Путін лякав Європу ядерною війною, а Макрон дав відсіч і підтримав Зеленського: як пройшли “історичні” переговори

Путін лякав Європу ядерною війною, а Макрон дав відсіч і підтримав Зеленського: як пройшли “історичні” переговори

У Москві в понеділок, 7 лютого, відбулася офіційна зустріч президентів Франції Еммануеля Макрона та Росії Володимира Путіна. Політичні лідери, зокрема, торкнулися теми України.

Переговори у Кремлі тривали майже шість годин, лідери зверталися один до одного на “ти”. Головне про зустріч президентів Росії та Франції:  • країни мають різні погляди, особливо на відносини з НАТО, але є точки дотику.
  • Франція відкрито заявляє Путіну, що він порушив територіальну цілісність України. Відмовки президента РФ на Європу не вплинули.
  • Макрон проти того, щоб порушувати фундаментальні принципи безпеки у Європі.
  • Путін перевів усі стрілки на владу України. У дусі пропаганди знову згадав про “дискримінацію російськомовних” та “захист” кримчан у 2014 році.
  • Обидва лідери заявили, що Мінські угоди – єдиний шлях до миру на Донбасі.
Путін та Макрон

Про різні погляди Москви та Парижа

За словами Макрона Франція та Росія мають точку дотику, проте погляди у лідерів країн різні.

“Ми продовжуватимемо переговори, щоб побудувати гарантії миру та безпеки. Росія давно просить такі гарантії, ці прохання відповідають проханням ЄС. Я впевнений, що відповідь може бути лише колективною”, – зазначив Макрон.
Він вказав Путіну, що це Росія порушила територіальну цілісність України. У відповідь на це глава Кремля сказав, що це нібито не так, і жодних операцій РФ у Криму не проводила”. Також він звинуватив захід у підтримці “державного перевороту в Україні”.

Еммануель Макрон

“Навіщо західні країни підтримали державний переворот в Україні. З кров’ю, силою, озброєним шляхом. Ми змушені були захищати людей у Криму. Навіщо ви поставили нас у таке становище? Самі нічого не виконують, а самі вимагають виконання. Нам така гра не подобається” – сказав Путін.

Також Макрон зазначив, що головною темою переговорів було “забезпечити безпеку на нашому континенті”. Він назвав позицію Путіна “сильною”, але такою, що не співпадає з позицією Європи. Політика відкритих дверей НАТО – є екзистенційним питанням для деяких країн і потрібно по-новому будувати стабільність у регіоні. Але, за його словами, не можна переглянути фундаментальні засади.

Надійна деескалація вимагає просування з фундаментальних питань, зазначив Макрон. “Ми повинні показати волю побудувати новий порядок безпеки та стабільності в Європі, як дві суверенні держави”, – зазначив політик.

Про “притиск російськомовних” в Україні та “захист кримчан”Путін повторив відомі пропагандистські висловлювання про те, що в Україні нібито закривають “неугодні” ЗМІ, йдуть гоніння на політичних опонентів, а також заявив про “дискримінацію російськомовних громадян”.

Він заявив, що Росія “захищала мешканців Криму у 2014 році”. Глава Кремля також заявив, що НАТО окреслив в офіційному документі РФ противником. “Нас намагаються повчити, де нам розміщувати військові сили, а пересування наших військ нашою територією представляють як небезпеку вторгнення в Україну. Накачують Україну сучасними видами озброєння”, – сказав Путін, звинувативши владу Києва в “демонтажі Мінських домовленостей”.Володимир Путін

“Я звернув увагу на небажання київської влади виконувати Мінські домовленості. Усім очевидно, що влада Києва взяла курс на “демонтаж Мінських угод”. Досі в Україні не закріплено формулу Штайнмайєра, а ми пішли на поступки”, – сказав він.

Про конфлікт на Донбасі

Глава Франції вказав на необхідність виконувати Мінські домовленості та врегулювати конфлікт на Донбасі, а також привітав президента України Володимира Зеленського за відкликання законопроєкту про перехідний статус Донбасу.

“Хочу привітати зусилля Володимира Зеленського, який взяв на себе зобов’язання щодо пунктів, які допоможуть виконати “Мінськ”. Зеленський відкликав законопроєкт, який не відповідав “Мінську”, – сказав він.

Вирішення українського питання, як сказав Макрон, “виключно політичне”, а Зеленський поводиться холоднокровно, і це треба вітати.

“Зеленський – президент країни, на кордоні якої 125 тисяч російських військових. Звичайно, він нервує. Але він поводиться холоднокровно, це треба вітати. Коли підписали “Мінськ”, не було цієї ситуації. Вирішення українського питання тільки політичне”, – сказав він.

Макрон і Путін на пресконференції

Перед початком офіційної частини зустрічі Макрон сказав, що Москва та Париж повинні знайти спільну відповідь, “яка дозволить уникнути війни”. Він зазначив, що сподівається на вироблення спільного рішення і для Москви, і для Європи.

“Я думаю, що сьогоднішня розмова може почати той шлях, яким ми повинні піти, – шлях деескалації. Я радий, що зможу глибоко обговорити ці питання і ми зможемо знайти колективну корисну відповідь для Росії і для всієї Європи. Корисна відповідь – це відповідь, що дозволяє уникнути війни”, – сказав він.

Макрон також наголосив, що Європа перебуває у критичній ситуації. “Критична ситуація в Європі, звичайно, сьогодні нас обох непокоїть. Тому треба, щоб ми всі поводилися відповідально”, – додав президент Франції.

Зазначимо, що за інформацією західних журналістів, у Кремлі запевнили, що прислухаються до пропозицій Макрона, оскільки він давно підтримує дипломатичні відносини з президентом Путіним. Водночас на значне зниження напруженості між країнами Заходу та Росією закликали не розраховувати.

“В останні дні нічого нового за темою гарантій безпеки для Росії не було, наші західні співрозмовники вважають за краще не зачіпати цієї теми. Тому ми припускаємо, що суттєво візит пана Макрона ситуацію не покращить”, – пояснив прессекретар російського президента Дмитро Пєсков.

Нагадаємо, що у графіку президента Франції наступною зустріччю на високому рівні заплановано аудієнцію з українським гарантом Володимиром Зеленським у Києві. До цього глави держав обговорили у телефонному режимі перспективи проведення нормандського саміту.

Залиште свій коментар