Монетизація пільг: тепер за проїзд платитимуть всі

Монетизація пільг: тепер за проїзд платитимуть всі

З червня видадуть гроші на 30 поїздок на місяць. Експерти: не всі області можуть “потягнути” новинку

Вже цього літа всім українським пільговикам доведеться платити за проїзд – днями Кабмін затвердив монетизацію пільг на проїзд усіма видами громадського транспорту, включаючи електрички, приміські та міжміські автобуси. Відповіді на головні запитання про нововведення зібрала “Сегодня”.

Коли

Після набрання постановою чинності (це очікується до кінця березня) передбачено два місяці на підготовку. Тобто реально брати плату за проїзд абсолютно з усіх транспортники почнуть з червня.



Фінансувати проїзд всіх категорій пільговиків повинні місцеві бюджети з розрахунку вартості 30 поїздок в міському комунальному транспорті. Це приблизно 150-200 грн на місяць на одного пільговика, в залежності від регіону. Тим, хто має право безкоштовно їздити міжміськими маршрутами, додадуть до цієї суми 20%, а інвалідам 1 та 2 групи суму подвоять. Зазначено, що місцева влада має право розширити як перелік пільговиків, так і збільшити кількість оплачуваних поїздок.

На сьогодні найчисленніша категорія “безкоштовних їздців” – пенсіонери: їх більше 12 млн осіб, або майже 30% населення країни. Також безкоштовно їздять учасники війни, бойових дій (в тому числі АТО), інваліди 1 групи, чорнобильці 1 та 2 категорії, жертви політрепресій.



Віце-прем’єр-міністр Павло Розенко роз’яснив тонкощі нововведення. За його словами, пільги надаватимуться або в безготівковій (як зараз), або в готівковій формі. При цьому рішення про монетизацію пільг прийматиме виключно місцевий орган влади.

“Незважаючи на те що пільги на транспорт зараз фінансуються з місцевих бюджетів, Кабінет міністрів надав право саме місцевим органам (влади. – Ред.) вирішувати питання “безготівкова/монетизувати форма пільг”, – зазначив віце-прем’єр.

Таким чином, рішення уряду на місцях набуде чинності тільки тоді, коли місцева рада прийме рішення про “монетизацію” пільг.

Скільки

Всі пільговики повинні отримати певну суму, яка різна для кожної області, але однакова всередині її. Так, наприклад, згідно з підрахунками Кабміну, пільговикам Вінниччини належить за 7 поїздок в місяць на тролейбусі і трамваї, 8 на міському автобусі і 8 на приміському транспорті (електричка, автобус, кількість однакове для всіх регіонів). А в областях, де є міста з метро (Київ, Харків, Дніпро) оплатять 7 поїздок на метро, по 5 на трамваї, тролейбусі, автобусі і по 8 – на автобусі і електричці (в межах області). Проїзд на маршрутках не враховується – пільговики платитимуть, як і всі. Для Києва і області виходить приблизно 200 грн на місяць на пільговика, незалежно від числа поїздок і місця проживання.

Де видадуть

Виплати проводитимуть підрозділи Мінсоцполітики за місцем проживання пільговика. Гроші нараховуватимуть автоматично і щомісяця на пенсійні або інші картки, або приноситимуть разом з пенсією або держдопомогу по інвалідності, або виплачуватимуть на пошті. А ось іншим пільговикам (наприклад, АТО) для отримання грошей необхідно подати заяву до органу Мінсоцполітики. У разі будь-яких проблем з виплатами потрібно теж йти туди із заявою.



Якщо в якійсь області монетизацію не введуть, то пільговики з інших регіонів, які приїхали туди у справах, на лікування тощо, можуть отримати іменний квиток (довідку до звичайного квитка) і їм оплатять проїзд за місцем проживання.

Експерти

Експерти по різному оцінюють рішення Кабміну. Старший консультант з питань соцзахисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький впевнений, що заміна пільг на проїзд їх оплатою правильна:



“Зараз усі перевізники країни недоотримують з бюджету близько мільярда гривень на рік за рахунок того, що немає обліку пільговиків. Хоча 30 поїздок на місяць – це не так багато”.

Ініціатива по душі і директору Інституту з розвитку територій Юрію Ганущаку.

“Рішення Кабміну буде вигідно місцевим бюджетам. Після монетизації субсидій стане зрозуміло, скільки насправді коштують ці пільги країні. Адже раніше їх обсяг розраховуються майже “на око”, а не за конкретною формулою, як буде тепер”, – зазначає голова відомства.

Вдночас економіст Олександр Охріменко каже, що в депресивних дотаційних регіонах мало що зміниться:

“Уряд зняв з себе проблему фінансування монетизації пільг на проїзд і переклав її на місцеві бюджети. Але мало де в областях вистачить грошей, щоб її вирішити в повному обсязі – видавши кожному пільговику розрахункову суму готівкою, незалежно від того, використовує він її чи ні. Тому на місцях можуть все залишити як є: пільговики, як і раніше, їздитимуть безкоштовно, а перевізники – нестимуть збитки і “вибиватимуть” компенсації за пільговиків у місцевої влади”.

Залиште свій коментар