натомість сприйняття конфлікту на Заході суттєво змінилося. “Ми маємо справу не з українською кризою, а з російською кризою”, – наголосила міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок у перший день форуму.
Зеленський: “Україна хоче миру”
Виступ українського лідера розпочався з гучних оплесків гостей та інших учасників форуму. “Я думаю, що оплески не для мене, а для українських солдатів“, – сказав Зеленський.
У своїй промові політик наголосив, що Україна прагне миру і не хоче нової війни. “Україна хоче миру, Європа хоче миру, світ каже, що не хоче війни, а Росія, що не хоче нападати. Хтось із нас бреше”, – зазначив він.
За словами президента, він має намір зібрати переговори учасників Будапештського меморандуму (Україна, РФ, США та Великобританія) щодо забезпечення безпеки. Однак якщо ці консультації не відбудуться або за їхніми результатами не будуть ухвалені конкретні рішення щодо гарантій безпеки для України, то Київ може поставити зобов’язання країн-гарантів під сумнів.
“Я як президент вперше ініціюю проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму. Україна робить це вчетверте. Але і Україна, і я – робимо це востаннє”, – наголосив він.
Що ще сказав Зеленський:
- Архітектура світової безпеки крихка і вимагає оновлення.
- Україні кажуть, що двері НАТО відчинені, але поки що “стороннім вхід заборонений”.
- Україна повертатиме Крим та Донбас лише мирним шляхом.
- Щоб допомогти Україні, не треба постійно говорити про можливі дати вторгнення.
- “Біля кордонів України стоїть 150 тисяч російських солдатів”.
- “Ми захищатимемо нашу землю, за підтримки партнерів чи без неї”.
- Україна готова шукати ключ до врегулювання конфлікту в будь-якому форматі.
- Найближчими тижнями Зеленський ініціює саміт за участю України, Німеччини та Франції для вирішення проблем безпеки в Європі.
- “Обстріл Ростовської області – провокація. Вони стріляють самі, це такий цинізм”.
- “Україна в надійних руках. Це не тільки мої руки. У нас надійна армія… Я снідав в Україні, і вечерятиму в Україні”.
- Санкції потрібно застосувати зараз, а не після бомбардувань. “Нам не потрібні санкції, коли ми не матимемо кордонів чи економіки. Робити можна багато, можемо дати список. Головне бажання”.
- Відповідаючи на запитання про наміри президента РФ: “Я не знаю, чого хоче президент Путін, тому я запропонував зустрітися”.
Бербок: жорстке послання Кремлю
Одним із найяскравіших на Мюнхенській конференції став вступ голови Міністерства закордонних справ Німеччини Анналени Бербок, яка розпочала свою промову з опису вражень від нещодавньої поїздки на Донбас. Політикиня підкреслила свій погляд на війну – погляд на те, в яких умовах мешкають поряд з лінією фронту жінки та діти.
“Якщо жінки будуть у безпеці, всі будуть у безпеці”, – процитувала вона одну зі своїх співрозмовниць в Україні.
Говорячи про російську агресію, Бербок порушила тему можливих санкцій проти “Північного потоку-2”. Незважаючи на чутки про відмову Німеччини від обмежень, пов’язаних з газопроводом, вона відкрито наголосила, що у випадку ескалації з боку Кремля “всі опції на столі, включно з “Північним потоком-2”. Рішучість ввести жорсткі санкції була одним із сигналів Бербок Росії. Другий сигнал: Захід не хоче конфронтації, а прагне дипломатичного рішення.
Порушила дипломатка і питання надання Україні летальної зброї. За словами Бербок, Німеччина відмовляється від постачання тому, що під загрозою опиняться переговори в “нормандському форматі”. Міністерка додала, що рішення далося Берліну дуже непросто, але є вагомі причини.
“Але якщо ми ставимо під загрозу шляхом ухвалення таких кроків, що “норманський формат” більше не працюватиме, то, на мою думку, це буде дуже велика загроза безпеці для кожного громадянина в Україні… Для кожного громадянина там вирішальне значення має те, що ми повертаємося за стіл переговорів для обговорення Мінська“, – сказала вона.
