Головна / Новини / Економіка / Рада хоче заборонити домашнє м’ясо

Рада хоче заборонити домашнє м’ясо

Нові правила можуть набути чинності з 2020-го. Експерти: ціни злетятьУ найближчому майбутньому жителі сіл можуть втратити можливість заробляти на домашньому м’ясі – Аграрний комітет парламенту підтримав законодавчу заборону продажу м’яса тварин, яких забили не на ліцензійних бойнях. “Сегодня” розібралася, навіщо нардепи просувають цей документ і які ризики він несе для споживачів.
Проект закону

Відповідну норму в парламенті зареєстрували в січні цього року, а вже 15 березня її підтримав профільний комітет Ради. У документі зазначається: з 1 січня 2020 року заборонено продавати м’ясо домашніх тварин і птахів, кролятину і м’ясо нутрії, якщо їх забили не на бойні, де є спеціальний експлуатаційний дозвіл. За порушення цих правил загрожує штраф до 850 грн. Автори документа уточнюють: ці правила не поширюються на випадки, коли м’ясо використовується виключно для особистого споживання. Крім того, норма не стосується малих обсягів домашніх птахів, кролятини і нутрій (до 10 тушок на день) – їх можна буде продавати, заколовши перед цим удома.Стежитиме за новим порядком забою тварин інспектор Державної ветеринарно-санітарної експертизи. При цьому якщо перевіряючий виявить, що людина продає м’ясо не з ліцензованої бійні, то цей продукт буде знищений в його присутності.

“Цей документ – запорука продовольчої безпеки, а також здоров’я людей і сільськогосподарських тварин”, – зазначає один з авторів законопроекту, нардеп Олег Кулініч.

Заступник голови Аграрного комітету Олександр Бакулін говорить, що прийняття цієї норми прописано в Угоді про асоціацію з ЄС і саме такі правила сьогодні діють в Європі.
Ризики

ГГолова Держпотребслужби Володимир Лапа зазначає: в будь-якому випадку можливість продавати домашнє м’ясо залишиться. Для цього тварин всього лише потрібно привозити на бійню, а не забивати на своєму подвір’ї. Це, за його словами, поширена практика цивілізованих країн. Директор одного з сільськогосподарських підприємств Владислав Мардер вважає, що спроба ввести в Україні тільки сертифікований забій тварин логічна і зрозуміла з точки зору прагнення відповідати європейським нормам.

“Але у нас в країні вкрай мало ліцензованих боєнь, і вони переважно працюють на великих гравців в галузі. Уявляєте, що буде з цінами на м’ясо для простих українців після того, як зобов’яжуть всіх обробляти свою худобу на бойнях? Вони однозначно зростуть. Крім того, це вдарить по малих і середніх фермах, у яких немає своїх боєнь”, – додає Мардер.

А глава Асоціації тваринників України Ірина Паламар побоюється, що новий закон вдарить по пересічних українців з села, які живуть за рахунок продажу домашнього м’яса.

“Прості люди не продають цих свиней і корів до Європи! Це єдиний спосіб заробити грошей для людей, які живуть в селах. У них іншого виходу просто немає. Не виключаю, що в теорії це корисна норма, але треба ж дати інструменти фермерам: якісь то додаткові пільги, можливо, збільшити перехідний період, дати кредити під нульову довідку, щоб люди створювали ліцензовані бійні на місцях. А зараз можуть виникнути такі ж проблеми, як і з забороною на продаж молока другого сорту”, – підсумувала Паламар.

Нагадаємо, що Мінагрополітики планувало з 1 січня 2018 року ввести нові стандарти, за якими підприємства повинні були відмовитися від молока другого сорту, яке вони закуповували у селян. Однак через невдоволення підприємців уряд вирішив відстрочити нові правила до 1 липня і ввести перехідний період на два роки.

Залиште свій коментар
Читайте також  Перекази українців із картки на картку блокують: у НБУ розповіли, коли зажадають довідку