Харріс: Україні – підтримка; Кремлю – санкції
Буде “швидка, сувора і згуртована” відповідь, якщо Росія повномасштабно вторгнеться в Україну, заявила віцепрезидентка США Камала Гарріс. За її словами, на Кремль чекають “значні та безпрецедентні” санкції. А це, зі свого боку, спричинить значні економічні збитки для країни-агресора.
“Ми введемо далекосяжні фінансові санкції та експортний контроль. Ми завдамо удару по російських фінансових установах і ключових галузях промисловості. І ми завдамо удару по тих, хто замішаний, і тих, хто допомагає і підбурює до цього неспровокованого вторгнення”, – сказала політикиня.
Росія здійснює агресивні дії “за точним сценарієм”, констатувала Гарріс. Його частиною є створення штучного приводу для вторгнення, а також брехня, дезінформація та пропаганда.
Гарріс додала, що Вашингтон залишається відкритим до діалогу. Але якщо дипломатія зайде в глухий кут, Штати також готові до жорстких відповідей. “Ми поклали на стіл конкретні пропозиції. Ми залучали РФ через НАТО, ООН, у двосторонньому форматі – взяти участь у діалозі. Але в РФ продовжують заявляти, що вони готові до переговорів. Хоча їхні дії не відповідають тому, що вони кажуть”, – сказала віцепрезидентка.
Фон дер Ляєн: Загрози Москви можуть повністю перекроїти світопорядок
Військова ескалації Росії може повністю перекроїти систему світопорядку, що склалася, вважає голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. “Не вірячи своїм очам, світ спостерігає за найбільшим із найтемніших часів холодної війни нарощуванням військ на європейській землі, тому що події цих днів можуть змінити весь міжнародний порядок“, – заявила політикиня.
Євросоюз готовий відреагувати на агресію Росії та підготував на цей випадок “потужний” пакет санкцій проти Москви. Владі РФ слід зважати на значне обмеження економічного розвитку країни в умовах військового конфлікту з Україною, зазначила Урсула фон дер Ляєн і вказала також на дуже злагоджену позицію з Вашингтоном щодо цієї проблеми.
Крім того, вона додала, що ЄС не може більше покладатися на Росію як на постачальника енергоносіїв. Політикиня звинуватила російські компанії у навмисному скороченні поставок газу та зменшенні запасів у європейських газосховищах, пов’язаному зі зростанням цін та попиту на газ.
Китай відвернувся від Путіна та підтримав Україну
Примітно, що навіть Китай – найближчий партнер Росії – виступив на боці України та підтримав суверенітет та територіальну цілісність країни.
“Суверенітет, незалежність та територіальна цілісність кожної країни мають бути захищені, тому що це основна норма міжнародних відносин. Україна – не виняток. У документі, який китайський уряд випустив минулого тижня, повторюється, що ми підтримуємо суверенітет та територіальну цілісність усіх країн. Якщо хтось хоче поставити під сумнів таку позицію Китаю, це означатиме роздмухування ситуації та спотворення позиції Китаю”, – сказав міністр закордонних справ КНР Ван І.
Джонсон: “У Росії плакатимуть за вбитими”
Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон під час свого виступу заявив, що “багато російських матерів плакатиме за своїми синами у разі нової агресії РФ проти України”.
“Я закликатиму до єдності перед потенційною російською агресією в Україні. Ця єдність абсолютно необхідна, якщо ми збираємося стримати акт агресії Володимира Путіна, який, на мою думку, стане абсолютно катастрофічним”, – сказав він.
Політик також наголосив, що в разі нової війни санкції проти Кремля будуть дуже серйозними, а Росія втратить усе. “Ми не можемо дозволити, щоб Росія шантажувала країни Європи”, – наголосив він.
“Нам потрібно підготуватися, щоб пропаганда РФ виявилася неуспішною. Буде багато брехні на адресу України. Ми готуватимемося до часів затяжної кризи, коли Росія тиснутиме”, – заявив Джонсон.